Alpay Ünal Medya Çankırı’ya konuştu!

featured
service

Seçimin nabzını Medya Çankırı haber sitesinden takip edebilirsiniz. Medya Çankırı Haber sitesinin Genel Koordinatörü Taha Doğanay, 28. Dönem Adalet ve Kalkınma Partisi Milletvekili Aday Adayı Alpay Ünal ile bir röportaj yaptı.

1) BİZE KISACA KENDİNİZDEN BAHSEDER MİSİNİZ?

”19 Ocak 1977 tarihinde doğan Alpay Ünal, ilköğrenimini Çankırı Güneş İlkokulu, orta ve lise öğrenimini Çankırı Anadolu Lisesi, yüksek öğrenimini ise Afyon Kocatepe Üniversitesi İktisadi İdari Bilimler Fakültesi İşletme Bölümü’nde tamamladı. Daha sonra İngiltere’de Oxford Language School ve Shane Business School’da öğrenim gördü. Berra ve Verda adında iki kız çocuk babası.”

”Çalışma hayatına Başbakanlık Basın ve Halkla İlişkiler danışmanı olarak başlayan Ünal, sırası ile Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı Bakan Danışmanlığı ve EPDK Başkan Danışmanlığı görevlerinde bulundu. Çankırı’da TBMM 26/27. Dönem milletvekili aday adayı oldu.”

”5 yıllık kamu deneyiminin ardından aile geleneği olan ticaret hayatına geçiş yaptı. Ülkesine hizmet etmeyi ve Türkiye’den aldığını Türkiye’ye vermeyi ilke edinen Alpay Ünal, enerji sektöründe birçok ilki, öncü ve yenilikçi yatırımları ile gerçekleştirdi. Alpay Ünal’ın sahibi olduğu Şirketler Grubu bünyesinde;

– Sıkıştırılmış doğalgaz dağıtımı
– Çeşme ve Çankırı/Ilgaz’da turizm-otelcilik,
– Güneş enerjisi santral ekipman tedarik ve kurulumu,
– Tiny House (tekerlekli ev) üretimi,
– Menkul kıymetler aracı kurum işletmeciliği,
– Endüstriyel çelik imalatı,
Türkiye’de gerçekleştirdiği yatırımların yanı sıra sivil toplum kuruluşlarında da sektörünün temsilcisi olan Ünal;
– Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği Enerji Sektör Başkanlığı,
– Enerji Üreticileri ve Tedarikçileri Derneği Başkanı,
– Türkiye Genç İş Adamları Derneği üyeliği,
– Çankırılılar Vakfı Mütevelli Heyeti üyeliği,
– Ankara Çankırılılar Derneği Yönetim Kurulu üyeliği,
– Türkiye Basketbol Federasyonu Yönetim Kurulu üyeliği,
– Türkiye Futbol Federasyonu Dış İlişkiler Kurulu üyeliği,
İş dünyası ve sivil toplum kuruluşlarına olan üyeliklerine ek olarak kendisi de aktif olarak spor ile ilgilenmiş genç bir iş insanı olan Ünal,
– İTÜ Basketbol takımı sponsorluğu
– Çankırı Demirspor basketbol takımı sponsorluğu,
– Çankırı güreş takımı sponsorluğu,
– Çankırı boks takımı sponsorluğu,
– Çankırı Belediyesi judo takımı sponsorluğu,
– Çankırı ve ilçelerindeki belediye takımlarının sponsorluğu,
– Çankırı/Ilgaz Olimpik Spor Kulübü sponsorluğu,
– Marmara Üniversitesi futbol takımı sponsorluğu,
– Çubuk Belediyesi futbol takımı sponsorluğu,
– Mamak Belediyesi DSİ Basketbol takımı sponsorluklarını üstlenmiştir.”

2) KAÇ YILDIR SİYASETİN İÇİNDESİNİZ?

İş insanı olarak ‘aktif siyasetin içinde olmam mümkün değil… Ülke sevdası ve beraberinde gelen yaşam mücadelesi içerisinde geçen sürede siyasi partilerin il, ilçe ya da genel merkez bazında aktif yöneticiliği olmadı. İlk kez 2015 yılında AK Parti’den Çankırı milletvekili aday adayı oldum.

3) ÖRNEK ALDIĞINIZ SİYASETÇİ VARMI?

Örnek aldığım siyaset adamı ise, gençlik yıllarıma denk gelen 8. Cumhurbaşkanımız merhum Turgut Özal ve 2001 yılından bu yana önce Başbakan sonrasında Cumhurbaşkanı olan AK Parti’mizin kurucusu ve büyük lideri sayın Recep Tayyip Erdoğan’dır.

4) ÇANKIRI İÇİN DÜŞÜNCELERİNİZ NEDİR?

Bu sorunun yanıtı çok açık olarak ortada duruyor… Kale’ye çıkıp Çankırı’ya baktığınızda bu ‘çıplak gerçeği’ görmeniz mümkün… Ankara’nın hemen yanıbaşında konuşlanmış olan Çankırı, başta Merkez ve ilçelerinin tamamında yıllardır çözüm bekleyen sayısız sorunla başbaşa kalarak bu günlere kadar geldi. Bu tespitimden ne dünün ne de bugünün siyasilerinin alınmasına gerek yok. Son 30 yıldan bu yana siyaset dünyamıza giren Çankırılı siyasetçiler ellerinden gelen imkanları bölge insanı için seferber ettiler. Fakat üzülerek belirtmeliyim ki bölgemize gelen hizmetler yeterli olmadı. Nevzat Ayaz zamanında başta Merkez olmak üzere tüm ilçelere sayısız okul, yurt binaları yapıldı. Ancak Çankırı’dan büyük şehirlere göç süreci önlenemediğinden yapılan bu ve benzer yatırımlar ne yazık ki ‘boşa sarfedilen kaynaklar’ olarak karşımıza çıktı!

5) ÇANKIRILILARA SÖYLEMEK İSTEDİĞİNİZ BİR ŞEY VAR MIDIR?

Son 20 yılda Çankırı’ya belirgin olarak ‘sanayi yatırımları’ getirildi. Fabrikalar kuruldu ve üretim başladı. Ancak bu kez de ‘istihdam temini’ sorunu karşımıza çıktı. Yatırımcılarımız fabrikalarında çalışacak ‘işçi’ bulmada zorluk yaşadılar. Bugün Yakınkent Organize Sanayiinde çalışan işçilerin büyük bir çoğunluğu Ankara’dan taşıma ile temin ediliyor.

6) NEDEN ADAY ADAYI OLDUNUZ?

Neyi yanlış yapıyoruz? İşte bu sorunun yanıtını Çankırı’da bulma konusunda gayretimiz olmuyor… Bu gayreti gösterdiğimiz zaman, arkasından ‘çözüm’ seçenekleri masaya yatırılacak… Ve sonrasında da ‘ortak akıl’ ile mutabık kalınan çözüm yolunda gerek siyasetçisi gerek stk’sı gerek kanaat önderlerimiz ile planlı ve hedeflenen amaçlar doğrultusunda ‘ortak’ hareket edilerek Çankırı’nın içinde bulunduğu kısır döngüden kurtulacağız… Ben, sahip olduğumuz birikim, deneyim ve Çankırı sevdası ile bu sorunları alt edeceğimizi düşündüğüm için ‘aday adayı’ oldum.

Çankırı insanına 9 Nisan tarihine kadar sayısız mesajım olacak ama ben burada sizlerin aracılığıyla ilk mesajımı vereyim: İnsanımız sakın ola ümitsizliğe düşmesin. Şunu bilsin ki her karanlık gecenin aydınlık bir sabahı olur… O aydınlık sabah da çok uzaklarda değil… İnsanımız AK Parti’ye ve onun lideri sn Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’a güvensin…
Teşekkür ediyorum.

Alpay bey bize röportaj için zaman ayırdığınız ve gösterdiğiniz yakın ilgi nedeniyle için teşekkür ederiz…

Alpay Ünal Medya Çankırı’ya konuştu!

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bizi Takip Edin