Atatürk’ün Çankırı’ya gelişinin 92. Yıldönümü kutlandı

featured
service

23 Ağustos Atatürk’ün Çankırı’ya gelişinin 92. Yıldönümü kutlandı.

Kutlama programı çerçevesinde Atatürk anıtında bir tören gerçekleştirildi.

İlk olarak saat 09.00’da Atatürk’ün Çankırı’ya gelişini temsil eden Türk Bayrağı sporcu öğrenciler tarafından ilimiz Vali Vekili Zeki Karaca’ya takdim edildi. Vali Vekili Zeki Karaca Türk Bayrağını öperek sporcu öğrencilerden teslim aldı.

Akabinde Belediye Başkanlığı çelengi anıt alanına sunuldu. İstiklal Marşı’nın okunmasının ardından ise Ulu Önder Atatürk’ün 23 Ağustos 1925 yılında Çankırılılara yaptığı konuşma Ahmet Mecbur Efendi Bilim ve Sanat Merkezi Müdürü Arif Kırkpınar tarafından okundu.

Günün Anlam ve önemi nedeniyle Belediye Başkanı İrfan Dinç bir konuşma yaptı.

“Cumhuriyetimizin kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün Çankırı’mıza teşriflerinin  ve Şapka İnkılabı’nın 92. yıldönümünü  Çankırılılar olarak coşku ve heyecanla kutluyoruz.” diyerek sözlerine başlayan Belediye Başkanı Dinç “23 Ağustos 1925 tarihi Çankırı’nın yakın tarihine not düşülen önemli günlerden biridir.” dedi.

“Çankırı ve Çankırılıların Türk tarihinde her zaman çok önemli bir yeri olmuştur.” ifadelerine yer veren Başkan Dinç “Belediyemiz tarafından kurulan Dr. Rıfkı Kamil Urga Çankırı Araştırmaları Merkezi’nde ki belgeler Çankırı’nın Selçuklu ve Osmanlı medeniyetinin oluşmasında ve Cumhuriyetimizin kuruluşunda ne denli önemli rol üstlendiğini bizlere göstermektedir. Bu çerçeveden baktığımızda Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün Şapka İnkılabını açıklamak üzere Çankırı’nın da içinde bulunduğu İstiklal Yolunu seçmesi büyük bir anlam ifade etmektedir. Çünkü bu yol Ankara, Çankırı, Ilgaz, Kastamonu ve nihayetinde İnebolu güzergahı olup Kurtuluş Savaşında İnebolu limanından cepheye büyük fedakarlıklarla mermi taşıyan, cephane taşıyan Yanığın Emine’lerin, Şerife Bacıların yürüdüğü istiklal yoludur.” şeklinde konuştu.                         

Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün 23 Ağustos 1925 tarihinde Ankara’dan hareket ederek başladığı yurt gezisinin sıradan bir yurt gezisi olmadığına vurgu yapan Başkan Dinç “Arkadaşları ile birlikte çıktığı bu yurt gezisi belki günümüzde geçerliliği olmayan, güncelliğini yitirmiş gibi gözüken adı her ne kadar Şapka İnkılabı da olsa bir zihniyet devriminin halka duyurulacağı, anlatılacağı zorlu bir çalışma gezisidir. Ancak bu zorlu gezi sonunda şapka inkılabı Gazi Mustafa Kemal ve arkadaşlarına sonsuz bir güven içindeki Anadolu insanının desteği ile genel kabul görmüştür. Çankırı halkı her zaman Atatürk önderliğinde kurulan Türkiye Cumhuriyeti Devletinin ve onun ilkelerinin yılmaz savunucusu ve destekçisi olmuştur.

Şu anda önünde bulunduğumuz Atamızın anıtı, Atatürk’ün ilk giydiği Panama şapkasıyla hükümet konağı önünde alınmış resminden ilhamla rahmetli heykeltıraş Kenan Yomtunç tarafından yapılan hür düşünceyi, istiklali sembolize eden yegane anıttır.” dedi.

Başkan Dinç konuşmasını şu sözlerle noktaladı “Bugün ülkemiz Mustafa Kemal Atatürk’ün işaret ettiği muasır medeniyet seviyesine ulaşma yolunda önemli mesafeler katetmektedir. Bu paralelde Çankırı Belediyesi olarak bizler de var gücümüzle Çankırı’yı modern, içerisinde yaşayanların mutlu olduğu bir kent haline getirmek için çalışıyoruz.”

Anıt alanında yapılan kutlama programı sonrasında Ahmet Mecbur Efendi Bilim ve Sa­nat Merkezi’nde bulunan Atatürk odası ziyaret edilerek ve İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü tara­fından hazırlanan Atatürk fotoğrafları sergisi gezildi.

Kaynak:Bizim Çankırı

Atatürk’ün Çankırı’ya gelişinin 92. Yıldönümü kutlandı

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bizi Takip Edin