18 Mart Şehitleri Anma Günü dolayısıyla Şehitlikte tören düzenlendi

featured
service

Çanakkale Zaferi’nin 101’inci yılında Şehitler Çankırı’da anıldı.
 

18 Mart Çanakkale Zaferi ve Şe­hitleri Anma Günü etkinlikleri çerçe­vesinde dün Çankırı Garnizon Şehit­liğinde bir program gerçekleştirildi.

Programa Vali Vahdettin Özcan, Belediye Başkanı İrfan Dinç, Garnizon Komutanı Kurmay Albay Yusuf Bayazıt, Şehit ve Gazi Aileleri Yardımlaşma Derneği Başkanı Yüksel Teke, Muharip Gaziler Derneği Başkanı Ahmet Çelik, kurum temsilcileri, Yarenler ve vatandaşlar katıldı. 

Şehitlikteki program İstiklal Marşı’nın okunması ile başladı.  Saygı duruşu’nun akabinde Şehitlik anıtına çelenkler kondu.

Günün anlamı nedeniyle bir konuşma yapan Garnizon Komutanlığı’ndan Topçu Üsteğmen Yasin Çelik, “Bugün 18 Mart. Çanakkale’nin geçilemeyeceğinin, Türk milletinin esir edilemeyeceğinin,  Türk Vatanının parçalanamayacağının tüm dünyaya haykırıldığı gündür. Bugün; barutun kanla, kanın canla, canın, namus, bayrak ve vatanla bütünleşerek destanlaştığı gün” dedi.

Çelik konuşmasının sonunda ise, “Ülkemizin birlik ve dirliğine göz dikenler! Kim olursanız olun, hangi maskeyi takarsanız takın, biz sizi göreceğiz.  Şehitlerimizden aldığımız kudretle daima karşınızda olacağız” dedi.

Günün önemi nedeniyle yapılan konuşmanın ardından Vali Vahdettin Özcan şehitlik defterini imzaladı.

Vali Özcan deftere; “101. yılını büyük bir gururla kutladığımız ve tarihin akışını değiştiren Çanakkale Zaferi, Türk Milleti’nin cesaretinin, kahramanlığının destan olduğu zaferlerden biridir.

Vatanımız ve Milletimizin bekası ile bağımsızlık, özgürlük ve bölünmez bütünlüğümüz uğrunda canlarını bir an bile düşünmeden feda eden Aziz Şehitlerimizi 18 Mart Şehitler Günü nedeniyle rahmet, minnet ve şükranla anıyorum.

Vatan sevgisini tüm değerlerin üstünde tutan, bağımsız ve özgür yaşama gayesinden hiçbir zaman taviz vermeyen Türk Milleti, sahip olduğu özelliklerle dünya üzerinde saygın bir konum edinmiştir. Türk Milleti, onurlu tutumu, kahramanlıkları ve başarılarıyla tarihin akışını değiştiren yüce bir millettir. Yaşam hakkını onuruyla elde eden milletimiz, tarihin her döneminde bölünmez bütünlüğünü ve vatan topraklarını koruma ve karşısına çıkan engelleri aşma kararlılığını göstermiş, bu uğurda canı pahasına binlerce şehit vermekten kaçınmamıştır. Güzel ülkemizi bizlere armağan eden Gazi Mustafa Kemal Atatürk başta olmak üzere, vatan sevgisini canından üstün bilen aziz şehitlerimize ve gazilerimize sonsuz şükran duyuyoruz.

Değerli Şehit Aileleri; Şehitlerimiz devlet ve milletimiz adına üstlendikleri görevlerinde canlarını feda etmekten kaçınmamışlar, kutsal dinimizce de en yüce makam olan şehadet mertebesine ulaşmışlardır. Evlatlarınızın bu özverileri milletimizi tarihin her döneminde büyük ve güçlü kılmıştır.  Bağımsızlığımızın, vatan sevgimizin, birlik ve bütünlüğümüzün ölümsüzleşen simgeleri olan şehitlerimiz, saygın ve örnek kişilikleriyle gönüllerde yaşayacak, onların kahramanlıkları, mücadeleleri ve cesaretleri hiçbir zaman unutulmayacaktır. Yüce Türk Milleti kendisine büyük acılar yaşatan hainleri ve alçakları da asla affetmeyecektir.

Bu duygu ve düşüncelerle başta ulusumuzun özgürlük ve bağımsızlık mücadelesini başlatan Cumhuriyetimizin kurucusu Mustafa Kemal Atatürk ve yakın silah arkadaşları olmak üzere tüm kahramanlarımızı, vatanı uğrunda canını bir an bile düşünmeden feda eden tüm şehitlerimizi, ebediyete intikal etmiş ve hayatta olan kahraman gazilerimizi rahmet, minnet ve şükranla anıyor, 18 Mart Şehitler Günü ve tarihte görülmemiş büyük bir cesaret ve inanç örneği sergilenerek kazanılan Çanakkale Deniz Zaferi’nin 101. yıldönümünü kutluyor, sevgi ve saygılar sunuyorum.”

Şehitlik defterinin imzalanması sonrasında, Çankırı İl Müftüsü Arslan Türk tarafından dua okundu ve akabinde şehitlikteki kabirlere çiçek bırakıldı.

Program 100. Yıl Kültür ve Sanat Merkezinde devam etti.

Kaynak:Bizim Çankırı

18 Mart Şehitleri Anma Günü dolayısıyla Şehitlikte tören düzenlendi

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bizi Takip Edin