Alpay Ünal, “Çankırı insanına sözümdür”

featured
service

14 Mayıs Pazar günü yapılacak olan milletvekili genel seçimlerinde aday olabilmek amacıyla AK Parti’den Çankırı Milletvekili aday adaylığını yapan Çankırılı genç ve başarılı iş insanı Alpay Ünal, açıklamalarda bulundu.

Ünal, gazetemiz muhabirine yaptığı açıklamada, “14 Mayıs 2023 Pazar günü gerçekleştirilecek olan Cumhurbaşkanlığı ve milletvekilliği seçimleri ülkemiz için çok önemli bir dönüm noktasıdır. Bu seçimlerde Cumhur İttifakı olarak başta partimizin Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan’ı tekrar Cumhurbaşkanı seçtirme hedefimizle birlikte, TBMM’de sandalye çoğunluğunu da sağlamak her AK Partili gibi benim de öncelikli hedefimdir. Bu hedefler doğrultusunda milletvekili aday adayı oldum. Partimin bana verdiği görevi layıkıyla yerine getirmek ve hemşehrilerime hizmet etmek için elimden gelenin fazlasını yerine getirmenin gayretinde olacağım.” dedi. 

Ünal, şöyle devam etti:

“Aday adaylığı başvurum sırasında partime sunduğum taahhütname ile birlikte önce listede yer almam, sonrasında da değerli partililerim ve Çankırılı hemşehrilerimin gösterecekleri teveccüh ile milletvekili olarak seçilmem halinde; 5 yıllık Parlamento üyeliğim dahilinde;

– Kendim ve 1 ve 2’nci derece yakınlarım dahil olmak üzere devletten hibe, teşvik ve tahsis almayacağım.

– Kendim ve 1 ve 2’nci derece yakınlarım hiçbir şekilde devlet bankalarından kredi kullanmayacağız.

– Seçim bölgem olan Çankırı’da ticari rekabet olacak faaliyetlerde bulunmayacağım. Hiçbir yakınım mevcut durumunun üstünde ne siyasi ne bürokraside görev almayacak.

– Görev süresince siyasi görüşü ne olursa olsun tüm hemşehrilerimi kucaklayacak, kendileriyle hiçbir şekilde kavga/tartışma içinde olmayacağım.

– Her 6 ayda bir yaptığım çalışmalar hakkında, hemşehrilerimin karşısına çıkarak geniş katılımlı toplantı ile kendilerini ve kamuoyunu bilgilendireceğim.

– Seçildikten sonra, bir sonraki dönem için İstanbul/Ankara’dan seçimlere girme yönünde çalışmalar yürütecek ve bu şekilde 2 olan vekil sayımızı 3’e çıkarmanın gayretinde olacağım.

– Başkent Ankara’da etkin ve de güçlü bir profil çizerek; Bürokraside görev yapan hemşehrilerimin üst görevlere gelmesi için mücadele verecek ve bu konuda ter akıtacağım.

– Seçim öncesi verdiğim vaatleri seçildikten sonra gerçekleştirecek, vaatlerimden bir tanesini dahi gerçekleştiremediğim takdirde dönem sonu kesinlikle aday olmayacağım.

– Milletvekili olarak bana ödenecek maaşın yarısını her ay bir ilçe teşkilatına diğer yarısını burs olarak öğrenci/sporculara bağış yaparak değerlendireceğim.

– Son ve en önemli vaadim ise; Sıraladığım tüm bu vaadleri içeren taahhütnameyi ‘noter’den tasdikli olarak vatandaşıma verecek, vaatlerimi yerine getirmediğim ya da ihlal ettiğim takdirde milletvekilliğinden istifa edecek kadar dirayet ve dürüstlükte olacağım.

Kamuoyuna açıkladığım bu kriterler ve vaadler benim siz değerli hemşehrilerime verdiğim sözdür. Bu sözü yerine getirmek ise benim namus borcumdur.” dedi.

“1. Günden itibaren kısa, orta ve uzun vadeli plan/ projeler açıklanacak her 6 ayda geniş katılımlı bir toplantı ile halkımız bilgilendirilecektir.” diyerek sözlerine devam eden Alpay Ünal “5 Yıl sonunda; Su, Elektrik, GSM ve Asfalt Yol Sorunu Olan Köyümüz Kalmayacak, 5 Yıl sonunda ; çocuklarımız ve gençlerimiz için spor alt yapısı eksiklikleri tamamlanacak. yurtiçi ve yurtdışında başarılar sağlayan sporcular yetiştirilecek. 5 yıl sonunda; TFF 2.liginde başarı bir Çankırıspor olacak. 5 yıl sonunda; Tüm ilçelerimizde kaynak bağımlılığına dayalı projeler ile sanayi, turizm ve ticaret geliştirilecek ve tamamlanacaktır. 5 yıl sonunda ; Kadınlarımızın ticaret ve siyaset sahnesindeki varlıkları en az iki kat artırılacaktır. 5 yıl sonunda; Uygulanacak projelerle tarım üretimimiz ve tarıma dayalı sanayimiz geliştirilecektir. 5 yıl sonunda ; Doğalgaz kullanımı olmayan ilçemiz kalmayacaktır.

Bu vesileyle siz değerli Çankırılılar’dan önce bağlı bulunduğum AK Parti’ye, sonrasında şahsıma desteğinizi esirgememeniz ve çıktığımız bu kutlu yolda bizleri yalnız bırakmamanızdır.” dedi.

ALPAY ÜNAL KİMDİR?

19 Ocak 1977 tarihinde doğan Alpay Ünal, ilköğrenimini Çankırı Güneş İlkokulu, orta ve lise öğrenimini Çankırı Anadolu Lisesi, yükseköğrenimini ise Afyon Kocatepe Üniversitesi İktisadi İdari Bilimler Fakültesi İşletme Bölümü’nde tamamladı. Daha sonra İngiltere’de Oxford Language School ve Shane Business School’da öğrenim gördü. Berra ve Verda adında iki kız çocuk babası.

Çalışma hayatına Başbakanlık Basın ve Halkla İlişkiler danışmanı olarak başlayan Ünal, sırası ile Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı Bakan Danışmanlığı ve EPDK Başkan Danışmanlığı görevlerinde bulundu. Çankırı’da TBMM 26/27. Dönem milletvekili aday adayı oldu.

5 yıllık kamu deneyiminin ardından aile geleneği olan ticaret hayatına geçiş yaptı. Ülkesine hizmet etmeyi ve Türkiye’den aldığını Türkiye’ye vermeyi ilke edinen Alpay Ünal, enerji sektöründe birçok ilki, öncü ve yenilikçi yatırımları ile gerçekleştirdi. Alpay Ünal’ın sahibi olduğu Şirketler Grubu bünyesinde;

– Sıkıştırılmış doğalgaz dağıtımı

– Çeşme ve Çankırı/Ilgaz’da turizm-otelcilik,

– Güneş enerjsi santral ekipman tedarik ve kurulumu,

– TinyHouse (tekerlekli ev) üretimi,

– Menkul kıymetler aracı kurum işletmeciliği,

– Endüstriyel çelik imalatı,

Türkiye’de gerçekleştirdiği yatırımların yanı sıra sivil toplum kuruluşlarında da sektörünün temsilcisi olan Ünal;

– Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği Enerji Sektör Başkanlığı,

– Enerji Üreticieri ve Tedarikçileri Derneği Bşkanı,

– Türkiye Genç İş Adamları Derneği üyeliği,

– Çankırılılar Vakfı Mütevelli Heyeti üyeliği,

– Ankara Çankırılılar Derneği Yönetim Kurulu üyeliği,

– Türkiye Basketbol Federasyonu Yönetim Kurulu üyeliği,

– Türkiye Futbol Federasyonu Dış İlişkiler Kurulu üyeliği,

İş dünyası ve sivil toplum kuruluşlarınaa olan üyeliklerine ek olarak kendisi de aktif olarak spor ile ilgilenmiş genç bir iş insanı olan Ünal,

– İTÜ Basketbol takımı sponsorluğu

– Çankırı Demirspor basketbol takımı sponsorluğu,

– Çankırı güreş takımı sponsorluğu,

– Çankırı boks takımı sponsorluğu,

– Çankırı Belediyesi judo takımı sponsorluğu,

– Çankırı ve ilçelerindeki belediye takımlarının sponsorluğu,

– Çankırı/Ilgaz Olimpik Spor Kulübü sponsorluğu,

– Marmara Üniversitesi futbol takımı sponsorluğu,

– Çubuk Belediyesi futbol takımı sponsorluğu,

– Mamak Belediyesi DSİ Basketbol takımı sponsorluklarını üstlenmiştir.

İş insanı olarak ‘aktif siyaset’in içinde olmam mümkün değil… Ülke sevdası ve beraberinde gelen yaşam mücadelesi içerisinde geçen sürede siyasi partilerin il, ilçe ya da genel merkez bazında aktif yöneticiliği olmadı. İlk kez 2015 yılında AK Parti’den Çankırı milletvekili aday adayı oldum.

Örnek aldığım siyaset adamı ise, gençlik yıllarıma denk gelen 8. Cumhurbaşkanımız merhum Turgut Özal ve 2001 yılından bu yana önce Başbakan sonrasında Cumhurbaşkanı olan AK Parti’mizin kurucusu ve büyük lideri sayın Recep Tayyip Erdoğan’dır.

“NEDEN MİLLETVEKİLİ ADAY ADAYI OLDUM?”

Bu sorunun yanıtı çok açık olarak ortada duruyor. Kale’ye çıkıp Çankırı’ya baktığınızda bu ‘çıplak gerçeği’ görmeniz mümkün. Ankara’nın hemen yanıbaşında konuşlanmış olan Çankırı, başta Merkez ve ilçelerinin tamamında yıllardır çözüm bekleyen sayısız sorunla başbaşa kalarak bu günlere kadar geldi. Bu tespitimden ne dünün ne de bugünün siyasilerinin alınmasına gerek yok. Son 30 yıldan bu yana siyaset dünyamıza giren Çankırılı siyasetçiler ellerinden gelen imkanları bölge insanı için seferber ettiler. Fakat üzülerek belirtmeliyim ki bölgemize gelen hizmetler yeterli olmadı. Nevzat Ayaz zamanında başta Merkez olmak üzere tüm ilçelere sayısız okul, yurt binaları yapıldı. Ancak Çankırı’dan büyük şehirlere göç süreci önlenemediğinden yapılan bu ve benzer yatırımlar ne yazık ki ‘boşa sarfedilen kaynaklar’ olarak karşımıza çıktı!

Son 20 yılda Çankırı’ya belirgin olarak ‘sanayi yatırımları’ getirildi. Fabrikalar kuruldu ve üretim başladı. Ancak bu kez de ‘istihdam temini’ sorunu karşımıza çıktı. Yatırımcılarımız fabrikalarında çalışacak ‘işçi’ bulmada zorluk yaşadılar. Bugün Yakınkent Organize Sanayiinde çalışan işçilerin büyük bir çoğunluğu Ankara’dan taşıma ile temin ediliyor.

Neyi yanlış yapıyoruz? İşte bu sorunun yanıtını Çankırı’da bulma konusunda gayretimiz olmuyor. Bu gayreti gösterdiğimiz zaman, arkasından ‘çözüm’ seçenekleri masaya yatırılacak. Ve sonrasında da ‘ortak akıl’ ile mutabık kalınan çözüm yolunda gerek siyasetçisi gerek stk’sı gerek kanaat önderlerimiz ile planlı ve hedeflenen amaçlar doğrultusunda ‘ortak’ hareket edilerek Çankırı’nın içinde bulunduğu kısır döngüden kurtulacağız… Ben, sahip olduğumuz birikim, deneyim ve Çankırı sevdası ile bu sorunları alt edeceğimizi düşündüğüm için ‘aday adayı’ oldum.

Çankırı insanına sayısız mesajım olacak ama ben burada sizlerin aracılığıyla ilk mesajımı vereyim: İnsanımız sakın ola ümitsizliğe düşmesin. Şunu bilsin ki her karanlık gecenin aydınlık bir sabahı olur. O aydınlık sabah da çok uzaklarda değil. İnsanımız AK Parti’ye ve onun lideri Sn. Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’a güvensin.

Teşekkür ediyorum.”

Alpay Ünal, “Çankırı insanına sözümdür”

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bizi Takip Edin