Başsavcı Aldemir: Avukatları rica ederek biz getirdik

featured
service

Çankırı Cumhuriyet Başsavcısı Hüsnü Aldemir gazetecilerle bir araya gelerek ülkemizde yaşanan Darbe Girişimi sonrasında halkın Adalet Camiasına yardımcı olmasını istedi.

Darbe girişiminden yargılananların hukuki süreçlerinin devam ettiğinin altını çizen Başsavcı Aldemir 5271 sayılı Ceza Muhakemesi Kanununun 150/3. Maddesini anlattı. 5 yıldan fazla Hapis cezasıyla yargılananlar için mecburen Mahkemelere Avukatların girmesi gerektiğini vurgulayan Başsavcı Aldemir halkın bilinçli olması ve avukatları darbecilikle suçlamamaları gerektiğine işaret etti.

 Başsavcı Aldemir yaptığı açıklamada şunları söyledi:

 “Pazar günü görevime başladım. Çankırı’yı daha tanımıyorum, genç arkadaşlarımız burada toplanmışlar. Onlara ‘Serin kanlılıkla gidelim oturalım arkadaşlar, durum belli bizlere yardımcı olmanız gerekiyor’ deyim dedim. ‘Allah rızası için avukatlarımızı taciz etmeyin demek’ istedim bunu anlatacaktım onlara. Bugün (dün) Avukatlarımızla toplantı yapacağız bu konuyla ilgili.

Belirli yargılamalarda Avukatların Mahkemeye girmesi gerektiğine vurgu yapan Başsavcı Aldemir “Ceza Muhakemesi Kanununa göre 18 yaşından küçükler, 18 yaşından küçük olan mağdurların ve alt sınırı 5 yıldan fazla olan suçlarda bunlar kasten adam öldürmek, yaralamak, darbeye teşebbüs, terör olayları, bizim bunları yargılayabilmemiz için her şeyin usulüne göre gerçekleşmesi gerekiyor.” diye konuştu.

 “Avukat olmadığı zaman ifade almamız imkânsız.” diyerek sözlerine devam eden Başsavcı Aldemir “Adam burada anlatmış diyor ki ‘Helikopteri getirdik, helikopteri indirdik mühimmatları indirdik, Ankara’ya götürdük, Mamak’ta bir askeri birlikte tesisatlı olan askerlere bir bir dağıttık.’ Şimdi bu şekilde beyanda bulundu daha sonra yargılama aşamasında tutuklamada da avukatlar girmedi bakın ne oldu sorguda aldığımız ifade, kollukta aldığımız ifade. Ceza mahkemesinde aldığımız ifade geçersiz sayılıyor ve gitti mahkemeye ‘ben bunları kabul etmiyorum beni zarla konuşturttular. Dışarıda bağırıyorlardı manevi baskı altındaydım’ diyor. Bu durum beraat bile ettirir. Bugün ülkemizde Darbe girişimi gerçekleşmiş olsaydı 170 tane sıkı yönetimi komutanlığı olacaktı. Çankırı, Kastamonu iki tane ili buraya bağlamışlar burada hakim ve savcılar, askerler, polisler buradaki komutanın emrine girecekler ondan sonra toparla gitsin. Ondan sonra cezaevlerini doldur gitsin. O yüzden çok bir tehlike atlattık.” şeklinde konuştu.

 Halka bilinçli bir şekilde hareket etmeleri gerektiğini söyleyen Başsavcı Aldemir “Bu kadar çabadan sonra eğer bilinçsiz bir şekilde davranışlar bu adamların ekmeğine yağ sürer sabahlara kadar tutulan Demokrasi nöbetlerinin hepsi boşa gider. En fazla 3-4 ay tutuklu kalır, yarın devletten de okkalı bir tazminat alır sonrada gider tatil yaparlar. O zaman yaptığımız işleri bilinçli yapalım, yaptıralım. Toplum olarak soruşturmaların önünü açalım. Dün (önceki gün)  Baro Başkanımız rica minnet avukatları aradık tek tek hiçbir avukat darbe girişiminde bulunanların davalarına girmek istemiyorlar. Zor bela bir avukatımızı ikna ettik mahkemeye girdi sonra yaşanan olaylardan sonra o insan üzülüyor ben sırf yargılamalar açığa çıksın diye uğraştım. Görevime yeni başladım Çankırılı benden ne ister Çankırılı gibi davranmamı, Çankırı’nın örf ve adetlerine saygı duymamı, insanlara güler yüzlü davranmamı isterler.” dedi.

Sanık kendisi Avukat bulamadığı zaman, Kanun Gereği o ilin Barosundan bir avukatın görevlendirilmesi gerektiğine vurgu yapan Başsavcı Aldemir “Halkımızı sağduyulu ve bilinçli olmaya davet ediyoruz. Avukatları rica ile biz getirdik lütfen onların önünü açın.” dedi.

Kaynak:Bizim Çankırı

Başsavcı Aldemir: Avukatları rica ederek biz getirdik

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bizi Takip Edin