Çankırı Merkeze yapılıyor

featured
service
Çankırı Cumhuriyet Başsavcı Doğan Kaya, “Çankırı MKE Silah Fabrikası ile Kapalı Cezaevi arasında bulunan 25 dönümlük boş araziye açık cezaevi yapılacak. Açık cezaevini oraya yaptırıyoruz” dedi.

 

“Sporla Yaşa Çankırı” projesine katılan çocukları makamında kabulü sırasında gazetecilerin sorusunu cevaplandıran Başsavcı Kaya,  “Orta İlçesine Açık Cezaevi olmaz, ben buna karşıyım!” ifadelerini kullandı.

Orta ilçesinde  açık cezaevi kurulacağı haberinin  doğru olmadığının altını çizen Kaya, “Devlet istediği yere istediği cezaevini kurabilir. Orta İlçesi’ne yapılması planlanan, söz verilmiş bir cezaevi var. Ama devlet kurar mı, kurmaz mı onu bilemem. Benim şahsi kanaatimi sorarsanız, Orta’ya  açık cezaevi olmaz. Açık ve net siyasi bir yatırım olduğunu düşünüyorum.  Kimseden çekinmeden söylüyorum. Orta’ya açık cezaevi olmaz!” şeklinde tekrarladı.

Başsavcı Kaya şunları dile getirdi:

“Cezaevi devletin ve halkın menfaatleri doğrultusunda Çankırı merkezde olmalı. Bunu kimse ile tartışmam. Ben devletin adamıyım. Devletin parasını da, menfaatini de düşünmek durumundayım. 70 kilometrelik mesafeye hükümlüyü neden göndereyim? Çankırı merkez dururken 2 bin nüfuslu bir ilçeye devlet başka bir yatırım yapsın, fabrika kursun. Kaldı ki açık cezaevinin de ekonomik bir katkısı olacak diye bir şey yok. Mahkum kapalıda geçireceği belirli bir süreyi geçirir, ondan sonraki süreyi açık cezaevinde geçirir. Orada ekonomiye bir şey kazandıracak diye bir şey yok. Açık cezaevinde kimse zorla çalıştırılmıyor. Mahkum kendi isteğiyle çalışıyor.  Çankırı’da bu olay bir yarış haline getirildi. Bazı siyasi şahsiyetlerin emelleri, gelecekleri uğruna devletin parası çarçur edilemez. Ben burada devletin parasını ve halkın menfaatlerini korumak ve gözetmek zorundayım.”

Bakanlığın gösterilen alanı  kabul ettiğini ve Çankırı’ya gelerek  incelemelerde bulunduğunu vurgulayan Kaya “Yolu var, doğalgazı var, ulaşımı var, elektriği var. Herşeyi var. Açık cezaevi için bütün şartlar var. Çalışması yapılıyor.  2016 çalışma programına alınacak” ifadelerini kullanarak konuşmasını şöyle sürdürdü:

BAKANDAN SONRA BURADA BEN GELİRİM

“Açık cezaevine büyük bir atölye kurduracağım.  İzmir F Tipi Cezaevi’nde bazı mahkumlar tarafından üretilen bir atölyenin biraz daha gelişmişi olacak.Böyle bir atölyenin Orta İlçesine kurulması mı daha iyi, Çankırı ya kurulması mı daha iyi? Bunun tartışılmasına bile gerek yok. Neden Orta ilçesi?.. Özellikle bunu da anlamıyorum…Diğer birçok ilçemiz varken neden Orta? Ben özellikle Orta’ya yapılmasına karşıyım. Orta’da bulunan kapalı cezaevini gittim, gördüm. Orta’ya cezaevi olmaz! Oraya kapalı cezaevi de, açık cezaevi  de olmaz. Kapatılmasını Bakanlığa söyledim. Burada olduğum sürece açık cezaevi Çankırı E Tipi Kapalı Cezaevi’nin yanına yapılacak. Bu kadar net konuşuyorum.  Ben Devletin Başsavcısıyım. Bakandan sonra burada ben gelirim. Siyasiler gelmez. Ben bunu daha öncede dile getirdim ve çok tepki aldığımı da biliyorum. Hiç umurumda değil. Seçimlerden önce söyledim ‘Orta’ya cezaevi olmaz’ diye. Devlet çok zenginse bir tane buraya, bir tane oraya yapar. Biz ‘neden yapıyorsun?’ demeyiz, engel olmayız. Ama bana göre oraya yapılması yanlış olur. Ben Orta’yı canlandırmak zorunda değilim ki! Devlet canlandıracaksa oraya fabrika kursun, iş imkanı sağlasın. Oraya fabrikalar kurulsun ama cezaevi kurulmasın. Yazık olur, vatandaşa da yazık olur. Orta Cezaevine giden mahkum bir  hafta sonra dilekçe veriyor, Çankırı cezaevine gelmek istiyor. Ziyaretçiler gidemiyor. Buraya uzaklığı 70 kilometre. Kışın kar yağınca Orta’yla irtibatımız kesiliyor, yollar kapanıyor.”

 

Kaynak: Doğruyol Gazetesi

Çankırı Merkeze yapılıyor

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bizi Takip Edin