Çankırı çiftçilerine uygulamalı budama eğitimi

featured
service

Çankırı İli Meyve Yetiştiriciliği ve Geliştirilmesi Projesi ile ilimizde meyveciliğin artmasıyla birlikte çiftçilerden gelen talep üzerine Çankırı merkezde meyveciliğin yoğun olduğu 25 köyde budama teknikleri, başta meyveciliğin değişmezi bordo bulamaç uygulaması, meyve hastalık ve zararlıları ile mücadele konuları bizzat arazide gösterilerek eğitimler verilmeye başlandı.

Tarım ve Orman İl Müdürü Dr. Hüseyin Düzgün tarafından ilimizde ”Budama Seferberliği” başlatıldı. Bitkisel Üretim ve Bitki Sağlığı Şube Müdürlüğü teknik personeli tarafından teknik elamanlarca üç grup budama ekibi oluşturularak teorik ve pratik olmak üzere budama eğitimleri gerçekleştiriliyor.

Meyve ağaçlarında budama kursu kapsamında çiftçilere teorik olarak anlatılan bilgiler aynı zamanda saha çalışmalarıyla da destekleniyor. Budama faaliyetlerinin yanı sıra hastalık ve zararlılar ile mücadele, bahçe bakımı, gübreleme, sulama ve aşılama gibi konulara da anlatılıyor.

İl Müdürü Dr. Hüseyin Düzgün, “Meyveciliğin ilimizde geliştirilmesi için söz konusu eğitimler ve saha çalışmaları devam edecek. Teknik personelimiz her zaman sahada, üreticilerimizin yanında. Budama seferberliği başlattık ki budamayı bilmeyen, öğrenmeyen üreticimiz kalmayacak.” dedi.

Çankırı çiftçilerine uygulamalı budama eğitimi

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bizi Takip Edin