Bayramda sizi bekleyenleri mutlu edin

featured
service

Bayramda sizi bekleyenler, sizleri yanlarında gördüğünde mutlu olacaklardır. Onların mutluluğu ve sizin can güvenliğiniz için trafik kurallarına uyalım.

Karayolları Çankırı 157. Şube Şefliği sürücülere bayram öncesi hatırlatmalarda bulundu.

Karayolları 15. Bölge Müdürlüğü Çankırı 157 . Şube Şefi Tayfun Össöz tarafından yapılan açıklamada; “3-7 Ekim 2013tarihleri arasındaki 5 (Beş) günlük Kurban Bayramı tatili sebebiyle özellikle şehirlerarası karayollarındaki trafik yoğunluğunun önemli oranda artacağından mevcut trafik tedbirlerine ek olarak yeni tedbirler alınmıştır. Ekiplerimiz 24 saat göreve hazır halde bulunacaklardır.
Özellikle şehirlerarası yolculuk yapacak olan vatandaşlarımızın, artacak trafik yoğunluğu sebebiyle daha dikkatli araç kullanmaları, yol üzerindeki trafik işaret, levha ve görevlilerin uyarılarına uymaları,
özellikle yol yapı ve çalışmalarının olduğu bölümlerde acele etmemeleri daha güvenli bir şekilde gidecekleri yerlere ulaşmaları için trafik kurallarına uymaları gerekir.
Çankırı’mızdan geçen D100 karayolundan geçildiği saatler genellikle sürücülerin yorgun olduğu saatlere denk gelmektedir.
Doğudan, Batıdan ve Güneyden yola çıkan sürücüler Çankırı il sınırlarına geldiklerinde insan vücudunun en yorgun olduğu saatlere denk gelmektedir.
Vatandaşlarımızı bu saatlerde daha dikkatli olmaları hatta bir süre dinlendikten sonra yollarına devam etmeleri gerekir.
· İl dışına çıkacak vatandaşlarımız toplu taşıma araçlarını tercih etmelerinin ekonomik ve trafik güvenliği açısından çıkarlarına olacaktır.
· Trafik kazalarının çoğunun arife günü ve bayram dönüşlerinde yaşandığını unutmayın
· Yola çıkmadan araçlarınızın bakımını yaptırın ve yeterli yakıt alın.
· Yorgun ve uykusuz araç kullanmayın.
· Gideceğiniz güzergah ile ilgili hava yol durumunu sorgulayın.
· Mutlaka emniyet kemerlerinizi takın.
· Aracınızın kapasitesi üzerinde yük ve yolcu almayın.
· Seyahatinizi gün içerisinde uygun saatlere yayın, acele etmeyin.
· Emniyet şeridi ve karşı yöne ait şerit ihlalinden kaçının.
· Aşırı yağış alan bölgelerde heyelan ve çökme riskine karşı dikkatli olun.
· Seyir halindeyken cep telefonu ve sigara kullanmayın.
· Motorlu araçların cins ve kullanma amaçlarına göre sürülebileceği en çok ve en az hız sınırları, şehirlerarası çift yönlü karayollarında 90 km/s, bölünmüş yollarda 110 km/s, otoyollarda 120 km/s hızı geçmemek üzere yönetmelikte belirlenmiştir.
· Sürücülerin; araçlarını zorunlu bir neden olmadıkça, diğer araçların ilerleyişine engel olacak şekilde veya işaretle belirtilen hız sınırının çok altında sürmeleri, güvenlik nedeni veya verilen herhangi bir talimata uyulması dışında, başkalarını rahatsız edecek veya tehlikeye sokacak şekilde gereksiz ani yavaşlamalardan kaçınınız.

· Hız sınırının sadece yerleşim yerleri dışındaki bölünmüş yollarda 110 Km/s olduğunu unutmayın.

· Kavşaklara yaklaşırken, dönemeçlere girerken, tepe üstlerine yaklaşırken, dönemeçli yollarda ilerlerken, yaya ve hemzemin geçitlerine, tünellere, dar köprü ve menfezlere yaklaşırken, yapım ve onarım alanlarına girerken, hızınızı azaltın,

· Hızınızı kullandığınız aracın yük ve teknik özelliğine, görüş, yol, hava ve trafik durumunun getirdiği şartlara göre ayarlayın,

· Diğer bir aracı izlerken aranızda güvenli bir mesafe bırakın,
· Özellikle viraj, meskun mahal ve kavşaklara yaklaşırken hızınızı düşürün,
· Yol hakkında bilgi almak isterseniz ücretsiz 159 hattını arayın.
· Yola çıkmadan aracınızın ışık donanımının çalışıp çalışmadığını kontrol edin ve çalıştığından emin olun.

Vatandaşlarımızın da alınan önlemlere gerekli duyarlılığı göstereceği temennisi ile vatandaşlarımızın Kurban Bayramını en içten dileklerimizle kutlar, huzurlu ve mutlu bir bayram geçirmelerini temenni ederiz.” dedi.

Bayramda sizi bekleyenleri mutlu edin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bizi Takip Edin