Artan İlgi Çankırı Kaya Tuzuna Yöneltti

featured
service

Aydın’da vatandaşların yanı sıra besiciler de kaya tuzu kullanmaya başladı.

Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı tarafından başlatılan “Beyaz tuz yerine, kaya tuzu tüketimi” kampanyasının ardından Aydın’da vatandaşların yanı sıra besiciler de kaya tuzu kullanmaya başladı. Kaya tuzuna olan ilginin artması ile birlikte Çankırı, Kars ve Yozgat gibi illerden Aydın’a kamyonlarla tuz getirilip satılmaya başlandı.

Eskiden sadece hayvanların yalaması için satılan kaya tuzlarının kıymeti anlaşılınca şimdi insanlar tarafından da tüketilmeye başlandığını belirten tuzcular, Yozgat, Kars ve Çankırı illerinden kamyonlarına yükledikleri kaya tuzlarını kilosu 50 kuruşa sattıklarını belirttiler.

Yozgat’tan sardıkları tuzları Aydın il genelinde dolaşarak kilo ile sattıklarını belirten tuzculardan Osman Dönmez ve Celalettin İçen, “Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı’nın başlatmış olduğu kampanyanın ardından gerek vatandaşlarımız gerekse besicilerimiz beyaz tuz tüketimi yerine kaya tuzu tüketimine yöneldi. Bu insanlar için daha sağlıklı olurken, kaya tuzu yalayan hayvanların eti de daha lezzetli olduğu belirtiliyor. Kaya kütleleri halinde kilosu 50 kuruşa sattığımız bu tuzlar öğütülürse sofralarda öğütülmezse besihanelerde kullanılıyor. İşlerimiz gayet iyi. Hem geziyoruz hem de tuz satarak ekmeğimizi kazanıyoruz” diye konuştular. (İHA)

Artan İlgi Çankırı Kaya Tuzuna Yöneltti

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bizi Takip Edin