Çankırı İŞKUR’dan Türkiye birinciliği

featured
service

Özel sektörde kadın işe yerleştirme ve özel sektör yükseköğrenim mezunlarının işe yerleştirilmesi alanlarında Türkiye birincilikleri Çankırı’nın oldu

İŞKUR Çankırı İl Müdürlüğünün 2022 yılında “Özel Sektörde Kadın İşe Yerleştirme” alanında gösterdiği yüzde 213’lük performans ve “Özel Sektör Yükseköğrenim Mezunlarının İşe Yerleştirilmesi” alanında gösterdiği yüzde 188’lik performans ile Çankırı her iki alanda ayrı ayrı Türkiye birincilikleri elde etti.

2022 Ocak Aralık döneminde, özel sektör kadın işe yerleştirmede hedef 997 iken gerçekleşen yüzde 213 artışla 2125 oldu ve Türkiye birinciliği elde edildi.

2022 Ocak Aralık döneminde, özel sektörde yükseköğretim mezunlarından işe yerleştirmede hedef 561 iken gerçekleşen yüzde 188 artışla 1054 oldu ve Türkiye birinciliği elde edildi.

İŞKUR’dan yapılan bilgilendirme şöyle:

“Çankırı’da işsizliğin önlenmesi ve azaltılması kadar, mevcut istihdamın niteliğinin artırılması konusunda da her geçen yıl daha iyi sonuçlara imza atabilmek adına İŞKUR İl Müdürlüğümüzün çalışmaları aralıksız devam ediyor.

İstihdama girişte çeşitli zorluklarla karşılaşan ve özel politikalarla desteklenmesi gereken kadınlar, gençler ve engellilere yönelik geliştirilen uygulamalar, sonuçlarını işe yerleştirme bazında her grup düzeyinde 2021 yılına göre yüzde yüzün üzerinde başarı sağlayarak gösterdi.

2 BİN 125 KADIN İŞ SAHİBİ OLDU

2022 yılında kadın istihdamında İŞKUR Genel Müdürlüğünce ilimiz için 997 kişi olarak belirlenen hedef yüzde 213 oranla gerçekleştirilerek 2 bin 125 kadının iş sahibi olmasına vesile olundu. Gerçekleştirdiğimiz bu oran Çankırı’ya kadın istihdamı konusunda Türkiye birinciliği getirdi.

6 BİN 142 VATANDAŞIMIZA DANIŞMANLIK HİZMETİ VERİLDİ

İş ve Meslek Danışmanlığı her yaştan ve her eğitim düzeyinden bireylere kendisini tanımaya yardımcı olmak, öğrenim, eğitim ve mesleğe yönelik seçenekler sunmak, bir istihdam ve gelişim planı oluşturmak için yapılan profesyonel ve sistematik bir destek sürecidir. Ülkemizin tek kamu istihdam kurumu olan İŞKUR, İş ve Meslek Danışmanlığı hizmeti ile işgücü piyasasının her kesimine hitap etmeyi amaçlamaktadır. İş ve Meslek Danışmanları iş arayan vatandaşlarımızın kendilerine uygun işi bulmalarına ve meslek edinmelerine, işverenlerimizin eleman ve bilgi ihtiyaçlarını gidermelerine, öğrencilerimizin ise meslek seçimine ve işgücü piyasasını tanımalarına yardımcı olmaktadır. Bu kapsamda 2022 yılı içerisinde 6 bin 142 vatandaşımıza danışmanlık hizmeti verildi.

YÜKSEKÖĞRETİM MEZUNU BİN 54 KİŞİ İŞE YERLEŞTİRİLDİ

Danışmanlık hizmetleri ile bireysel farklara göre hazırlanmış programlar kapsamında yürütülmeye başlanan Engelli İş Koçluğu hizmet modeli ile engelli bireylerin yaşamlarını bağımsız idame ettirme, toplumun önemli bir parçası olma gibi eşit haklara sahip oldukları bilinci ile onları istihdama kazandırma noktasında çalışmalara yoğun biçimde devam ediliyor. Benzer fikirden yola çıkarak kurulan İş Kulüpleri ile de; iş bulma ümidi kırılmış iş arayanlara motivasyon ve yöntem desteği sağlayarak, yoğunlaştırılmış iş ve meslek danışmanlığı hizmeti sunuluyor.

Çankırı Çalışma ve İş Kurumu olarak danışmanlık hizmetleri kapsamında faaliyet gösterdiğimiz her alanda Genel Müdürlükçe belirlemiş olan 2022 yılı hedeflerinin üzerine çıktık. Özel sektör işe yerleştirmede 3 bin 308 olan hedefi yüzde 166 oranında gerçekleştirerek 5 bin 507 vatandaşımıza istihdam sağladık. Aynı zamanda engelli işe yerleştirme hedefini yüzde 140, genç işe yerleştirme hedefini yüzde 166, yükseköğretim mezunlarından işe yerleştirmeyi ise yüzde 188 oranında gerçekleştirerek 561 olarak belirlenen hedefi bin 54 seviyesine ulaştırarak bu alanda da Türkiye birincisi olmayı başardık.

İŞKUR İl Müdürlüğümüz, nitelikli işgücünün yetiştirilmesini ve istihdama kazandırılmasını hedefleyen aktif işgücü programları ile işgücü piyasalarının en temel politika alanlarından biri olan mesleksizlik ile mücadele ederek, işgücümüzün daha verimli alanlara yönlendirilmesi, eğitim ve istihdam ilişkisinin güçlendirilmesi, gençlerin ve kadınların işgücü piyasasında ihtiyaç duyulan mesleki beceriler ile donatılarak işgücüne katılımlarının ve istihdamlarının teşvik edilmesi amacıyla yürütülen işbaşı eğitim programları konusunda Genel Müdürlük tarafından belirlenen hedeflerin üstüne çıkmayı başardı.

Çankırı 2021 yılında da ‘istihdam garantili mesleki eğitim kursları’ alanında yüzde 328 oranında performans ile Türkiye birincisi olmuştu.

2021 Ocak Aralık döneminde İstihdam garantili MEK kursiyer sayısında hedef 250 iken gerçekleşen 821 oldu.

2023 YILINDA DA AYNI AZİM VE GÜÇLE DEVAM EDECEĞİZ

Özellikle kadınların işgücüne katılımlarını ve istihdam edilebilirliklerini arttırmak amacıyla verilen danışmanlık hizmeti ile kurs ve programlara yönlendirerek şehrimizde kadın istihdamının arttırılması konusunda özverili çalışmalarımızın karşılığını almış bulunmaktayız. Çankırı Çalışma ve İş Kurumu olarak tüm sektörlerimize sağladığımız imkânların yanı sıra şehrimiz açısından stratejik öneme sahip olan imalat sektöründe göstermiş olduğumuz gayretler 2022 yılsonu itibarıyla rakamlara yansımış, bu da bizim 2023 hedeflerine daha da güçlü hazırlanmamıza zemin hazırlamıştır.

Her yıl bir öncekinden daha büyük hedefler ve desteklerle sürdürdüğümüz istihdam politikamıza 2023 yılında da aynı azim ve güçle devam edeceğiz.”

Çankırı İŞKUR’dan Türkiye birinciliği

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bizi Takip Edin