3 bin lira maaşla çalışacak çoban bulamıyorlar!

featured
service

Çankırı’da birçok besici, yüksek ücret vermelerine rağmen çoban bulmakta sıkıntı yaşıyor.

Çankırı’ya bağlı Germece Köyü’nde besiciler,  dolgun maaş ve elverişli şartlara rağmen hayvanlarına bakacak kimse bulamadıklarını belirtiyor. Köyde besicilikle uğraşan Mehmet Özkoç,  yıllardır besicilik yaptığını ve çobanlara yılda yaklaşık olarak 30 bin lira ücret ödediğini söyledi.

– “SATACAĞIM, BU İŞİ BIRAKACAĞIM”

Son dönemlerde aylık 3 bin lira vermesine rağmen çoban bulmakta zorlandığını belirten Özkoç,  “Yem maliyetleri çok fazla. Ayrıca çoban hem pahalı, hem de kolay kolay bulunmuyor. Koyunlarıma ilgili bir projeye girmiştim, o olmasa bu işi hemen bırakacağım. Artık bırakmayı düşünüyorum, çünkü para kazanamıyoruz. 30 milyara çoban tut, 20 milyara kuzu sat. Ne yapacaksın bu işi? Kendin ne yiyeceksin? 2 senedir böyle yani bu iş ve çok zor. Proje bitsin 1 dakika bile durmayacağım, satacağım proje bitsin diye bekliyorum. Alacağım 4 inek onu gütsünler. Yanına 4 de dana bağlayınca o en azından masrafı çıkartır” dedi.

– “ÇOBANLIĞI BASİT BİR İŞ GİBİ GÖRÜYORLAR”

Köy Muhtarı Cemal Çelik de bölgede yaşanan çoban sıkıntısına dikkat çekerek, “Çoban deyince insanlar hor bakıyor, basit bir iş gibi görüyorlar. Aslında öyle değil, en iyi insan çobanlardır bana göre” ifadelerini kullandı.

Çelik, yüksek girdilerin yanı sıra çobanlık ücreti nedeniyle bazı besicilerin hayvanlarını satmak zorunda kaldığını kaydetti.

– “ÇOBANLAR EVLENMEKTE DE SIKINTI YAŞIYOR”

Çoban bulmakta yaşanan sıkıntıya dikkat çeken Çankırı Damızlık, Koyun ve Keçi Yetiştiricileri Birliği Başkanı Ahmet Susam ise 1 çobanın iletmeye aylık ortalama maliyetinin 2 bin 500 lirayı bulduğunu buna rağmen çoban bulunamadığını anlattı.

Susam, çobanların evlenecek kız bulmakta bile zorluk çektiğini vurguladı.

3 bin lira maaşla çalışacak çoban bulamıyorlar!

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bizi Takip Edin