Engelim Değil, Hayallerim Büyük

featured
service

Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürlüğü Gençlik Merkezi, Engelliler Destek Programı (EDES) kapsamında “Engelim Değil, Hayallerim Büyük” isimli projeyi basına tanıttı.

Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürlüğü Kütüphane Salonu’nda proje hakkında gazetecilere bilgiler veren İl Müdürü Gürhan Yıldız, proje yürütücüsünün Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürlüğü Çankırı Gençlik Merkezi olduğunu söyledi.

Yıldız, 6 ay sürecek yaklaşık 52 bin lira bütçeli projedeki hedeflerden bahsederek, engelli bireylerin aile çevrelerinden aldıkları güvensizlik, sosyal hayattan uzak ve zorluk yaşamamalarının projenin temel taşı olduğunu aktardı. Yıldız şöyle devam etti:

“Projemizin diğer hedefleri ise görme, bedensel ve işitsel engelli bireylerin gençlik merkezindeki hizmetlerden faydalanmalarını sağlamak ve bu faydalanma düzeylerinin artırılması hedeflenmektedir. Çeşitli faaliyetlerle engellilerin moral ve motivasyon düzeylerini artırarak olumlu bakış açıları kazandırmak ve Sosyal yaşama katılma, kendilerini ifade etme gibi davranışlarının artırılmasını sağlamak.”

Projenin hedef grubundan bahseden Yıldız, 30 engelli birey ve 30 gönüllünün görev alacağını sözlerine ekledi.

Yıldız, önceliklerinin engelli bireyler olduğunu ifade ederek, “Biz herkesi spora kazandırmak ve topluma faydalı gençler olmalarını sağlamak için çalışıyoruz, ama önceliğimiz engelli kardeşlerimizedir. Bu proje ile hem engellileri sosyal hayata hem de spora kazandırmış olacağız. Şu an 200’e yakın engelli sporcumuz var ve bu çok iyi bir oran. Biz engelli kardeşlerimizden sportif başarı beklemiyoruz, onların spor yapma mutluluğunu yaşamalarını istiyoruz. Engelli kardeşlerimiz için yürüttüğümüz proje ve çalışmalarımıza devam edeceğiz” açıklamasında bulundu.

Proje sonunda bekledikleri sonuçları da dile getiren Yıldız, “Engelli bireylerin sosyal yaşama katılımlarının sağlanması, özgüven eksikliği ve dışlanmış duygularının asgari düzeye indirilmesi, gençlik merkezindeki faaliyetlerde engelli bireylerin katılımının sağlanması, bakış açılarının değişmesi, engelli bireyler ve gençlik merkezindeki gönüllü bireylerin beraber kurs, gezi, vb. faaliyetlere katılımları sağlanarak kaynaşmalarını sağlamak” dedi.

Proje sorumlusu Muazzez Gül de projedeki faaliyetlerden bilgiler vererek, proje kapsamında rölyef, ebru, kaligrafi, işaret dili ve tiyatro kursları ile çiçek dikme, okul boyama, empati istasyonu, şiir gecesi, sessiz sinema, takı aksesuar yapımı, piknik, gezi, hayallerimin günü ve son olarak da sergi etkinliği planlanıyor.

Gül proje faaliyetlerinde yer alan Empati istasyonu etkinliğine de büyük önem verdiklerini sözlerine ekledi.

Proje tanıtım toplantısına Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürü Gürhan Yıldız’ın yanı sıra Gençlik Merkezi Müdürü Tuncay Haskılıç ve projede yer alacak üyeler katıldı.

Kaynak:Bizim Çankırı

Engelim Değil, Hayallerim Büyük

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bizi Takip Edin