Ali Bayram Çocuk Gelinler Romanınında Çankırı’yı Yazdı

featured
service

Ali Bayram”Çocuk Gelinler” Romanınında Çankırı’yı Yazdı

Çankırı’lı hemşehrimiz Yazar Ali Bayram, çocuk gelinler üstüne yazdığı 5.romanı”13’ünde Kadın Olmak” adlı eserinde Çankırı ve kendi köyü olan Çivi Köyünü unutmadı. Bu romanı ile beğeniler toplayan hemşehrimiz birçok ödüle aday gösterildi. Çankırı ve Çivi köyünü birebir tasvir eden yazar,

Dünyada, birçok ülkede çocuk yaşta kızlar o ülkenin şartlarına göre istismar ediliyor. Türkiye coğrafyasında da istismarın şekli ‘evlendirme’ olarak ortaya çıkıyor.

Çocuk gelinleri anlatan 13’ünde Kadın Olmak’da ikiz kardeş olan 13 yaşlarındaki Helin ve Sıla, çocuk gelinlerin yaşadıkları dramın sürükleyici hikâyesini okuyucunun gözleri önüne seriyor.

’13’ünde Kadın Olmak’

Romanının kahramanları, daha doğrusu mağdurları olan 13’ündeki ikizler, Helin ve Sıla da ağabeylerinin bir başkasının ölümüne neden olduğu insanların kanları karşılığında evlendiriliyor. Romanda çocuk gelin gerçeğine karşı direnen bir köy öğretmeninin de düzeni değiştirmeye çalışırken çarkın dişlilerinde öğütülerek yok edildiği anlatılıyor.

Yazar Ali Bayram’ın, görev yaptığı yerlerde yaşadığı töre gerçeğini romanına yansıtırken, ’13’ünde Kadın Olmak,’ bizlere ‘İnsan’ olmanın sadece unvan olmadığını bir felsefe olduğunu hatırlatmakla birlikte; namlunun soğukluğuyla, kurşunun kalbinize saplanması acısını yaşatıyor.

Ne acı ki; çocuk gelinler insanlık dışı bir töreye kurban ediliyor.

Roman’nın arka kapağında ne var?

“Odanın dışına çıkan Kuş Ömer’e yaşlı kadın, çarşafı sorduğunda, Kuş Ömer yere çömeldi çocuk gibi ağlıyordu. Kadın içeri girdiğinde Sıla’nın yatakta cansız yattığını gördü ve “Adnan ağa yetiş gelinin ölmüş”, diye feryat etti. İki çocuk gelin, iki ayrı evde, insanlık dışı bir türenin kurbanı olmuşlardı.”

Ali Bayram imzası taşıyan roman, Deva Yayınları arasından çıktı ve okuyucusuna ulaştı.

Ali Bayram Çocuk Gelinler Romanınında Çankırı’yı Yazdı

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

1 Yorum

  1. 8 sene önce

    Keyifle ve merakla okuduğum bir eser, çocuk gelinlerin dramı hiç bu şekilde anlatılamazdı. Kutlarım Ali Bayram’ı

    Cevapla
Bizi Takip Edin