ÇANKIRI’NIN YİĞİT VEKİLİ GENEL KURULDA KONUŞTU!

featured
service

Çankırı Milletvekilimiz Hüseyin Filiz genel kurulda konuşma yaptı.

“Çok değerli milletvekili arkadaşlarım, 2017 Merkezi Yönetim Bütçe Kanunu Tasarısı’nın Ulaştırma Bakanlığı ve Tarım Bakanlığı bütçeleri üzerinde görüşlerimi arz edeceğim, milletin Meclisini saygıyla selamlıyorum.

2003 yılından bu yana 26 adet olan havaalanı 55’e çıkmış. Bu 55 tane havaalanına değerli arkadaşlar, üçüncü bir havalimanı ekleniyor ki dünyada bir numaraya oturacak bir havaalanı, en az 100 bin kişiye iş verecek bir havaalanı geliyor. Türkiye, tabii bu mega projeler sayesinde ekonomisini iyi yöneten bir ülke hâline gelmiştir.

Değerli milletvekili arkadaşlarım, iktidarımız döneminde uçağa binmeyen hemen hemen kimse kalmamıştır. İktidarımız döneminde gidilmeyen neredeyse ülke kalmamıştır. Evet, hava yolunu halkın yolu yaptık. Tabii, bu arada, sadece havayolu değil, kara yoluyla ilgili de bir rakam söyleyeceğim size. On beş yıl öncesine kadar 7.500 kilometre olan bölünmüş yol ağı üzerine 18 bin kilometre eklenerek 25 bin kilometreye çıkmış. Başbakanımız Binali Yıldırım her zaman şunu söylüyor: “Yolları böldük, ülkeyi böldürmedik. Yolları böldük, gönülleri birleştirdik.

Çok kıymetli milletvekili arkadaşlarım, tabii ki Tarım Bakanlığımızın, başta seçim bölgem olan Çankırı’ya IPARD projeleriyle, kırsal kalkınma il koordinatörlüğümüz kanalıyla 309 projeye vermiş olduğu kaynak 125 milyon. Bu 125 milyonun 66 milyonu hibe. Tabii, Bakanlığımızın en önemli hamlelerinden birisi şu: Yıllık 400 bine yakın Türkiye’de buzağı ölümü var, 400 bine yakın. Geniş bir zamanda bu niye oluyor, onu açıklarız. Beş dakikaya bunu sığdıramayız. Bu 400 bin buzağının telafisi için 500 bin hayvan ithal etmemiz lazım. Yani 500 bin gebe düve dışarıdan gelmesi lazım. Bununla ilgili, Bakanlığımız bir planlama yaptı. Türkiye’yi 4 tane havza bazlı yetiştirici bölgeye ayırdı, 4 tane. Yani bundan sonra her dileyen, istediği hayvanı istediği yerde yetiştirmek için, Bakanlığımızdan teknik danışmanlar, veterinerler ve ziraat mühendisleri marifetiyle, nerede para kazanıyorsa, hangi bölgede hangi işi yapacağını bilecek.

Çok kıymetli arkadaşlarım, bu 4 bölgeden mera hayvancılığı yetiştirici bölgesi içinde Çankırı’nın da dâhil olduğu 30 ilde alınacak destekler şunlar: Dışarıdan gelecek olan gebe düveye yüzde 30 destek veriyoruz, yüzde 30 hibe veriyoruz dışarıdan gelecek olan hayvana. Çünkü hayvan varlığını çoğaltıyoruz. Üretime veriyoruz desteği. Yani lafa, kâğıda destek yok.

Bu hayvanın doğurmuş olduğu buzağıya -brusella aşısı, şap aşısı- bütün aşıları yapılmak kaydıyla 4 ayı doldurmuş olan buzağıya 750 lira destek veriyoruz.

– 2’nci bölge, damızlık düve yetiştiriciliği bölgesi. Şartları uygun olan 33 ilin almış olduğu destek şu: En az 500 büyükbaş hayvanın yüzde 50’sine hibe, yapmış olduğu ahırın yüzde 50’sine hibe, almış olduğu alet edevatın yüzde 50’sine hibe.

-3’üncü bölge, Ramazan Can’ın da seçim bölgesi Kırıkkale’nin dâhil olduğu damızlık koç, teke yetiştiriciliği bölgesinde de binaya yüzde 50 hibe, hayvana yüzde 50 hibe, tarım alet ve gereçlerine yüzde 50 hibe.

– Afyon bölgesinin de içinde olduğu 4’üncü bölge, hayvana yüzde 50 destek, ahıra yüzde 50 destek, alet edevata yüzde 50 destek.

– Tabii, bir de, değerli kardeşlerim, muhalefetten şunu dinledim: Sütün 1,15’in altında olduğunu. Buradan fatura ibraz ediyorum. Süt 1,5 lira. Faturası burada. Muhalefet grup başkan vekillerine verebilirim.

– Sahada çalışarak geleceksiniz. Dersinize çalışarak gelin.

– Saygılar sunuyorum.” dedi

ÇANKIRI’NIN YİĞİT VEKİLİ GENEL KURULDA KONUŞTU!

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bizi Takip Edin