Belediye Çankırı’nın ilk bisiklet yolunu yapıyor

featured
service

Şehre yenilikler sunmaya devam eden Belediye Başkanı İrfan Dinç, Çankırılıları bisiklet-yürüyüş ve araç yolu projesi ile buluşturmaya hazırlanıyor. Çalışmalar tamamlandığında ilimizde Çevre ve Şehircilik Bakanlığının standartlarına uygun yapılan ilk bisiklet yolu hizmete açılmış olacak.

 

Belediye Fen İşleri Müdürlüğüne bağlı ekipler, Atatürk Yolu (Deveyolu) üzerinde Şehit Yahya Coşkuner İlkokulu’ndan başlayarak Kenbağ Mevkiine kadar toplam 4 bin metrelik mesafeyi kapsayan bisiklet-yürüyüş ve araç yolu projesinin yapımına başladı. Proje kapsamında; 7,5 m genişliğinde araç yolu, 2,5 m genişliğinde bisiklet yolu, 2 m genişliğinde yürüyüş yolu, 1,5 m genişliğinde kaldırım olmak üzere toplam 17 bin m platform genişliği yapılması planlanıyor. Çalışmaların yılsonuna kadar tamamlanması hedefleniyor.

 

Başlatılan çalışmaları yerinde inceleyen Belediye Başkanı İrfan Dinç, yapılan yatırım ve hizmetler ile Çankırı’nın yaşam standartlarının her geçen gün daha da yükseldiğini belirtti.  Vatandaşların yaşamlarını sağlıklı, konforlu ve spor odaklı bir şekilde yürütmelerine katkı sağlamak amacı ile yeni bir uygulama başlatacaklarını ifade eden Başkan Dinç, “Çankırı’ya ilk kez bisiklet yolu yapılacak. Spor amaçlı olarak yapacağımız bisiklet ve yürüyüş yolumuzun ilerleyen zamanlarda ağını daha da genişletmek istiyoruz.” ifadelerini kullandı.

 

Modern zamanda dünyanın, iki tekerlek üzerinde gittiğini betimleyen Dinç, birçok ülkenin ve şehrin, spor faaliyetinin dışında trafikte de bisiklet kullanarak ulaşımdan büyük bir yükü kaldırdığını vurguladı. Dinç, “Spor amaçlı bisiklet yolu ile başlayacağımız bu projemizi, Allah nasip ederse daha da geliştirerek, araç sayısını sollayacak bisikletlerle Çankırı’yı doğaya uyumlu bir kent haline getirmek en büyük arzumuzdur. Bisikletli bir hayata geçme isteğimizi gerçekleştirmek, insanlarımızın işlerine bisikletle gidip gelmelerini sağlamak için spor amaçlı başlattığımız bu projemizin ilk adım olduğunu düşünmekteyim. Bu alanda yapılacak düzenlemeler sayesinde Çankırımızın yaşam standartları daha da yükselmiş olacak. Hayalim; şehrimizde bisiklet yolu ulaşım bağlantılı olsun, bisikletli gruplar oluşsun, bisiklet turları yapılsın ve vatandaşlarımızın ayağı gaza değil pedala bassın.”   ifadelerine yer verdi. 

Kaynak:Bizim Çankırı

Belediye Çankırı’nın ilk bisiklet yolunu yapıyor

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bizi Takip Edin