CHP heyeti Çankırı’ya geldi

featured
service

CHP Genel Sekreteri Kamil Oktay Sındır, Parti Meclisi üyesi Ali  Özgündüz ve Bartın Milletvekili Muhammed Rıza Yalçınkaya dün ilimize geldi.

Cumhuriyet Halk Partisi İl Başkanı Fikret Tatlıcı, ve partililer tarafından karşılan heyet CHP İl Başkanlığında basın açıklaması yaptı.

81 ilde CHP olarak bir çalışma içerisinde olduklarını ve yerel sorunları yerelde gözlemleyip çözmek için il il gezdiklerini ifade eden CHP Genel Sekreteri Kamil Oktay Sındır “Hem yerelde hem genelde iktidar olmak için çalışmalarımızı tüm hızıyla sürdürüyoruz. 2 gün boyunca İnsanlarla şehrin sorunlarını konuşup, çözümleri üzerine kafa yoracaklarını” belirtti.

Çankırı’nın sorunları az çok biliyorum diyerek sözlerine devam eden Sındır “Çankırı’da enerji, nitelikli insan kaynakları sorunu olduğunu, tarım ve hayvancılıkta yaşanan sıkıntıları biliyoruz. Bir kez daha yerelde ziyaretlerimizde de göreceğimiz sorunları raporlayıp Genel Merkezimize sunacağız. Çankırı ilimize katkı sağlamak istiyoruz.” dedi.

Sındır “Başkanlık sistemine kesinlikle karşı olduklarını dile getiren Sındır, “Bugünlerde tartışılan başkanlık sistemi vesaire var. Biz, bunu asla ve asla kabul edilemez olduğunun altını çizerek söylüyoruz. Cumhuriyet Halk Partisi tam demokrasi, birinci sınıf demokrasi, temel hak ve özgürlüklere sahip, toplumsal barışı ülkenin her yerinde güvence altına alan bir anlayışta. Yeni bir anayasa değil, mevcut anayasada var olan darbe hukukundan gelen maddelerde değişiklikleri yapılmasından yanayız. Esas olan darbe hukukundan kalan maddelerin çıkartılması ve ülkenin daha demokratik bir hale getirilmesidir.” dedi. 

Kuvvetler ayrılığı vurgusu yapan Sındır, şunları söyledi:

“Yargının mutlaka bağımsız olması lazım. Kuvvetler ayrılığı ilkesinin sağlanması lazım. Medyanın özgür olması lazım. Medyayı biz 4. kuvvet olarak değerlendiriyoruz. Medyanın özgürlüğü, basın özgürlüğü daha önemlisi yurttaşın haber özgürlüğünün sağlanması adına medya bağımsız olmalı. Anayasamız yetki verdiği halde ülkede sokağa çıkan, eline pankart alan gözaltına alıp, ifadesi alınıyor. Hatta doğrudan terörle ilişkilendirip, sorguya alınıyor. Anayasada toplantı ve gösteri yürüyüşü olmasına rağmen ne yazık ki bu özgürlükleri yaşayamıyoruz.”

Sosyal devlet anlayışıyla refahı tabana yaymak istediklerini kaydeden Sındır, “Cumhuriyet Halk Partisi kurulduğundan bugüne kadar temel ilkelerinden taviz vermemiştir. Her zaman ezilenin yanında, toplumsal refahın yanında olmuştur. Herkesin kanunun önünde eşit olmasının yanında olmuştur.” diye konuştu. 

Ayrışmayı yöntem olarak gören anlayışı iktidara geldiklerinde ortadan kaldıracaklarını söyleyen Sındır, “Çözüm süreci adı altında İmralı’da, Kandil’de, Oslo’da yada  Dolmabahçe görüşmelerinde değil TBMM çatısı altında milletin iradesi ile bir araya gelen milletvekillerimiz ile biz bu sorunu çözeriz diyoruz. Herkesin bu coğrafyanın her noktasında kardeşçe, sevgiyle dolaşabileceğini savunuyoruz. Bunu biz tesis ederiz diyoruz.” ifadelerini kullandı. 

Sındır, demokrasiyi işaret ederek, “CHP birinci sınıf demokrasi istiyor. CHP, bugün evime ne götüreceğim endişesi olan vatandaş değil, sokağa çıktığında mutlu olan yüzü gülen vatandaşlar olmasını istiyor. Bunun temel dayanağı da birinci sınıf demokrasi.” şeklinde konuştu.

Bir gazetecinin sorusu üzerine çocuk istismarı konusunda konuşan Sındır, şunları söyledi:

“Bu ülkede her kim ki yasalar karşısında bir suç işliyorsa gereği yapılmalıdır. Bu yapılırken iktidara yakın yada uzak anlayışıyla yapılmamalı. Örneğin Karaman’daki çocuk istismarı konusu sadece istismar eden kişiyle sınırlı olmamalı. Hukukun sorumlusu olan Ensar Vakfı ve KAİMDER gibi kuruluşların sorgulanması onların yargı önüne çıkartılması gerekiyor. Oradaki Milli Eğitim Müdüründen Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürüne, Kaymakamdan Valisine kadar kim varsa o yaşananlardan doğan sorumluluğun gereği olarak yargı karşısında hesap vermeli. Bu ülkede her kim görevini kötüye kullanıyorsa bunlar yargı önüne çıkmalıdır.”

Yargı bağımsızlığına işaret eden Sındır, “Yargı bağımsız olduğu sürece bunların hiçbiri tartışılmaz. Biri suç işliyorsa ensesinden tutar hesabını sorarsın. Onun hesabını sorarsak partimize böyle zarar verir, aman şunu örtelim, şunu kapatalım, bir sefer olmuş bir daha olmaz, bir seferden birşey çıkmaz anlayışıyla ülke yönetilmez.” dedi. 

Bir gazetecinin CHP’ye Çankırı’da bir parti binası alınması yönündeki soru üzerine Sındır, “Bir kampanya yapın, yarısını toplayın diğer yarısını biz gönderelim” cevabını verdi. 

Heyet bugünde Çankırı’da temaslarda bulunacak.

Kaynak:Bizim Çankırı

CHP heyeti Çankırı’ya geldi

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bizi Takip Edin