Dokuma kumaş oluşturma yöntemleri ve renk desen tasarım semineri gerçekleştirildi

featured
service

Çankırı Karatekin Üniversitesi Gelenekli Türk El Sanatları Araştırma ve Uygulama Merkezi bölüm öğrencilerini dokuma, kumaş oluşturma yöntemleri hakkında bilgilendirmek için bir seminer düzenledi.

4 Mayıs 2017 günü Güzel sanatlar Fakültesi Moda ve Tekstil Atölyesinde gerçekleştirilen seminerde öğrencileri Gazi Üniversitesi Sanat ve Tasarım Fakültesi Dekan Yardımcısı Yrd. Doç. Dr. Serpil Ortaç bilgilendirdi.

Yrd. Doç. Dr. Serpil Ortaç; Dokumanın, tekstilde yüzey oluşturma tekniklerinden biri olduğunu, iki iplik sisteminin dik açıyla belirli kurallara göre bağlantı yapmasıyla oluşan kumaşlara ise dokuma adı verildiğini belirtti.
Dokuma tekniklerinden de bahsedildiği seminerde ayrıca standart kumaşlar hammaddelerine göre açıklanarak, genel özellikleri ile çok katlı kumaşlar anlatıldı.

Seminerde ayrıca, Atılım Üniversitesi Güzel Sanatlar Tasarım ve Mimarlık Fakültesi Moda ve Tekstil Tasarım Bölümü Öğretim Üyesi Yard. Doç. Dr. Pınar Olgaç’ta Moda ve Tekstil Bölümü öğrencileriyle uygulamalı tekstil çalışmaları yaptı.

Program sonunda Çankırı Karatekin Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Moda ve Tekstil Tasarım Bölüm Başkanı Doç. Dr. Hacer Nurgül Begiç ve Öğr. Gör. Gülşen Şefika Berber, katılımlarından dolayı Yrd. Doç. Dr. Serpil Ortaç ve Yard. Doç. Dr. Pınar Olgaç’a teşekkür etti.

 

Kaynak:Bizim Çankırı

Dokuma kumaş oluşturma yöntemleri ve renk desen tasarım semineri gerçekleştirildi

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bizi Takip Edin