15-22 Nisan Turizm Haftası kutlamaları başladı

featured
service

15-22 Nisan Turizm Haftası nedeniyle İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü tarafından açılış kokteyli düzenlendi.

  1. Yıl Kültür Merkezi Fuayane Salonun’da gerçekleşen programa Vali Vahdettin Özcan, çok sayıda daire amiri, öğretmen ve öğrenciler katıldı.

Saygı duruşu ve İstiklal Marşının okunması ile başlayan programda İl Kültür ve Turizm Müdürü Mustafa Kemal Karatatar turizm’in kendine has tanımını yaparak “Turizm’in hammaddesini kültür varlıkları, çevremiz, insanların ürettikleri değerler, festivaller, şenlikler vb. oluşturuyor.” dedi.

Turizmin ekonomik girdilerinin yanında bir takım farklı girdilerin de söz konusu olduğunu belirterek sözlerine devam eden Karatatar “Turizm, toplumları birbirine yaklaştırarak, çoğulculuğu, barışı, dostluğu arttırmaktadır.” dedi.

Çankırı kültür turizmi başta olmak üzere kış turizmi, sportif turizm, sağlık turizmi ve Tuz Mağarası gibi bir çok imkana sahip bir il diyen Karatatar “Bunların harekete geçirilmesi için bugüne kadar yapılmış yatırımlar var bir taraftan da planlanan yatırımlar var. Yıllardır 2 otelimiz var iken bugün sayısı 6’ya çıkmış durumda. Tesislerimizde 181 odamız 346 yatağımız mevcut. Belediye Merkezli tesislerimizde 433 odamız 968 yatağımız söz konusu. 2014 yılı Otellere giriş sayıları baz alındığında ilimizde geceleme sayısı toplam 74 bin 110, 910 yabancı da 3 bin 3693 geceleme gerçekleştirilmiştir. Oteller haricinde bu sayı 100 bin lere çıkan geceleme sayısına ulaşıyor.” dedi.

Yatırım devam ederken eksiklerinde olduğundan bahseden Karatatar “Çankırı Turizmi ileride daha iyi olacaktır. Çankırmızda Tuz Mağarası, Büyük camii, Taşmescid gibi yerleri gezdikten sonra alış veriş edebilinecek yerlere ihtiyaç var. Yukarı Çarşı’da gerçekleşen restorasyon düzenlemelerinin yanında alış veriş imkanlarının arttırılması sorumluluğu yüklüyor. Yukarı Çarşıyı canlandırabilirsek daha iyi olacak” dedi.

Konuk olarak katılan Japon firması Sumitomo Rubber Industries firması Çankırı fabrika sorumlusu Norifumi Fujimoto’ya söz verildi. Fujimoto, Çankırı’yı ve Çankırı insanını çok sevdiğini belirterek “Çankırı kavunu gibiyim” sözünü yeniledi.

Açılış konuşması sonrasında resim, şiir ve kompozisyon yarışmasında dereceye giren öğrencilere ödülleri verildi.

Açılış kokteyl ve müzik dinletisi ile sona erdi.

15-22 Nisan Turizm Haftası kutlamaları başladı

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bizi Takip Edin