Baharatlar sanat ile buluştu

featured
service

Kültür ve sanat alanında birçok çalışma gerçekleştiren Çankırı Belediyesi, farklı bir sanatsal etkinliğe daha imza attı.

Doğada bulunan çeşitli malzemelerin yanı sıra Çankırı’nın meşhur kaya tuzu ve çeşitli baharatlar kullanılarak yapılan “Doğal Tasarım Ürünleri Sergisi” Yunus AVM’de açıldı. 

Serginin açılışında konuşan doğa sanatçısı Uğur Soydan, uzun yıllardır tamamen doğal malzemeler kullanarak tablolar, biblolar gibi eserler ortaya koyduğunu belirterek “Son yıllarda da evlerde hanımların mutfakta kullandığı baharatları kullanarak çeşitli eserler yapmaya başladım. İnsanların doğaya dikkatini çekmek ve her türlü malzeme ile sanat eseri oluşturulabileceği noktasından hareket ile doğaya ve çevreye ilgi çekmeyi hedefliyorum. Sergiye katılımın fazla olması ve vatandaşların ilgisi bir sanatçı olarak beni mutlu ediyor.” diye konuştu.

Serginin açılışını yapan Belediye Başkanı İrfan Dinç,  sanata farklı bir boyut kazandıran Çankırılı sanatçı Uğur Soydan’ın özgün çalışmalarını ilgi ile takip ettiğini belirterek “Doğal Tasarım Ürünleri Sergisi’nde sanatçımız ve aynı zamanda değerli hemşerimiz Sayın Uğur Soydan’ın tuz, çivit, bazı ot ve baharatların yanı sıra değişik bitkileri de kullanarak Türkiye’de ilk defa kendine özgü bir teknik ile denediği ve sanata dönüştürdüğü 150 eseri siz değerli hemşerilerimizin beğenisine sunuyoruz. Alışılagelmiş sergilerin dışında tamamen doğal malzemeler kullanılarak gerçekleşen bu serginin hafızalarımızda önemli bir yer edineceğine inanıyorum. Sanatçı dostumuzu, bu farklılığı çalışmalarına yansıtmasından dolayı tebrik ediyor, kendisine sınırlar ötesi başarılar diliyorum.” ifadelerini kullandı. 

Sanatçı Soydan serginin açılışını yapan Belediye Başkanı İrfan Dinç’e baharatlarla yapılmış bir tablo hediye etti.

Mısırdan kabak çekirdeğine, çeşitli ağaç yaprakları ve bitkilerin yanı sıra kaya tuzu, zencefil, acıbiber, zerdeçal gibi onlarca baharatın kullanıldığı 150 tablo ve eser,  Yunus AVM giriş katında  3 gün boyunca sergilenmeye devam edecek. 

Kaynak:Bizim Çankırı

Baharatlar sanat ile buluştu

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bizi Takip Edin