Çankırı Ceza İnfaz Kurumu Müdürlüğünde Çalışan İnfaz Koruma Memurları İlk Yaran Ocaklarını Yaktılar.

featured
service

18 Şubat 2015 Çarşamba günü yaran meclisi gecesi ilerleyen saatlerde sona ererken, bir hafta sonraki yaran ocağında buluşmanın heyecanın tüm yaranları sardığı görülmekteydi.

Çankırı merkez İnfaz Koruma Memurları yaran ocağı yakılmaya başladı.

Geçen 5 hafta içerisinde gerçekleştirilen eğitim ocaklarının sona ermesi ile aralıksız devam eden Çankırı Ceza İnfaz Kurumu Müdürlüğünde Çalışan İnfaz Koruma Memurlarının yaran ocakları geleneksel kültürümüzün yaşatılması açısından büyük bir önem taşımaktadır.

Çankırı vaazlarımızdan Durali Gül hocamızın dua ve nasihatleriyle başlayan yaran meclisinde duygu dolu ve örnek alınması gerekli bilgiler aktarıldı.

Duarali Gül “Yemek Ocakta pişer. Yaran meclisi de bir ocak. İnsanlarımızın, gençlerimizin bu ocaklarda pişmesi gerek, ahlaklı yaşamayı öğrenmek gerek ” dedi.

İlk defa Çankırı’da Böyle Bir Uygulama Oldu

Çankırı Merkez İnfaz Koruma Memurları yaran meclisinin bu seneki büyük başağalığını Zekai Çakır, küçük başağalığını Bekir Gezekçioğlu, Reisliğini Telat Akça yapmaktadır.

Özellikle Çankırı Ceza İnfaz Kurumu Müdürlüğünde Çalışan İnfaz Koruma Memurları gençlerinin yoğun olarak ilgi gösterdiği yaranın çavuşluğunu ise Erol Yılmaz yerine getirmektedir.

Mart ayının sonuna kadar devam etmesi beklenen Çankırı İnfaz Koruma Memurlarının yaran ocağının bir diğer özelliği ise çoğu yerlerde değişime uğrayan yaran kültürünün burada hala öz benliğini koruyarak devam ediyor olması Çankırı Yaranına verilen değeri bir kez daha kanıtladığına şahit olduk.

Yaran kültürü hakkında da bilgi aktaran ve konu ile ilgili olarak görüşlerini aldığımız Çankırı Merkez İnfaz Koruma Memurları yaranı büyük başağası Zekai Çakır “Yaran kültürümüzü gelecek nesillere taşıyabilmek için elimizden gelen çabayı sarfediyoruz. Bugün bizler, yarın gençler yaran kültürümüzü ve geleneğimizi devam ettirsin, bu böyle sürsün istiyoruz.” Dedi.

Çok sıcak ve samimi bir ortamda gerçekleşen yaran ocağı Çarşamba günleri Çankırı Valiliği Yaran Evinde gerçekleşiyor.

Yerli Ve Yabancı Konuklar Çankırı Yaranını Titizlikle İzlediler

Konuşmaların ardından orta oyunları ve mahalli oyunlara geçildi. Renkli görüntülerin ortaya çıktığı gecede, misafirler oyunları hayranlıkla izledi. Mahalli havalara ve orta oyunlarına katılan davetliler, Yaran kültürünü tanıma fırsatı buldu.

Fondili, Gençosman, Kömür gözlüm, Fatmam, Üç Mum, Kahve Yemenden gelir oyun havalarımızın göz kamaştırdığı mecliste Başağaların,Reis’in, Çavuş’un birlikte oynadıkları Mahim havası ayakta alkışlar eşliğinde izlendi.

Gecenin sonunda misafirlere Yaran Yemekleri ikram edildi. Yemeğin ardından, içilen çayların ardından, kalk git kahvelerinin içinilmesinin ardından çalınan Cezayir Türküsü ile gece sona erdi.

18 Şubat 2015 Çarşamba günü yaran meclisi gecesi ilerleyen saatlerde sona ererken, bir hafta sonraki yaran ocağında buluşmanın heyecanın tüm yaranları sardığı görülmekteydi.

Büyük Başağa: Zekai Çakır
Küçük Başağa: Bekir Gezekçioğlu
Reis: Telat Akça
Çavuş: Erol Yılmaz

Yaranlar: Nuh Mülayim, Hakan Hatipoğlu, Recep şahin, Murat Karayel, Ersin Sürücü, Okan Koz, Ömer Faruk Özbek, Hilmi Bayram, İlker Çalışkan, İsmail Bulut, Ahmet Eraslan, Ahmet Çiğdem, Serdal Yıldırım, Mahmut Karakulak, Murat Dalkılıç, Emre Karabulut, İlyas Ersoy, Ömer Faruk Karagöz, Aydın Kaytez

Sazendeler Metin Gül, Nazım EğeblGMaV

 

RJP94j

Çankırı Ceza İnfaz Kurumu Müdürlüğünde Çalışan İnfaz Koruma Memurları İlk Yaran Ocaklarını Yaktılar.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bizi Takip Edin