Belediye Çocuk Korosu ve Halk Oyunları ekibinden 23 Nisan kutlaması

featured
service

Çankırı Belediyesi, 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı’nı renkli etkinlikler ile kutluyor.  Her yıl geleneksel olarak düzenlenen 23 Nisan Şenliğinin bu yılki programına da Çankırılılar yoğun ilgi gösterdi. Belediye Çocuk Korosu ile Halk Oyunları Ekibi’nin sahne aldığı program için vatandaşlar, 100. Yıl Kültür Merkezini doldurdu. 

 

Çankırı’da 23 Nisan çocuklarla karşılandı. Belediyenin düzenlediği programda Çocuk Korosu birbirinden güzel şarkılar seslendirirken, bağlamanın küçük ustaları da tezenenin hakkını verdi. Konserin ardından sahne alan Belediye Halk Oyunları Ekibi, Anadolu’nun motifleri ile bezenmiş yöresel halk kıyafetleri ve oyunları ile büyük beğeni topladı. Minik efeler ve yöresel kıyafetli minik kızlar, sergiledikleri performans ve oyun adabı ile büyüklerini aratmadı. 

 

Çocukları performanslarından dolayı kutlayan Belediye Başkanı İrfan Dinç, eşi Zeynep Perihan Dinç ve protokol ile birlikte her birine çiçek takdim etti. Bugün sözün asıl sahibi çocuklar diyerek kısa bir konuşma yapan Başkan Dinç, “23 Nisan 1920 tarihi, vatanımızın dört bir yandan işgal edildiği, yokluk ve sıkıntılar içerisindeki bir milletin yeniden dirilişinin ve şahlanışının tarihidir. Milli iradenin tecelli ettiği bu tarihin çocuklarımıza emanet edilmesinin ve Çocuk Bayramı olarak kutlanmasının çok önemli bir anlamı vardır. Özellikle sevgili yavrularımız, bu manayı çok iyi kavramak zorundalar. Milli irade ve milli egemenlik konuları, son yaşadığımız hadiselerden sonra daha iyi anlaşılması için üzerinde ısrarla durulması gereken en önemli konumuzdur. Çünkü ülkemiz beka sorunu ile karşı karşıyadır. Bu yüzden yavrularımızı geleceğe çok iyi hazırlamalıyız. Tarihimizin her safhası ibretlerle doludur. Onlara neren geldiğimizi, nerede durduğumuzu ve nereye gitmemiz gerektiğini pusula gibi göstermek zorundayız. Yavrularımızın geleceğe iyi hazırlanmalarını çok önemsiyoruz.” dedi.

 

TBMM’nin açılışının ve 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı’nın 97. yıldönümünü kutlayan Dinç, sözlerini  “İstiklal Harbimizin Başkomutanı, Cumhuriyetimizin kurucusu, TBMM’nin ilk Başkanı Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşları ile şehitlerimiz ve gazilerimizi rahmet, minnet ve şükran ile yad ediyoruz.” şeklinde tamamladı.

 

Dinç, çocukların bu etkinliklerde yer almaları, onların geleceğe hazırlanmaları ile ilgili kendilerine emanet eden velilere de teşekkür ederek yaptıklarını takdir ile karşıladığını ifade etti.  

Kaynak:Bizim Çankırı

Belediye Çocuk Korosu ve Halk Oyunları ekibinden 23 Nisan kutlaması

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bizi Takip Edin