Ben Engelsizim Projesi tanıtımı yapıldı.

featured
service

İl Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından hazırlanan ve Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığına sunulan “Ben Engelsizim” Projesi tanıtımı yapıldı.

Valilik Brifing Salonunda proje sorumlularının katıldığı toplantıda konu hakkında açılış konuşması yapan Milli Eğitim Müdürü Yusuf Yazıcı, “Hep beraber hava, suyu, paylaşıp yeryüzünde beraber yaşıyoruz. Her insan varlığıyla değerlidir. İnsanları değerli kılan engelli veya engelsiz olması asla değildir. Herkes hayata dair kendi sınavını vermektedir. Engelli olmak insanın kendi tercihi olmadığı gibi bugün engelli olmayanın yarın engelli olmayacağına dair herhangi garantisi söz konusu değildir. Geçmişten beri insana, yetime, mazluma, engelliye karşı gerekli hassasiyeti göstermiş bir medeniyetin çocukları olarak bizlerde bu yaşam alanlarını paylaşırken engelli kardeşlerimize karşı en üst düzeyde sorumluluk bilinci ile hareket etmek durumundayız.” dedi.

Nurettin Ok Halk Eğitim Merkezi ve ASO Müdürlüğü, Vali Ayhan Çevik Özel Eğitim ve Uygulama Merkezi Müdürlüğü ve Rehberlik ve Araştırma Merkezi Müdürlüğü’nün ortaklaşa yürüteceği 12 ay sürecek, maliyeti 55 bin 45 TL olan Merkez ve 11 ilçede uygulanacak proje hakkında bilgi veren Rehberlik ve Araştırma Merkezi Müdürü Çelebi Çağlayan “Projenin amacı; Engelli bireylerin bağımsız yaşam ve topluma uyum becerilerini geliştirmek, engelli ailelerinin ve eğitimcilerin konu ile ilgili farkındalık düzeyini artırmaktır.

Hedef grubun belirlenen ihtiyaç ve sorunları: Engelli bireylerin bağımsız bir şekilde yaşamlarını sürdürmede yetersiz kalmaları; Eğitim hizmeti alanından tam olarak yararlanamamaları, teknoloji kullanımında donanım ve bilgilendirme konusunda sorun yaşamaları, Sosyal kültürel ve sportif etkinliklere katılımın çok düşük olması, Mesleki becerilerin yetersiz olması, toplumsal duyarlılık ve kabulün istendik düzeyde olmaması, Engelli bireyler ve ailelerinin yaşanan sorunlar karşısında yalnızlık hissine kapılarak toplumdan kendilerini soyutlama yoluna gitmesi, Öğretmen ve yöneticilerin engelli birey ve ailelerine rehberlik ve doğru yönlendirme yapmakta sorun yaşaması,

Nurettin Ok Halk Eğitim Merkezi ve ASO Müdürlüğü tarafından yapılacak faaliyetler:

Görme engelli bireylere bağımsız hareket becerisi kazandırma kursu (32 Saat)

Kursun amacı; görme engellilerin topluma ve çevresine uyumunu sağlamak, kendisini tehlikelere karşı koruyabilmelerini öğretmek, zihinsel haritasını geliştirmek, evde ve trafikte hareket edebilme kabiliyeti kazandırmak, bulunduğu noktadan gitmek istediği noktaya kolay ve tehlikesiz bir şekilde ulaşmasını, bastonlu – bastonsuz bina içi ve dışı serbestçe dolaşabilme yeteneğini geliştirmeyi sağlamaktır.

Braille Alfabesi Kursu 176 Saat)

Kursun amacı; görme engellilerin dokunma yoluyla harfleri hissederek, okumalarını öğreterek hayata daha aktif katılmalarını sağlamaktır.

Görme Engellilere Yönelik Bilgisayar Kursu (368 Saat)

Kursun amacı; hızla gelişen teknolojiden görme engellilerin de yararlanmasını sağlamak, bilgisayar kullanmayı öğreterek meslek hayatlarında daha başarılı olmaları için yol açmak, meslek elemanlarının kendi mesleki çalışmalarını başkalarına gereksinim duymadan geliştirmelerine olanak tanımak ve bilgi kaynaklarına kolayca ulaşmalarına yardımcı olmaktır.

Vali Ayhan Çevik Özel Eğitim Uygulama Merkezi Ve İş Uygulama Merkezi tarafından yapılacak faaliyetler

Orta-ağır düzey zihin engelli ve otistik bireylere günlük yaşam becerilerinin kazandırılması, engellilik konusunda farkındalığın artırılması amacı ile;

Aile, öğretmen ve yöneticilerin bilgilendirilmesi, Öğrencilerin toplumsal uyum becerileri dersine yönelik bireysel eğitim planları güncellenerek günlük yaşam becerilerinin uygulama örneklerine ağırlık verilmesi, Uygulama mutfağı araç gereçleri tespit edilerek proje kapsamında temin edilmesi,

Proje kapsamında okula alınacak malzemeler:

Buzdolabı, Çamaşır Makinesi, Bulaşık Makinesi Fırın – Aspiratör, Ocak, Ütü, Elektrik süpürgesi, Küçük ev aletleri, Temrinlik malzeme

Günlük yaşam becerisi kazandırma eğitimleri: Yemek yapma, fırın ve ocak kullanma, Bulaşık yıkama ve bulaşık makinesini kullanma, Çamaşır makinesi kullanımı, Ütü yapma, Masa hazırlama, Görgü kuralları, Ev aletleri konusunda güvenlik önlemleri, Ev ziyaretleriyle evdeki uygulamalar takip edilip değerlendirilecek veli ve öğrenci motivasyonu artırılacak.

Engelli öğrencilerin daha iyi eğitim almalarını sağlayacak öğretmenlere yönelik rehber kitap hazırlanması. Rehberlik Araştırma Merkezi Müdürlüğü personelince Eğitimde Her Çocuk Özeldir adlı kitabın hazırlanması.

Rehberlik Araştırma Merkezi Müdürlüğü tarafından il merkezi ve ilçelerdeki engelli bireylerin ailelerine yönelik farkındalık eğitimlerinin verilmesi

Engelliler Gününde, bünyesinde engelli öğrenci bulunduran okullar, Özel Eğitim ve Rehabilitasyon Merkezleri ve diğer kamu kurum ve kuruluşlarının katkısı ile ‘Engelliler Yürüyüşü’ düzenlenmesi. Yürüyüş sonunda kamu yöneticileri, veliler ve öğrencilerin katılımı ile etkinlikler düzenlenmesi” dedi.

Ben Engelsizim Projesi tanıtımı yapıldı.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bizi Takip Edin