Bu şehre daha fazla ne katabilirizin derdindeyiz

featured
service

Belediye Başkanı İrfan Dinç 10 Ocak Çalışan Gazeteciler gününü kutlayarak, basın mensuplarının sorularını yanıtladı.

80. Yıl Kadın Eğitim ve Kültür Merkezi salonunda kahvaltılı gerçekleşen toplantıya Başkan Dinç’in yanı sıra Belediye Başkan Yardımcıları katıldı.

Gazetecik mesleğinin ve matbaacılığın eskiye göre şartlarının daha da iyileştiğini belirten Başkan Dinç “Hangi koşullar ve şartlardan geldiğinizi çok iyi biliyorum. Daha önceden kurşun harflerle gerçekleşen tertipler çok zahmetli idi. Onlar bizim tarihimizi not etti. O harfleri saklamamız lazım ve yerel tarih müzesinde sergileyelim” dedi.

Çankırı basını hiçbir rüzgara kapılmadan hakkını layıkıyla yerine getirmeye çalışıyor diyerek sözlerine devam eden Başkan Dinç “Herhangi bir etkiye, herhangi bir yönlendirmeye, farklı zihniyetlere tabii olmadan, dürüst bir şekilde basın etiğine uygun bir şekilde görevinizi yerine getiriyorsunuz. Ben, sizlere, birlikte çalıştığınız idareci, yönetici, gazete sahibi arkadaşlarımıza da teşekkür ediyorum. Çankırı basınımız inşallah kendi hedefleri, idealleri doğrultusunda gelmeleri gereken daha iyi noktalara gelir diyorum. Dürüst şekilde çalışan sizler bunu hak ediyorsunuz” dedi.

10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü nedeniyle açılan “Çankırı’ya bir de buradan bakın” konu başlıklı fotoğraf sergisinin çok önemli bir etkinlik olduğunu belirten Başkan Dinç “Çok güzel bir çalışma yapmışsınız. Bu tip etkinliklerle, hem arkadaşlarınızın güzel çalışmalarını sergilemiş oluyorsunuz, hem de fotoğrafçılığa gençlerimizi, yaşlılarımızı özendirmiş oluyorsunuz. İlgi alaka uyandırıyor. İnsanlarımız bu tür etkinliklerle uğraşması onları farklı uygunsuz şeylerle uğraşmaktan alı koyuyor, güzel şeylere yönlendiriyor. O açıdan çok önemli. Bence Valilikle görüşülüp, bu sergiyi anaokulu ve ilkokul öğrencilerin tamamı gezmelidir. Bu sergi çocuklarımızın fotoğrafçılık yönünü geliştirmeye vesile olur” dedi.

Başarılı İl Belediye Başkanları arasında 3ncü sırada olmalarının, Çankırı’da yapılan 10 yıllık çalışmaların halk tarafından ne şekilde değerlendirildiği ve halkın bakış açısını ortaya koymada çok önemli olduğunu belirten Başkan Dinç “Çankırı’yı birlikte yaşıyoruz. 2004’ten önceki durum ile şimdiki durum ortada. Her şeyi bir kenara bırakın, bugün şu havayı teneffüs etmemiz mümkün değildi. Şehrin üzerinde karabasan, zehir verdi. Soluduğumuz hava zehirdi, kömür soluyorduk. İçtiğimiz su zehirdi. Bu iki olgu hava ve su insan hayatı için çok önemli. Hayatımızın bu iki önemli kaynağı bu şehirde insanı, sağlık açısından bitiriyordu. Bu iki çalışma iyi düşünüldüğünde hayati iki konudur. İnsanın hayatı, insanın sağlığı hiçbir şeyle değişilmez.” dedi.

Uydukent çalışmasının devam ettiğini belirten Başkan Dinç “Yeni yapılan Ankara yolunun sağ tarafı yer tespiti olarak belirlendi. Belirlenen yerde hazine arazisinin çok olması sevindirici yanı. Tespit edilme mantığında şehirden uzak olmamasına ve Yakınkent OSB ye yakınlığı noktası önemli rol oyandı” dedi.

Kentsel Dönüşüm projesinin ikinci etabının 5 Şubat’ta ihaleye çıkacağını belirten Başkan Dinç “488 konut inşallah iki yıl içinde sahipleri ile buluşmuş olacak” dedi.

Aşiyan Kavşağı noktasında çalışmaların devam ettiğini, projenin Karayolları tarafından yapılacağını söyleyen Başkan Dinç “Karayolları projemizi onayladı. İl Özel İdare sosyal hizmetler binasını köprünün bir ayağı için tahsis ettik. Diğer ayak için mülk sahipleri ile çalışma yapılıyor. Kısa zamanda sonuç alacağız.” dedi.

Devlet Demir Yollarının hemzemin geçitleri 2017 yılında kapatacağını ifade ederek yeni projeler hakkında bilgi veren Başkan Dinç “Karatekin Hastanesinin önünden Koç Marketin önüne inecek şekilde bir köprü yapacağız. Proje onaylandı. Bu köprüyü de DDY yapacak” dedi.

Biz proje ile uğraşıyoruz. Bu şehir proje kavramına bizimle beraber tanıştı. Bizim 10 yıllık tüm mesaimiz bu şehir için proje üretmekle geçti. Bu şehirde çok büyük değişiklikler olacak. Bu şehir için yapılması gereken hangi iş olursa olsun biz onu takip edeceğiz. Biz bu şehre daha fazla ne katabilirizin derdindeyiz.” dedi.

Son olarak Şehre meydan kazandırmak isteğinin olduğunu da belirten Başkan Dinç, Vali Özcan’ın görüşü gibi SGK binasının boşalttığı binanın, yıkılmasından yana olduğunu ifade etti.

IMG_0980

IMG_0999

Bu şehre daha fazla ne katabilirizin derdindeyiz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bizi Takip Edin