Çankırılı Hayırsever Simit Parasıyla Okul Yaptıracak

featured
service

Okul yapımı için 1.5 milyon TL bağışta bulunanMuazzez Amaratoğlu, imza töreninde söylediği “Canım simit istedi ama hiçbir zaman simit almadım” sözleri törendeki herkesi duygulandırdı.

Bağış nedeniyle Çankırı Valiliği Birlik Salonu’nda bir imza protokolü düzenlendi. Protokole hayırsever vatandaş Muazzez Amaratoğlu ile Çankırı Valisi Vahdettin Özcan ve Çankırı Milli Eğitim Müdürü Yaşar Petek katıldı. Vali Özcan, yapılan bağışın Çankırı tarihinde bir ilk olduğunu belirterek, “Ben Çankırılılar adına müteşekkirim. Bir vali olarak da bu protokolü imzalamaktan gurur duyuyorum” dedi.

Yapılan bağışın kendisini duygulandırdığını ifade eden Özcan, “Ben huzurunuzda Muazzez teyzeye şükranlarımı sunuyorum, gerçekten çok önemli iştir. İnsanın hayır yapması önemli ve zor bir olaydır. Çok zengin vardır ki hayır yapamaz. Muazzez teyzenin böyle bir şeye teşebbüs etmesi beni çok duygulandırdı. Yaparız, yapamayız hiç önemli değil, bence bu işe başlanılması çok önemlidir. Ben o itibarla bu işi çok önemsiyorum” diye konuştu.

Milli Eğitim Müdürü Yaşar Petek ise Çankırı’nın tarihi bir güne şahitlik ettiğini belirterek, “Muazzez teyze, uzun zamandır Çankırı’ya okul yaptırmak istiyordu. Kendisi düşüncesini bize açıkladı. Biz de yapılacak okul konusunda kendisine teknik yönden yol gösterdik. 4+4+4 sistemine göre yapılacak yeni okulun maliyeti 2,5 milyon liradır ve hayırsever ablamız kendi isteği ile giderlerin 1,5 milyon lirasını karşılayacaktır. Muazzez ablamızın tek isteği ise yapılacak okulun Çankırı’nın en iyi okulu olmasıdır. Böyle bir gün, bir milli eğitim müdürünün yaşayabileceği en mutlu günüdür” şeklinde konuştu.

Kendisinin de 8 yıl öğretmenlik yaptığını belirten Muazzez Amaratoğlu ise tüm varlığını gelecek nesiller için kullanma çabası içinde olduğunu söyledi. Yıllar önce eşini kaybettiğini ve 2 çocuğu olduğunu ifade eden Amaratoğlu, uzun yıllardır bir okul yaptırma hayali kurduğunu kaydetti.

Eğitimde okulların önemli bir yere sahip olduğunun altını çizen Amaratoğlu, “Okul yaptırmayı düşündüm. Çünkü eğitimin temel olduğuna inanıyorum. Temel olmayan bir eğitimde iç yapı fazla sağlam olmuyor. Onun için bütün şeyimizi eğitime katkıda sağlamayı istiyoruz. Bunu yıllardır düşünüyorum. Şu ana kadar maaşımı her aldığımda bir kısmını yardım amaçlı bir kenara koydum. Canım simit istedi asla inip o simidi almadım. Damlaya damlaya göl olur diye o paraları bir ömür biriktirdim. Evimin eşyalarını lüks yapmadım. Lüks yaşayacak imkanım olmasına rağmen ben lükse düşkün değilim. Yardımı ön plana alıyorum” diye konuştu.

Okula çocuklarının isminin verileceğini söyleyen Amaratoğlu, “O okulda aynen yavrularım gibi başarılı insanlar yetişecek. Okula da onların isimlerini vermeyi planlıyoruz. Birisinin adı Vedat, diğeri Serpil. Okulun ismi de ikisinin ilk hecesi olan ‘Servet’ Ortaokulu olacak. Benim servetim ancak böyle olur” dedi.

Önümüzdeki aylarda çalışmalarına başlanacak okulun 2013 yılı sonuna tamamlanacağı öğrenildi.

Haber Kaynağı: Mehmet TÜRK
Çankırılı Hayırsever Simit Parasıyla Okul Yaptıracak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bizi Takip Edin