Çankırı yarenleri Adana’da ocak yaktı

featured
service

Çankırı Oğuz Boyları Yaren Derneği Yaren Ekibi, Adana Hoca Ahmet Yesevi Otağında “Yaren Ocağı” yakarak Adanalılardan beğeni ve tam not aldı.

Çankırı yaran kültürünü tanıtmak amacıyla Çankırı Oğuz Boyları Yaren ekibi, Adana DSİ 6. Bölge Müdürü hemşerimiz Ahmet Ersin Gökçe’nin daveti ve Dünya Türkmenleri Birliği Genel Başkanı Avukat İsmail Demirdüzen’in Adana Hoca Ahmet Yesevi Otağında organize ettiği yaran ocağı programı gerçekleştirdi.

Yaran Ocağına Adana Ak Parti Milletvekili, Ahmet Zenbilci, Adana MHP Milletvekili Muharrem Varlı, DSI 6. Bölge Müdürü Ahmet Ersin Gökçe, Bölge Müdür Yard. Bekir Pehlivan, Adana Ticaret Odası Başkanı Yücel Bayram, Adana Borsa Başkanı Şahin Bilgiç, Adana 1. Ağır Ceza Mahkemesi Başkanı Tolga Onur Bey, Seyhan ve Sarıçam İlçesi mahalle muhtarları, Bey Adana Türk Dünyası Kardeş kültür Dernekleri Dönem Sekreteri Hüseyin Berdilek,  Adana Esnaf Odalarını temsilen başkan ve yönetim kurulu üyeleri, Hürriyet Polis Merkezi Amiri Necmettin Türkmen, MHP İl Başkan Yardımcısı Hüseyin Zorba, Yüreğir Belediyesi Başkan Yardımcısı Mehmet Gildir, Hatay Yörük Türkmen Avşar Dernekleri Başkanı Ünal Kozak, Çukurova Oğuz Boyları Dernek Başkanı Mehmet Hayati Özkaya, Türk dünyasından ve Gönül Coğrafyamızdan gelen öğrenci ve Dünya Türkmenler Birliği Yönetim Kurulu üyeleri katıldı.

Yaren ocağı öncesinde katılımcılara Esat Özkaya hocanın Kur’an-ı Kerim tilaveti, ilahiler ve dualar eşliğinde Türkistan pilavı ikramı yapıldı.

İkramların ardından Çankırı’nın bin yıllık tarihi kültürel mirası olan Yaren Ocağı, Hoca Ahmet Yesevi Otağından yaran ağaların girişlerinde Oğuz Boyları Yaran Derneği Başkanı Recep Deneci başağa katılımcılara yaran kültürü hakkında bilgi verirken yaren ağalar selamlaşma ile yerlerine oturdular. Girişin ardından yaren ocağına misafirler alındı. Akşam havaları, Eldivan’ın Kirazı ve oyunların başı giriş ile yaran ocağı yanmaya başladı. Yaran ocağında yöresel oyunların yanı sıra orta oyunu gösterisi sergileyen yaren ağalar katılımcılar tarafımdan tam not aldı.

Adana yöresi aşıkları da ocakta misafir olarak atışmalar yaparak, Çankırı yaren ekibi için methiyeler düzdüler.

Ev sahibi ekip, Çankırı yaran ekibine katkılarından dolayı teşekkür ederek, ilerleyen aylarda yapılacak Türk kurultayına davet etti.

Ocağın sonuna doğru yaren ekibi sazendeleri Mehmet Bayraktar, Metin Gül ve Zekai Çakır’ın sunduğu müzik faslı ile misafirler mest oldu. Gecede Adana’da oluşturulan bir Türk Halk Müziği korosu hocası ve öğrencileri yarenlere ve misafirlere ayrıca bir müzik ziyafeti çekti.

Gecede son olarak Oğuz Boyları Yaren Derneği Başkanı Recep Deneci misafirperverliklerinden dolayı Adanalılara ve kendilerini Adanalılarla buluşturan hemşehrimiz DSİ. Adana Bölge Müdürü Ahmet Ersin Gökçe’ye teşekkür etti.

Cezayir ağıtı ile uğurlanan misafirler geceden çok memnun kaldıklarını ve tekrar yaren ekibini misafir etmek istediklerini ifade etti.

Çankırı yarenleri Adana’da ocak yaktı

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bizi Takip Edin