Bakan Eroğlu, 141 milyon liralık 11 adet yatırımın müjdesi verdi

featured
service

Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu,  toplu temel atma merasiminde Devlet Su İşleri (DSİ) Genel Müdürlüğü tarafından inşa edilecek 2 adet, Orman Genel Müdürlüğü (OGM) tarafından yapılacak 1 adet, Doğa Koruma ve Milli Parklar (DKMP) Genel Müdürlüğü tarafından yapılacak 1 adet tesisin temelini atmak üzere dün ilimize geldi.

Toplam maliyeti 154 milyon TL olan 4 tesisin hizmete girmesi nedeniyle dün ilimize gelen Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu Çankırı’ya toplam tutarı 141 milyon lira olan 11 adet yatırım müjdesini verdi.

Tesis ve temel atma töreni için ilimize gelen Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu ilk olarak Çankırı Belediyesi’ni ziyaret etti. Belediye Başkanı İrfan Dinç tarafından çalışmalar hakkında bilgi alan Bakan Eroğlu daha sonrası basın mensupları ile bir araya geldi.

14 yılda Çankırı’ya 6 milyar liralık yatırım gerçekleştirdiğini belirten Bakan Eroğlu, temeli atılacak Koyunbaba Barajı’nın bölgede asırlık bir rüya olduğunu, projenin gerçekleşmesi ile 103 bin dekar alanın sulanabileceğini ve bölgeye hayat vereceğini söyledi. Eroğlu, Korgun Yolkaya Göleti Sulama Projesi ile 4 bin dekar alanın suya kavuşacağını, Orman Genel Müdürlüğü tarafından da iki ayrı proje ile toplam 154 milyon liralık yatırımın gerçekleşeceğini ifade etti.

Çankırı’ya son 14 yılda 6 milyar TL’lik yatırım yapıldığını da aktaran Bakan Eroğlu, bunun 1 milyar TL’lik kısmının kendi bakanlıklarına ait olduğunu dile getirerek, “Çankırı’nın sadece bugününü değil geleceğini de düşünüyoruz” dedi.

Çankırı’ya eli boş gelmediklerini ve heybelerinin dolu olduğunu da aktaran Bakan Eroğlu, ‘Bakanlığın kapısına kilit vurduk ve bütün bürokratlarımızla bugün buradayız. Orman ve Su İşleri Bakanlığı bugün Çankırı’da” dedi.

Devrez Çayı üzerine yapılacak Kızlaryolu Barajı’nın 400 milyona mal olacağını vurgulayan Eroğlu, “Bu barajı yapmak için azmettik ve hızlı bir şekilde yapılacak. Baraj bölgeye hayat verecek. Vatandaşların gelirini artıracak. Büyük ve zor bir baraj ama biz zor barajları yapmaya alıştık. Dünyanın en zor barajlarını biz yapıyoruz. Gölet yapma rekoru bizde.” diye konuştu.

Dört tesisin temelini atmak için kente geldiklerini anlatan Eroğlu, sözlerini şöyle sürdürdü: 

“Koyunbaba Barajı’nın temelini atacağız. Bu baraj Çankırı‘nın çok istediği bir barajdı. Çiftçimiz, her yıl 102 bin dekar arazisini sulayarak ortalama 65 milyon lira ek gelir elde edecek. Önümüzdeki yıldan itibaren sulama başlayacak. Biz her yıl ne kadar alan sulanıyorsa sulamaya başlayacağız. Sonunu beklemeyeceğiz. Bu tesisle birlikte yeni bir uygulama başlattık. Yapan bir firma üç yıl o tesisi işletecek. Parasını biz vereceğiz. Daha önce müteahhit yapıp bırakıp gittikten sonra sıkıntılar çıkıyordu. Bu şekilde bu problemi ortadan kaldıracağız.”

Eroğlu, ülke genelinde yoğun bir ağaçlandırma çalışması başlattıklarını dile getirerek, “Ormanlar artık kırsal kalkınmanın lokomotifi olarak kullanılacak. Ormanlık alanları parselliyoruz. Gelir getirici ceviz ağacı dağıtacağız. Talep edenlere kura ile bu alanları vereceğiz . Geliri 49 yıl boyunca bakımını yapıp yetiştiren vatandaşa ait olacak. Çankırı‘ya iki tane bal ormanı kuracağız. Eskiden arılar ormana giremezdi, biz arılar için orman kuruyoruz.” ifadelerini kullandı.

Ağaçlandırma çalışmaları kapsamında 2013-2016 yılları arasında 48 milyon fidanı toprakla buluşturduklarını  dile getiren Bakan Eroğlu, 2017 yılında 2,7 milyon fidanın toprakla buluşacağını ve 3.7 milyon fidan üretileceğini söylerken, “Bu rakamı düz yapalım. Yani 3 milyon fidanı toprakla buluşturalım ve 4 milyon fidan üretelim” demesi gülüşmelere neden oldu.

ORKÖY çalışmalarına da değinen Bakan Eroğlu 2013-2016 yılları arasında orman köylerinde yaşayan 3 bin 788 aileye 18,1 milyon TL ferdi proje kredi ve desteği sağlandığını, 2017 yılında da 110 aileye 1,5 milyon TL kredi ve hibe desteği sağlanacağını vurguladı.

Köylerin kalkınması ve gelişmesi manasında 2017 yılında 12 köye 30 bin 800 adet ceviz, badem ve dut fidanı dikileceğini de aktaran Bakan Eroğlu, bu tür destek ve hibelerin devam edeceğini dile getirdi.

Ülkenin birlik beraberliğinin önemine değinen Eroğlu, “Bizim birlik beraberlik ve kardeşliğimizi pekiştirmemiz lazım. Birbirimizi seveceğiz, kusur görmeyeceğiz, kenetleneceğiz. Türkiye‘yi yıkmak isteyen hainler var. 80 milyon biriz, kardeşiz, Türkiyeyiz. Herkesi kucaklıyoruz, hiç ayrım yapmıyoruz. Hangi partiden olursa olsun aynı desteği gösteriyoruz.” diye konuştu.

FETÖ’nün hain bir terör örgütü olduğunu vurgulayan Eroğlu, şöyle devam etti: 

“Bu FETÖ, dini cemaat falan değil. Bunlar dini istismar eden hain alçak, sahtekar. Bu oyunları yabancılar tezgahlıyor. Irak ve Pakistan‘da da benzer şeyler oldu. Artık seferler kılıçla, topla olmuyor. Birtakım planlar oluyor. Biz herkesin inancına saygılıyız. İnançlı insanlar başımızın tacı ama istismar edenlere fırsat vermeyeceğiz. Bu aziz milletin ferdi olmaktan bahtiyarım. Bu millet tarihin en kanlı darbe girişimine ‘dur’ dedi. Biz tek millet, tek devletiz, birbirimizi seveceğiz.”

Kaynak:Bizim Çankırı

Bakan Eroğlu, 141 milyon liralık 11 adet yatırımın müjdesi verdi

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bizi Takip Edin