ÇANKIRI’DA 2023 YILI BÖYLE GEÇTİ

featured
service

2023 yılında ilimizin ve ülkemizin en önemli haberi 6 Şubat’ta yaşanan tarihimizin en büyük depremi oldu. 

2023 yılında Çankırı’da yaşanan önemli olaylardan öne çıkan ve gazetemizde yayınlanan haberlerimiz şöyle:

7 OCAK 2023

Çankırı’nın en eski yerleşim yerlerinden yukarı çarşıyı canlandırmak için yapımına başlanılan “Büyük Cami Önü Yer Altı Otopark ve Meydan Düzenlemesi” projesinin temeli atıldı. Törende konuşan Belediye Başkanı İsmail Hakkı Esen, projenin 21,5 milyon TL’ye mal olacağını söyledi.

10 OCAK

İlimiz Şehit Mehmet Ata Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi öğrencilerinden Ramazan Efe Yılmaz Halter Şampiyonasında büyük başarı gösterdi. 55 kg’da yarışan sporcumuz, koparmada 80 kg ve silkmede 113 kg olmak üzere toplamda 193 kg kaldırdığı ağırlıkla Türkiye Şampiyonluğuna adını yazdırdı.

14 OCAK

Çankırı’nın tescilli yöresel lezzetlerini bir arada sunacağı ‘Çankırı Belediyesi Yöresel Mutfak ve Kültür Evi’nin açılışı Cuma namazına müteakip gerçekleştirildi.

17 OCAK

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği Fen Lisesi Biyoloji Öğretmeni Bülent Tepebaş danışmanlığında TÜBİTAK tarafından düzenlenen “Lise Öğrencileri Ulusal Öğrenci Kongresi ve Poster Sunumu Yarışması” kapsamında Çevre ve İklim kategorisinde 11/A sınıfı öğrencisi Mustafa Karadaş “Yeşil Çatılar” adlı projesi ile Türkiye genelinde sergilenmeye değer 30 proje arasına girdi.

27 OCAK

Gastronominin yükselen değerlerinden Çankırı, tescillenen yöresel ürünleri ile lezzetlerini tanıtıyor. Belediye Başkanı İsmail Hakkı Esen’in 2019 yılı itibari ile hızlandırdığı çalışmalar neticesinde Çankırılı kadınların marifetli ellerinden çıkan yazma çöreği ve kesme kadayıfı da coğrafi işaretli ürünler arasında yerini aldı. Çankırı Belediyesinin tescillettiği yöresel ürün sayısı 13’ü buldu.

31 OCAK

İŞKUR Çankırı İl Müdürlüğünün 2022 yılında “Özel Sektörde Kadın İşe Yerleştirme” alanında gösterdiği yüzde 213’lük performans ve “Özel Sektör Yükseköğrenim Mezunlarının İşe Yerleştirilmesi” alanında gösterdiği yüzde 188’lik performans ile Çankırı her iki alanda ayrı ayrı Türkiye birincilikleri elde etti.

2022 Ocak Aralık döneminde, özel sektör kadın işe yerleştirmede hedef 997 iken gerçekleşen yüzde 213 artışla 2125 oldu ve Türkiye birinciliği elde edildi. 2022 Ocak Aralık döneminde, özel sektörde yükseköğretim mezunlarından işe yerleştirmede hedef 561 iken gerçekleşen yüzde 188 artışla 1054 oldu ve Türkiye birinciliği elde edildi.

4 ŞUBAT

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, Çankırı’nın Eldivan ilçesinde yapımı tamamlanan hükümet konağının açılışını gerçekleştirdi.

7 ŞUBAT

6 Şubat gecesi, Kahramanmaraş merkezli 7,4 ve 7,7 büyüklüğünde iki büyük deprem yaşandı. Depremler nedeniyle toplam 50 binden fazla insan yaşamını yitirdi.

Kahramanmaraş depreminde Hatay’da enkaz altında kalarak hayatını kaybeden 33 yaşındaki Jandarma Astsubay Üstçavuş Emrah Yaman ile 1 yaşındaki oğlu Mehmet Umut Yaman memleketi Yapraklı ilçesi Çakırlar köyünde toprağa verildi.

Çankırı’da çok sayıda kurum ve kuruluş deprem bölgesi için yardım kampanyaları düzenledi.

23 ŞUBAT

Çankırı’da bulunan 100. Yıl Kültür Merkezi’nin Kültür ve Turizm Bakanlığı’ndan gelen yazı ile depreme dayanıksız olduğu gerekçesiyle boşaltılmasına karar verildi. Kurum geçici olarak Hükümet Binasında hizmet vermeye başladı. Kütüphane ise Atatürk İlkokuluna taşındı.

8 MART

Çankırı Belediye Başkanı İsmail Hakkı Esen, düzenlediği basın toplantısında, “Deprem coğrafyamızın gerçeği. Maalesef imar çok iyi yönetilmemiş. Yerleşke konusunda, şehrin yapılaşması konusunda iyi master planları yapılmamış, uygulanmamış. Belki siyasi kaygıyla yapılmadı. Çankırı merkezde 7130 konutumuz, binamız var. 1999 öncesi yapılaşmalar 6 bin konut civarında. Ciddi bir dönüşüme ihtiyaç var. Dersimize çalışıyoruz ama inşallah yakın zamanda imtihan olmayız. Çankırı’da yaşayan hemşerilerimizin yüzde 60’ı riskli yapıda. Binaların da yüzde 80’i riskli yapı diyebiliriz.” dedi.

13 MART

ÇANKIRI’da bulunan E Tipi Kapalı Ceza İnfaz Kurumu, depreme dayanıksız olduğu gerekçesiyle kapatıldı. Cezaevinde bulunan mahkumlar ise yakın bölgedeki cezaevlerine sevk edildi.

22 MART

Çankırılı bedensel engelli sporcumuz Şaban Mazak, Kocaeli’de yapılan Para Bilek Güreşi Türkiye Şampiyonasında Türkiye Şampiyonu oldu.

28 MART

Çankırı iş insanlarından Selahattin Düzbasan, Ankara’da tedavi gördüğü hastanede hayatını kaybetti.

5 NİSAN

Çankırı Belediye Başkanı İsmail Hakkı Esen, MHP’nin Kurucu Lideri Başbuğ Alparslan Türkeş’in ölüm yıldönümünde Alparslan Türkeş Parkı ve Yaşam Kompleksi’nin temel atma törenini gerçekleştirdi.

7 NİSAN

Bölgesel Amatör Ligi 5. Grupta mücadele eden temsilcimiz 1074 Çankırıspor’un deplasmanda karşılaştığı Kavalıderespor’a 5-0 yenilmesinin ardından ligden düşmesi kesinleşti. 1074 Çankırıspor, ligde 24 maçta sadece 3 galibiyet alabildi. 3 kez beraber kalan temsilcimiz 18 mücadeleyi de kaybetti. Rakip filelere 21 gol atan temsilcimiz kalesinde 64 gol gördü ve eksi 43 averaja sahip.

11 NİSAN

İl Sağlık Müdürü Dr. Hüseyin Sarıkaya, Çankırı Devlet Hastanesinde ilk kez yapılan kalıcı kalp pili uygulaması ile nabız düşüklüğüne bağlı kalp yetmezliği semptomları olan bir hastanın tedavi edildiğini duyurdu.

15 NİSAN

Çankırı Belediyesi öncülüğünde kurulan 18 Konut Yapı Kooperatifi bünyesinde başlatılan konut hamlesi için hak sahibi belirleme kura çekiliş töreni gerçekleştirildi. Noter huzurunda yapılan çekilişte başvurusu geçerli sayılan vatandaşlar arasından 68 daire için asıl ve yedek üyeler belirlendi.

28 NİSAN

Çankırı Belediyesi, bir asırlık Tarihi Çan Saati’ni restore ederek yeniden çalıştırmasının ardından Ahmet Mecbur Efendi Kütüphanesinin yenileme çalışmalarını da tamamladı. Çan saati ve kütüphane olmak üzere iki bölümden oluşan 540 metrekarelik alanda yapılan çalışmalar kapsamında taş bina, yapısına uygun olarak restore edildi. 

1 MAYIS

25-29 Nisan tarihleri arasında Ankara’da yapılan Türkiye Bilek Güreşi Şampiyonasında Çankırılı bilek güreşi sporcumuz 55 kilogramda Enes Talha Ay, başarılı mücadeleler çıkardı. Ay, mücadele ettiği sol kolda tüm rakiplerini yenerek Türkiye birincisi oldu.

4 MAYIS

Çankırı’da psikolojik sorunları olduğu iddia edilen Hanifi Yılmaz, önce komşusu Talip Poyraz’ı, ardından eski eşinin çalıştığı yerdeki fabrika ortaklarından Orhan Kuşçu’yu silahla vurarak öldürdü. Olay yerinden kaçıp intihar etmek isterken kendini yaralan Hanifi Yılmaz, polis ekiplerince yakalandı.

TOGG TANITILDI

Çankırı’da tanıtılan yerli otomobil Anadolu Kırmızı Togg’a vatandaşlar yoğun ilgi gösterdi.

5 MAYIS

Çankırı Belediyesi, yıllardır kördüğüm haline gelmiş Kent Meydanı Projesi için temel kazı çalışmalarını başlattı. İlk işe başlama töreni, vatandaşların yoğun katılımı ile gerçekleşti.

12 MAYIS

Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş, Çankırı’da vatandaşlara hitap etti.

13 MAYIS

Çankırı’ya yapılacak 400 yataklı yeni hastane için ilk kazma vurularak çalışmalar başladı.

15 MAYIS

28’inci Dönem Milletvekilliği seçimleri sonuçlarına göre Çankırı’dan AK Parti adayı Muhammet Emin Akbaşoğlu ve MHP adayı Pelin Yılık meclise giren isimler oldu.

17 MAYIS

Şehit Yahya Coşkuner Ortaokulu kız öğrencilerinden oluşan Küçük Kızlar Softbol ve Yıldız Kızlar Sofbol takımları Türkiye Finallerine katıldı. 8-12 Mayıs 2023 tarihleri arasında Ordu Fatsa ilçesinde düzenlenen Softbol Küçük Kızlar Türkiye ve Softbol Yıldızlar Türkiye Şampiyonasında öğrencilerimiz her iki kategoride de şampiyonluk madalyasını ilimize kazandırdı.

26 MAYIS

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) Başkanlığı 2022 yılı Karayolu Trafik Kaza İstatistikleri haber bültenini açıkladı. TÜİK Başkanlığı tarafından verilen bilgiye göre; Çankırı’da trafik kazaları sonucunda 41 kişi öldü, 1 183 kişi yaralandı.

Çankırı’da 2022 yılında toplam 2033 adet trafik kazası meydana geldi. Bu kazaların 1420 adedi maddi hasarlı, 613 adedi ise ölümlü yaralanmalı trafik kazasıdır. Çankırı’da 2022 yılında meydana gelen 613 adet ölümlü yaralanmalı trafik kazası sonucunda 22 kişi kaza yerinde, 19 kişi ise yaralanıp sağlık kuruluşlarına sevk edildikten sonra kazanın sebep ve tesiriyle 30 gün içinde hayatını kaybetti.

27 MAYIS

Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Ali Erbaş ve Yükseköğretim Kurulu (YÖK) Başkanı Erol Özvar Çankırı Karatekin Üniversitesi’ni ziyaret ederek bazı açılışlarda bulundu.

29 Mayıs

28 Mayıs Türkiye Cumhurbaşkanlığı seçim sonuçlarına göre Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan yüzde 52 oy oranı ile yeniden Cumhurbaşkanı seçildi. Kemal Kılıçdaroğlu ise yüzde 47,9 oy aldı. Çankırı’da ise Erdoğan yüzde 76,76 oy (92 bin 593) alırken, Kılıçdaroğlu ise yüzde 23,24 (28 bin 40) oy aldı.

5 HAZİRAN

4 Haziran 1984’de yayın hayatına başlayan “Bizim Çankırı Gazetesi” 40’ıncı kuruluş yıl dönümünü kutladı.

15 HAZİRAN

Sakarya’nın ev sahipliği yaptığı Yıldız Erkekler ve Kadınlar Türkiye Ferdi Boks Şampiyonasında Çankırılı sporcumuz 57 kg. kategorisinde Ecrin Özkan, Türkiye şampiyonu oldu.

6 TEMMUZ

Çankırı’nın Bayramören ilçesinde düzenlenen Yamaç Paraşütü Mesafe (XC Open) Yarışması başladı.

ÖZTÜRK, HALTERDE AVRUPA İKİNCİSİ

Şehit Hasan Gülhan Cumhuriyet Anadolu Lisesi öğrencisi Beytullah Öztürk, Moldova’nın Chısınau kentinde düzenlenen U15 ve U17 Yıldızlar Avrupa Halter Şampiyonasında Avrupa ikincisi oldu. 55 kilo sıkletinde yarışan Beytullah Öztürk, koparma kategorisinde 85 kilo ağırlık kaldırdı.

14 TEMMUZ

Çankırı kent merkezine, yerli otomobilimiz TOGG’un kendi kuruluşu olan Trugo elektrikli otomobil şarj istasyonu kuruldu. Trugo elektrikli otomobil şarj istasyonu için kentin en işlek caddelerinden olan Yunus AVM önü Çarşamba Pazarı Caddesi tercih edildi.

15 TEMMUZ

Çankırı Belediyesi coğrafi işaret aldığı yöresel ürün sayısını 15’e yükseltti. Çankırı Kaya Tuzu ile Çankırı Bütün Et yemeği tescilli ürünler listesine girdi.

22 TEMMUZ

AK Parti İl Başkanı Av. Abdulkadir Çelik, görevinden ayrıldığını duyurdu.

ÇANKIRI’DA ARAÇ SAYISI İLK DEFA 60 BİNİ GEÇTİ

Türkiye İstatistik Kurumu Başkanlığı (TÜİK) Motorlu Kara Taşıtları, Haziran 2023 haber bültenini açıkladı. TÜİK Başkanlığı tarafından verilen bilgiye göre; Çankırı’da trafiğe kayıtlı araç sayısı Haziran ayı sonu itibarıyla ilk defa 60 bin 139 oldu.

27 TEMMUZ

Edirne’de askeri araç kazasında şehit düşen Piyade Astsubay Kıdemli Çavuş Mehmet Özler Çankırı’da toprağa verildi.

4 AĞUSTOS

AK Parti Çankırı İl Başkanı Abdulkadir Çelik’in istifası sonrasında boşalan koltuğa eski gençlik kolları başkanlarından Koray Erdoğan Atandı.

11 AĞUSTOS

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın kararıyla valiler kararnamesi yayımlandı. Buna göre yeni Çankırı Valisi Mustafa Fırat Taşolar oldu. Vali Abdullah Ayaz ise Mülkiye Başmüfettişliği görevine getirildi.

19 AĞUSTOS

ÇANKIRI Belediyesi tarafından bu yıl ikincisi düzenlenen Uluslararası Çankırı Tuz Festivali ‘TUZFEST’23’  açılış ve etkinliklerle coşkulu kalabalıkla başladı.

26 AĞUSTOS

Çankırı’da yağışların az olması, havaların sıcak seyretmesi ve tüketimin artması nedeniyle içme suyu şebekelerinde belirli aralıklarla su kesintisi yaşandı.

29 AĞUSTOS

Çankırı’da yaşayan Kore Gazisi Mustafa Kurt (95) hayatını kaybetti. Gazi Kurt için Çankırı merkez Bademli Camisinde cenaze töreni düzenlendi.

9 EYLÜL

Çankırı’da bir dizi ziyaretlerde bulunan Adalet Bakanı Yılmaz Tunç, “Merkezde cezaevi depreme dayanıklı değildi. Yıkımını gerçekleştireceğiz. Oradaki 128 personeli mağdur etmeden, onları Orta Cezaevinde istihdam edeceğiz. Sonrasında yeni cezaevini merkezde, mevcut yerinden başka bir alana inşa edeceğiz. Oradan boşalan alana da TOKİ konutları yapılacak. Hem vatandaşlarımıza konut imkanı sağlamış olacağız hem de adalet personelimizin konut ihtiyacını aynı bölgede karşılamanın gayreti içinde olacağız.” dedi.

21 EYLÜL

36’ncı Ahilik Haftası Yaran Kültürü Kutlamaları kapsamında Çankırı’da etkinlikler düzenlendi.

29 EYLÜL

Çankırı’da yapım çalışması devam eden kapalı yüzme havuzunun çatısında tadilatla uğraşan 73 yaşındaki işçi dengesini kaybetmesi sonucu düşerek hayatını kaybetti.

12 EKİM

İmaret Eğitim, Kültür, Tanıtım, Yardımlaşma, Dayanışma ve Kalkınma Vakfı hedeflemiş olduğu 100 öğrenciye burs hedefini tamamladı. Tamamlanan çalışmaların ardından İsmail Hakkı Esen Başkanlığında yönetim toplantısı gerçekleştirildi.

16 EKİM

Çankırı’da yayım yapan Anadolu’ya Tercüman Gazetesi İmtiyaz Sahibi Harun Yüksel, önceki gece saatlerinde yaşamını yitirdi.

20 EKİM

Çankırı’da lastik fabrikasının işçilerini taşıyan servis otobüsleri kaza yaptı. Kazada 36 işçi yaralandı.

28 EKİM

Edirne’de askeri aracın tarlaya devrildiği kazada şehit olan Uzman Çavuş Ramazan Merzifonluoğlu (28) memleketi Çankırı’da toprağa verildi.

30 EKİM

Cumhuriyetin 100’üncü yılı kent meydanında son yılların en kalabalık katılımıyla büyük bir coşkuyla kutlandı.

8 KASIM

TCDD Kısım Hekimliğinden emekli Sağlık Memuru (iğneci) Hasan İğdiroğlu (92) Ankara’da tedavi gördüğü hastanede hayatını kaybetti.

10 KASIM

Çankırı’da, kendisinden 3 gündür haber alınamayıp evindeki bazanın içinde ölü olarak bulunan Ayşe Doğan (48), toprağa verildi. Olayla ilgili gözaltındaki kızı E.D. (17) ile sevgilisi olduğu iddia edilen M.E.K., tutuklandı. E.D.’nin, M.E.K. ile birlikte annesini öldürdüğünü itiraf ettiği öğrenildi.

18 KASIM

Çankırı Belediyesinde Mali Hizmetler Müdürü olarak görev yapan Mustafa Kemal Alakır, yaşamını yitirdi.

21 KASIM

İngiltere’nin Birmingham kentinde düzenlenen Dünya Genç Bayanlar Trampolin Cimnastik Dünya Şampiyonasında ülkemizi temsil eden Çankırılı sporcumuz Ada Kanat ile Tuba Bade Şahin Dünya 2’ncisi oldu.

22 KASIM

Irak’ın kuzeyindeki Pençe-Kilit Operasyonu bölgesinde şehit düşen Çankırı nüfusuna kayıtlı hemşehrimiz Piyade Üsteğmen Abdullah Köse (32) Ankara’da toprağa verildi.

27 KASIM

Kadına Şiddetle Mücadele gününde Çankırı’da kadın cinayeti. Çankırı’da yaşayan Y.G ve K.G. çifti arasında çıkan tartışmanın büyümesi üzerine Y.G, karısı K.G.’yi bıçaklayarak öldürdü. 3 çocuk annesi kadın, 25 Kasım Kadına Yönelik Şiddete Karşı Uluslararası Mücadele Gününde merkeze bağlı Balıbağı köyünde toprağa verildi.

28 KASIM

Ankara Keçiören’de asansör tamiri sırasında çıkan gürültü nedeniyle tartıştığı Hüseyin Alkan (59) tarafından tüfekle vurarak öldürülen 15 Temmuz Gazisi Uğur Şahan (48) ve oğlu Mehmet Ali Şahan (15) memleketi Çankırı’nın Ilgaz ilçesi Mülayim köyünde toprağa verildi.

4 ARALIK

Belediye Başkanı İsmail Hakkı Esen, meydan projesiyle ilgili eleştirilere, “Buradaki projede ben dükkan yapmayı istemedim. Merdivenle belediye tarafından inilecekti 3 metre, Köşk Pastanesi tarafı düz olacaktı. Altı da 2 kat otopark olacaktı. Ama dükkan yapılmasında en büyük esas bakanımızdır. ‘Buraya dükkan yap’ dedi. ‘Bu yanlış anlaşılabilir’ dedim. Ama ‘hayır dükkan yap, otoparkı tek kat yap. Dükkanları satarsın, projenin parasını buradan karşılarsın. Böyle olursa valilik tarafını da sana tahsis ederiz.’ dedi.” şeklinde yanıt verdi.

5 ARALIK

ORC araştırma şirketi 2023 yılının “En”lerini belirledi. Dört yıldır listede olmayı başaran Çankırı Belediye Başkanı İsmail Hakkı Esen, “En Başarılı İl Belediye Başkanları” kategorisinde yerini koruyarak birinci sırada yer aldı. Geçen yıl halkın oyları ile aldığı %61,3’lük oran ile birinci seçilen Başkan Esen’in bu yıl %63,4 ile oylarını yükselttiği de görüldü.

İŞ İNSANI YUSUF ASLAN TOPRAĞA VERİLDİ

Dün sabah saatlerinde hayatını kaybeden Çankırılı iş insanı Yusuf Aslan (67) toprağa verildi.

14 ARALIK

Çankırı Makine ve Kimya Endüstrisi (MKE) A.Ş. tarafından Türk Silahlı Kuvvetleri’nin (TSK) ihtiyaçları için yerli ve milli imkanlarla üretilen havadan taşınabilir 105 milimetre hafif çekili obüs Boran’ın ilk ihracatı Bangladeş’e yapılacak. 18 adet Boran ile aynı zamanda Cumhuriyet tarihinin ilk obüs ihracatı gerçekleşecek. MKE Çankırı Silah Fabrikası Müdürü Fatih Bulanık, “Dünyadan Boran’a çokça talep var. Bu silah, teker üzerinde atış yapabilme özelliğiyle konseptinde tek” dedi.

19 ARALIK

2023 yılının sonuna gelirken, yıl boyunca Anadolu’nun dört bir yanında yapılan önemli arkeolojik keşifler gün yüzüne çıktı. Çankırı Çorakyerler Omurgalı Fosil Lokalitesi’nde keşfedilen İnsanımsı Maymun Türü fosili, listede 6’ncı sırada yer aldı.

22 ARALIK

Çankırı’da meydana gelen kan donduran olayda, babasıyla tartışan İ.D., babası H. D.’yi (68) öldürüp cesedini baltayla parçaladıktan sonra sobada yaktı.

23 ARALIK

Temelden yüksekliği 91.5 metre, talvegden yüksekliği 76,5 metre, 114,82 hm3 depolama hacmi ile 142 bin 460 dekar araziye can suyu verecek olan Kızlaryolu Barajının gövde dolgusunun tamamlandığını müjdeleyen DSİ Genel Müdürü Mehmet Akif Balta, “Kızlaryolu Barajının” gövde inşaatı tamamlanmış olup, enjeksiyon imalatları devam etmektedir.” dedi.

28 ARALIK

AFAD’tan alınan bilgilere göre; saat 16.04’te merkez üssü Çankırı’nın Ilgaz ilçesi olan 4.5 büyüklüğünde deprem meydana geldi. 7 kilometre derinlikteki deprem, çevre il ve ilçelerden de hissedildi.

29 ARALIK

Büyük Birlik Partisi’nin merhum lideri Muhsin Yazıcıoğlu’nun yol arkadaşı ve Büyük Birlik Partisi Kurucular Kurulu Üyesi Ethem Şen vefat etti.

(NOT: Haberde geçen tarihler, haberlerin gazetemizdeki yayın tarihleridir.)

ÇANKIRI’DA 2023 YILI BÖYLE GEÇTİ

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bizi Takip Edin