AK Parti Çankırı Kadın Kolları

featured
service

26 Şubat 1992 yılında Azerbaycan’ın Hocalı kasabasında Ermeniler tarafından çoluk çocuk 613 Azeri Türkünün katledilmesinin üzerinden 24 yıl geçmesine rağmen acılar hala unutulmadı.

24 yıl önce gerçekleştirilen bu katliam nedeniyle AK Parti Çankırı Kadın Kolları Başkanı Hacer Rukiye Yıldırım bir basın açıklaması yaparak, “Hocalı katliamını kınıyoruz” dedi.

AK Parti İl Başkanlığı toplantı salonunda gerçekleştirilen basın açıklamasına, Belediye Başkanı İrfan Dinç’in eşi Zeynep Dinç ve çok sayıda bayan katıldı.

“26 Şubat 1992 tarihinde Azerbaycan’ın Dağlık Karabağ bölgesindeki Hocalı kasabasında Ermeni kuvvetleri yüzlerce Türk’ü katletmiştir.21. Yüzyılın eşiğinde Dünyanın gözleri önünde; kadın, çocuk, yaşlı ayrımı yapılmadan eşine az rastlanır katliamlardan birisi gerçekleşmiştir” diyerek konuşmasına başlayan AK Parti Kadın Kolları Başkanı Hacer Rukiye Yıldırım, “Hocalı Katliamı sırasında 10 bin nüfuslu Hocalı’da yaklaşık 3.000 civarı Azerbaycan Türk’ü bulunmaktadır. Ermeniler,25 Şubat’ı 26 Şubat’a bağlayan gecede :83 çocuk, 106 kadın ve 70 den fazla yaşlı olmak üzere toplam 613 kişiyi katletmiştir” dedi.

“O kara gecede yaşananlar maalesef yalnızca insanların katledilmesinden ibaret değildir” diyen Yıldırım, “Cesetler üzerinde yapılan incelemelerde bir çoğunun yakılmış ve gözlerinin oyulduğu tespit edilmiştir.Hamile kadınların ve çocuklarında bu vahşete maruz kaldığı belirlenmiştir.Hocalı katliamının üzerinden tam 24 yıl geçmiştir. Ermenilerin yaptıkları bu katliam insan haklarına ve uluslar arası hukuki antlaşmalara ; Cenevre Sözleşmesi, İnsan Hakları Beyannamesi Vatandaş ve Siyasi Haklar Konusunda Uluslararası Sözleşme, Ateşkes Zamanında ve Askeri Çatışmalar Zamanı Kadın ve Çocukların Korunması Beyannamesine karşı olarak işlenmiş bir suçtur. Geçen yıllar içerisinde o kara gecede yaşananlar uluslar arası kamuoyu, uluslar arası kuruluşlar ve Batı tarafından görmezden gelinmiştir. Oysa Hocalı’da yapılan katliam Azerbaycan’daki kardeşlerimiz başta olmak üzere tüm insanlık nezdinde işlenmiş bir suçtur. Biliyoruz ki, masum bir insana kıymak inancımıza göre suçların en büyüğüdür. Bu insanlık suçunun uluslar arası arenada yankı bulamaması da ayrıca kınaması gereken bir durumdur. Ancak aynı çevrelerin ülkemizde ve yakın coğrafyamızda yaşanan katliamlara karşı umursamaz ve iki yüzlü tutumları bizlere seneler sonrasında da hiçbir şeyin ahlaki ve hukuki manada değişmemiş olduğunu göstermektedir” dedi.

“Azerbaycan bizim için sadece devletlerden bir devlet, Azerbaycanlı kardeşlerimiz de milletlerden bir millet değildir” diyen Yıldırım, “Biz aynı dili konuşan, aynı inanca mensup, ortak bir tarihi geçmişi paylaşan, sözde değil, özde kardeş, iki milletiz. Hocalı’da zulme maruz kalan Azerbaycanlı kardeşlerimizin acısını Anadolu halkı yüreğinde hissetmiştir ve acısını ilk gün ki tazeliğiyle korumaktadır. Bu katliamın failleri gerekli cezayı almadığı sürece de tazeliğini korumaya devam edecektir. Türkiye Cumhuriyeti ve Azerbaycan Cumhuriyeti bu güne kadar merhum Haydar Aliyev’in dediği gibi ‘Tek millet iki devlet’ olarak ilişkilerini sürdürmüştür, bundan sonrada sürdürmeye devam edecektir. Ak Parti Genel Merkez Kadın Kolları olarak yurt içi ve yurt dışı tüm teşkilat üyelerimizle birlikte 26 Şubat 1992 tarihinde Karabağ’da, Hocalı’da yapılan katliamı kınıyoruz” dedi.

“Bizim için dün Serebrenitsa’da , Halepçe’de, bugün Hama’da, İdlip’te,Türkmen Dağında yaşanan neyse tam 24 yıl önce Hocalı’da yaşananlarda odur” diyen Yıldırım konuşmasının sonunda  “Bu gün ülkemizde bomba yüklü araçlarla asker, sivil, kadın, çocuk demeden insanları katleden zihniyetle; Hocalı’daki zihniyet birebir aynıdır. Yeryüzünde insanlığını kaybetmenin, katliamlar yapmanın hiçbir mazereti yoktur. Uzak yakın fark etmeden gönül coğrafyamızda yaşanan her olay; Ak Pati olarak bizlere insani ve vicdani sorumluluklarımızı tekrar tekrar hatırlatmaktadır.

Hocalı katliamında vefat edenleri rahmet ve dua ile anıyor, bu vesile ile yakınlarına, Azerbaycanlı soydaşlarımıza tekrar başsağlığı diliyoruz” dedi.

Yapılan basın açıklamasının sonunda Hocalı katliamı ile ilgili belgesel izlendi. Belgeselin gösterimi sırasında birçok bayan gözyaşlarına hakim olamadı.

Kaynak:Bizim Çankırı

AK Parti Çankırı Kadın Kolları

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bizi Takip Edin