Enes Kara, Tayfun Sanar Ve Cafer Kara Yaran Ocaklarını Yaktılar

featured
service

Yaran Kültürünü Yaşatma Derneği (ÇANYAD) yaranlarından Enes Kara, Tayfun Sanar Ve Cafer Kara yaranağalar Cumartesi akşamı gerçekleştirdikleri yaran ocaklarında bereket yağdırdılar.

Küskünlerin barıştırıldığı, sorunların görüşülüp, tatlıya bağlandığı, Ahilik kültürün bir parçası olan Yaran geceleri, her yıl olduğu gibi bu yılda ilimizde coşkuyla kutlanmaya devam ediyor.

Enes Kara, Tayfun Sanar Ve Cafer Kara yaranağaların ocaklarında geleneklere göre akşam namazından sonra başlayan ve sabah namazı ile sona eren yaran toplantıları kapsamında, okunan manilerin yanı sıra misafirlerin de katılımıyla çeşitli oyunlar oynandı.

Yaran, oğuzlardan günümüze gelen bir kültür mirasıdır. Birbirini gönülden seven insanların bir araya geldiği bir gelenektir. Bu nedenle bizler için çok önemlidir” şeklinde konuşan Enes Kara, Tayfun Sanar Ve Cafer Kara yaranağalar İnsanların kötü alışkanlıklarından kurtulmasında da yaranın katkısı olduğunu belirten Çanyad’ın yaranları “Edebince eğlenildiği, orta oyunlarının oynandığı bir kültürdür yaran. Misafirlerimizi en iyi şekilde ağırlıyoruz burada” ifadelerine yer verdiler.

Yaranımız her zaman Çankırı adına güzel faaliyetler ile anılıyor. Çankırı’mızın Yaren ve diğer kültürel gelenek ve göreneklerini birlik ve beraberlik içinde sürdürerek diğer vilayetlere de örnek oluyorlar.

Uzun gecenin ilerleyen saatlerinde El Yıkama, Dua, Yemek, Çay ikramı gerçekleşti. Yemekten sonra hazmı kolaylaştırmak için yattı kalktı taktı oyunu uygulandı. “Yaran Yemeği”nin ikram edildiği gecede, misafirler içilen kahveler ve çalınan Cezayir marşının eşliğinde mutlu bir şekilde yaran ocağından ayrıldılar.

Türk Kültürünü ve Türk Dilini bizler devraldığımıza göre, bizlerden sonra geleceklere devretmek mecburiyetindeyiz. “Dil bir milletin namussudur kültürde onun bekçisidir”.

Ocağınız daim olsun yaranağalar. Hepinizi kutluyoruz.

Büyükbaşağa: Zülkif Akdoğan

Küçükbaşağa: Sailh Kara

Reis: İbrahim Harmancı

Çavuş: Mustafa Tuna

Yaranlar: Metin Ekizceli, Kamil Çağlar, Tolga Albayrak, Ali Gümüş, Enes Kara, Gürbey Baş, Abdullah Kırıker, Resul Atmaca, Ekrem Aktaş, Osman Alaca, Hasan Şimşek, Turgay Kızıl, Mahmut Cebeci, Emre Arslan, Nurullah İnce, Tayfun Sanar, Cafer Kara, Murat Altun, A. Muttalip Çağlar, Yasin Buğra Demirel, Meriç Özsu

Sazende: Metin Gül, Nazım Ege

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Yaran ocağı ile ilgili diğer fotograflar yayına hazırlanıyor.

Enes Kara, Tayfun Sanar Ve Cafer Kara Yaran Ocaklarını Yaktılar

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bizi Takip Edin