Çiftçi hasadını yaptı, Ofis’ten fiyat bekliyor

featured
service

Türkiye Ziraat Odaları Birliği (TZOB) Yönetim Kurulu Başkan Vekili ve Çankırı Ziraat Odası Başkanı Nejat Gamzeli, “Üreticilerimiz, güvence olarak gördüğü TMO’dan, üretici maliyetlerini göz önünde bulundurarak fiyat açıklamasını beklemektedir. Bu nedenle ofisin, en kısa sürede ve iyi fiyatla piyasaya girerek, üreticilerimizi rahatlatmasını bekliyoruz.” dedi.

Gamzeli, merkeze bağlı Karadayı köyünde çeltik kurutan çiftçileri ziyaret ettikten sonra gazetecilere yaptığı açıklamada, üreticilerin yılın 7 ayı çeltiği yetiştirmek için mücadele ettiğini söyledi. 

Çiftçilerin sarfettiği emeğin, alın terinin ve harcadığı paranın karşılığını hasatta alacağını dile getiren Gamzeli, “İyi bir mahsul olursa ve ardından iyi bir fiyat oluşursa çiftçimiz emeğinin karşılığını almış oluyor. Bizim yetkililerden talebimiz çiftçilerimizin beklentilerinin bir an önce karşılaması. Toprak Mahsulleri Ofisi’nin (TMO) açıklayacağı fiyatla çeltik üreticisini ayakta tutmasını istiyoruz.” dedi. 

-“Dünya ortalamasının üzerindeyiz”

Çankırı çeltik üreticisinin dünya ortalamasının üzerinde verim aldığını anlatan Gamzeli, “Dünya çeltik üretimi verim ortalamasıdekarda 452 kilogram. Çankırı daki çiftçilerimiz çeltikte, dünya ortalamasının çok üzerinde verime ulaşmış durumdadır. Çankırılı çiftçiler dekara yaklaşık 750-800 kilogram verim almakta.” diye konuştu. 

-Bazı köyleri dolu vurdu 

Bazı köylerde çeltik hasadını dolu yağışının olumsuz etkilediğini dile getiren Gamzeli, “Kızılırmak ilçemizin 6-7 köyünde bulunan yaklaşık 3 bin dekar çeltik ekili arazide dolu nedeniyle verim yarı yarıya düştü.” ifadelerini kullandı. 

Ofisin çeltik alım fiyatlarını biran önce açıklaması gerektiğini söyleyen Gamzeli, “Üreticilerimiz Toprak Mahsulleri Ofisini güvence olarak görüyor. Üreticilerimiz, güvence olarak gördüğü TMO’dan, üretici maliyetlerini göz önünde bulundurarak fiyat açıklamasını beklemektedir. Bu nedenle ofisin, en kısa sürede ve iyi bir fiyatla piyasaya girerek, üreticilerimizi rahatlatmasını bekliyoruz.” dedi.

Randımanın önemli olduğunu aktaran Çeltikte randımanın çok önemli olduğunu aktaran Gamzeli, şunları söyledi:

“Uzun taneli çeşitlerde kırıklar fazla olduğu için 60 randıman değil, 55 randıman üzerinden TMO’nun fiyat açıklaması çiftçilerimizin açısından büyük önem arz etmektedir. TMO’dan beklentimiz, ürün çiftçilerimizin elindeyken fiyat açıklamasıdır. TMO müdahale alım fiyatlarını, geçen yıl olduğu gibi, ürün, üreticilerimizin elinden çıktığında değil, ürün çiftçimizin elindeyken ilan etmelidir. Ofisin, hasat başlar başlamaz, piyasalarda belirsizliğe meydan vermeyecek şekilde alımlara başlaması, üreticilerimizin mağdur olmasını engelleyecektir.”

Karadayı köyü muhtarı Arslan Kütük ise köylerinde 4 bin 500 dekar alanda çeltik ekimi yapıldığını söyledi.

Bu yıl verimden memnun olduklarını ifade eden Kütük, dekarda 800kilonun üzerinde verim aldıklarını kaydetti.

TMO’dan alım fiyatlarını açıklamasını beklediklerini vurgulayan Kütük, “Gördüğünüz gibi TMO fiyat açıklaması yapmadığı için vatandaş madur durumda. En kısa zamanda TMO’nun alım fiyatlarını açıklaması gerekiyor. Eğer 20-25 gün sonra açıklama yaparsa bu çeltikleri ben götürür Kızılırmak’a dökerim. Çeltikte fiyat diye birşey yok. Bizi tüccarlara boğdurmayın. Geçen yıl köyümüzden 600 bin lira çarptılar. Bu sene de aynısı yaşanmasın.” dedi. 

Kaynak:Bizim Çankırı

Çiftçi hasadını yaptı, Ofis’ten fiyat bekliyor

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bizi Takip Edin