Dünya Diyabet Günü nedeniyle etkinlikler düzenlendi

featured
service

Halk Sağlığı Müdürlüğü Obezite, Diyabet ve Metabolik Hastalıklar Birimi 14 Kasım Dünya Diyabet günü kapsamında etkinlikler düzenlendi.

 

Diyetisyen Esra Kocamış Baş tarafından bilgi verilerek “Diyabet,  vücudun yeterli insulin üretememesi veya ürettiği insülini etkili bir şekilde kullanamaması sonucu oluşan, ömür boyu devam eden, kronik ve insülin üreten hücrelerin azalması ile devam eden bir hastalıktır. Kronik bir hastalık olmasına rağmen obezite ile birlikte tüm Dünyada salgın hastalıklarda olduğu gibi görülme hızı hızlı bir şekilde artmaktadır. Görülme hızını düşürmek, hastalığa bağlı gelişebilecek yan etkiler hakkında toplumda farkındalık oluşturabilmek için her yıl 14 Kasım Dünya Diyabet Günü farklı temalarla kutlanmaktadır. 2016 yılının teması “Diyabette Göz Sağlığı” olarak belirlenmiştir. Bu amaçla Müdürlüğümüz tarafından aşağıdaki etkinlikler yapılmıştır.” dedi.

Gerçekleşen etkinlikler şöyle:

 

1.      08.11.2016 Salı günü Sağlıklı Yaşam Aracı ile Yunus AVM de Halk Sağlığı Müdürlüğü tarafından “Diyabet” standı kurularak başvuran vatandaşlara hastalıkla ilgili bilgi verilip 75 kişiye ücretsiz kan şekeri ölçümü yapılmıştır.

 

2.      Çankırı İli Kamu Hastaneleri Birliği Genel Sekreterliği’nde görevli Dâhiliye Uzmanı Dr. Arzu Denler Kılıç tarafından 11.11.2016 Cuma günü bu yılın diyabet teması olan “Diyabette Göz Sağlığı” konusu çerçevesinde, diyabet hastalığının görme ile ilgili komplikasyonları ve önlenmesi hakkında İlimiz yerel radyo kanalı Radyo Neşe‘de program yapmıştır.

 

3.      07-14 Kasım Diyabet Haftası boyunca İl Sağlık Müdürlüğü Binasına mavi ışıklandırma yapılarak bina bahçesine “Göz Muayenenizi Yaptırdınız mı?”  yazılı bez afiş asılmıştır.

 

4.      09.11.2016 tarihinde İlimiz Atatürk Stadı’nda saat 09:30 ‘da Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürlüğü Bayanlar egzersiz grubu ve Kamu personelleri ile birlikte Diyabette Göz Sağlığı Farkındalık Yürüyüşü yapılmıştır, 125 katılımcıya ücretsiz kan şekeri ölçümü yapılmıştır.

 

5.      Yerel basın ve Müdürlüğümüz web sitesinde 14 Kasım Diyabet Günü ile ilgili bilgilendirme haberi yayınlanmıştır.

 

6.      14.11.2016 Pazartesi günü Sağlıklı Yaşam Aracı mavi balonlarla süslenerek Karatekin Parkında açılan stantta hastalıkla ilgili bilgilendirme yapılarak broşür dağıtılmıştır.

 

7.      Merkez ve 3 ilçe TSM’de 22 personele hizmetiçi, 77 vatandaşa halk eğitimi verilmiş ve ücretsiz kan şekeri ölçümü yapılmıştır.

 

Kaynak:Bizim Çankırı

Dünya Diyabet Günü nedeniyle etkinlikler düzenlendi

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bizi Takip Edin