Çankırı Çeltik Üretiminde 10.Sırada Yer Alıyor

featured
service

TÜİK Başkanlığı’nın yayınladığı 2014 yılı Bitkisel Üretim İstatistikleri’ne göre Çankırı, çeltik üretiminde 10. sırada yer alıyor.

TÜİK Kastamonu Bölge Müdürlüğü’nce ‘Türkiye’de ve Bölgemizde Çeltik Üretimi’ ile ilgili bilgi verildi.

Bölge Müdürü Sevgi Altınbaş, “TR82 bölgesinde çeltik tarımı, bölgenin üç ilinde yapılmaktadır.

Kastamonu’nun Tosya ilçesi, Çankırı’nın Kızılırmak ilçesi ve Sinop’un Boyabat ilçesi çeltik üretiminde başı çeken üretim merkezleridir.” dedi.

Tosya’nın Kastamonu’daki üretimin yüzde 93’ünü, Kızılırmak Çankırı’daki üretimin yüzde 70’ini, Boyabat Sinop’taki üretimin yüzde 62’sini tek başına gerçekleştirdiğini ifade eden Altınbaş, “Bölgemizde çeltik üretimi 90’lı yıllarda öncelikli olarak Kastamonu ve Sinop illerinde yapılmakta iken, 2000’li yıllarda Kastamonu’daki üretim azalmış, Çankırı çeltik üretimini artırarak Sinop’la birlikte öne çıkmıştır.

Bu değişim, illerin üretim miktarına göre sıralamalarında da izlenebilmektedir. Kastamonu 90’lı yıllarda Türkiye’nin 7. en büyük çeltik üreticisi iken 2014 yılında 13. sırada yer almıştır. Çankırı ise 22. sıradaki yerini 10. sıraya çıkarmıştır. Sinop hem bölgesel üretimdeki üstünlüğünü hem de Türkiye’nin önemli çeltik üretim merkezlerinden biri olma özelliğini 90’lardan günümüze korumayı başarmıştır.” açıklamasında bulundu.

Çankırı Çeltik Üretiminde 10.Sırada Yer Alıyor

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bizi Takip Edin