Cami, Şehir ve Medeniyet teması işlenecek

featured
service

1-7 Ekim Camiler ve Din Görevlileri Haftası nedeniyle İl Müftü Vekili Hasan Limon yazılım bir açıklama yaparak Camiler ve Din Görevlileri Haftası programını açıkladı.

Müftü V. Limon yaptığı açıklamada “Camiler müminlerin huzur bulduğu, manen beslendiği ve arındığı, toplumun her kesiminin bir araya geldiği, İslam’ın açık mührü, topluca kulluğumuzu Rabbimize arz ettiğimiz mekânlardır. Camiler sadece ibadet edilen mekânlar değildir. Camiler ilim, irfan yuvası, İslam’ın,  güzel ahlakın, insan, vatan, bayrak sevgisinin, merhametin, şefkatin, saygının, değerlerin öğrenildiği yerlerdir. Din görevlileri Hz. Peygamber’in varisi, Din-i İslam-ı Mübin’i öğrenme ve yaşama yolunda insanımızın rehberidir.

1-7 Ekim Camiler ve Din Görevlileri Haftası’dır. Diyanet İşleri Başkanlığı, 1986 yılından beri 1-7 Ekim tarihlerini Camiler Haftası olarak kutlanmaya başlamıştır. 2003 yılında da bu hafta, “ Camiler ve Din Görevlileri Haftası” olarak değiştirilmiştir.

Toplumda farkındalık oluşturmak, camilerin sosyal hayattaki fonksiyonlarını hatırlatmak amacıyla Diyanet İşleri Başkanlığı, 2011 yılından itibaren hafta münasebetiyle bir tema belirlemiştir. 2011 yılında “Cami ve Çocuk”, 2012 yılında “Cami ve Engelli”, 2013 yılında “Cami ve Kadın”, 2014 yılında “Cami ve Gençlik”,  2015 yılında “Cami ve Namazla Diriliş”, 2016 yılında “Cami ve Kitap” temaları işlenmiştir. 

Başkanlığımız 2017 yılında, toplumsal bir duyarlılığa ve hassasiyete vesile olması amacıyla “Cami, Şehir ve Medeniyet” temasını belirlemiştir.

Hafta münasebetiyle 1 Ekim Pazar günü Ahmet Yesevi Camiinde sabah namazında haftanın açılışı yapılacak olup ayrıca sabah namazı buluşması gerçekleştirilecektir. Programa Kur’an kursu öğrencilerimiz ve üniversite gençliği de katılacaktır. 1-7 Ekim 2017 tarihleri arası Şehit ve Gazi Ailelerine ziyaret, 02 Ekim Pazartesi günü başta Valiliğimiz olmak üzere kamu kurum ve kuruluş ziyaretleri; 3 Ekim salı günü Huzurevi, Cezaevi ve din görevlileri ziyaret yapılacaktır. 5 Ekim Perşembe günü; AKM’de saat: 09.00’da bayanlara, Cemalettin Ferruh Kur’an Kursu’nda saat: 14.30’da ve KYK Kız Öğrenci Yurdu’nda saat: 20.00’de programlar düzenlenecektir. Ayrıca; aynı gün İstasyon, Gayretoğlu ve Emir Karatekin camilerinde cami-çocuk buluşması gerçekleştirilecektir. 6 Ekim 2017 Cuma günü ise Gayretoğlu Camii’nde KYK kız öğrenci yurdunda kalan öğrenciler için Camii-Gençlik buluşması,  Ulu Camii’nde Mevlit ve Hatim programı, KYK erkek yurdunda ise erkek öğrencilere yönelik program düzenlenecektir. 7 Ekim Cumartesi günü cami-çocuk buluşması etkinliği kapsamında çocuk ve sevgi evlerinde kalan çocuklarımız Bahçelievler Camii ve Kur’an kursunu ziyaret edeceklerdir.

“Camiler ve Din Görevlileri Haftası’nın ülkemiz ve milletimiz için hayırlara vesile olmasını, ayrıca bu teşkilatta görev yapmış olanlardan ahirete irtihal edenleri hayırla yâd ediyor, kendilerine Cenab-ı Hak’tan rahmet diliyorum. Emekli din görevlilerimize sıhhat ve afiyet içerisinde mesut ömürler dilerken, görevde olan bütün mesai arkadaşlarıma da başarılar temenni ediyorum.” dedi. 

Kaynak:Bizim Çankırı

Cami, Şehir ve Medeniyet teması işlenecek

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bizi Takip Edin