Ensar Vakfının konuğu KYK Müdürü Sadık Ak oldu

featured
service

Ensar Vakfı’nın iki haftada bir düzenlediği Ensar Buluşmalarında konuk Kredi Yurtlar Kurumu İl Müdürü Sadık Ak oldu.

Sohbetin açılışında bir konuşma yapan Ensar Vakfı Çankırı Şube Başkanı Recep Yılmaz katılımcılara hoş geldiniz diyerek vakıf hakkında kısaca bilgi vererek, “KYK ile projelerimiz var haftada iki gün; Salı günü, siyer-i nebi peygamber efendimizin hayatı, Cuma günleri, ise İslam Tarihi konularında öğrencilerimize bilgilendirmeler yapmaktayız” dedi.

Çankırı KYK İl Müdürü Sadık Ak “Kredi Yurtlar Müdürlüğü görevine 2015 Ocak ayında başladım. Şuan Kredi Yurtlar olarak Çankırı’da altın çağımızı yaşamaktayız. Eskiden Ballıca tarafındaki eski yurt 2014 yılında Uluyazı’da ki modern yurda taşındı. Uluyazı yurdumuzda 1528 kız öğrencimiz var, bu yılda kiralama yöntemi ile 2 yurdumuz hizmete girdi. Bunlardan bir tanesi Yapraklı yolunda 1000 kişilik kız yurdu, Çarşamba Pazarının yanındaki erkek yurdunda 872 kişi kapasiteli yurdumuz vardır. KYK lar eskiden bölge müdürlükleri ile yönetilirken 1 Ocak itibariyle bölge müdürlükleri kapatılarak İl Müdürlükleri olarak yurtlarımız hizmetlerini devam ettiriyor. Bu yıl Çankırı’da olduğu gibi Türkiye genelinde de KYK yurtları yüzde yüz kapasite artırılarak öğrencilerin başka yerlere yönlenmesi önlenmiştir. Türkiye genelinde dörtyüzellibinin üzerinde öğrenci yurtlarımızda barınmaktadır.

Yurtlarımız gerçekten geçmişle kıyaslandığında çok büyük değişim ve modernliğe kavuşmuştur. 4 er kişilik odalar banyo wc si içinde olan 24 saat sıcak suyu ve sınırsız interneti olan odalar şeklindedir. Yurtlarımızın genel müdürlüğümüz politikaları çerçevesinde sadece barınma yeri değil öğrencilerimiz için ilim ve irfan yuvası olmasını istiyoruz. KYK olarak yurtlarımızda çeşitli kurslar, konferanslar, etkinlik ve faaliyet yürütmeye çalışıyoruz. Birinci dönem açtığımız Kuran Kursunda ikiyüz kadar öğrencimiz Kuran-ı Kerim öğrendi. Devam eden ilmihal kurslarımız bulunmaktadır. Osmanlıca kurslarımız bulunmaktadır. Yurtlarımızda şuan üçbinüçyüz öğrencimiz bulunmaktadır ancak biz bunların üçte birine bu faaliyetlerimizle ulaşabilmekteyiz. Güzel diyaloglar kurularak kimseyi ötekileştirmeden öğrencilere ulaşılmaya çalışılırsa ulaşacağımız sayılar daha da artacaktır. Yurt hizmeti gerçekten zor bir hizmet 24 saat tetik de olmak durumundasın. Her an hazır ve nazır olacaksın çünkü barınmasından tut iaşesine kadar ilgilenmek durumundasın. Kahvaltılarımızda on beş çeşidin üzerinde seçenekler bulunmaktadır.” dedi.

Katılımcıların yeni açılan erkek yurdunun neden Hacı Murad-ı Velii yerine Hacı Murat Veli Yurdu adının yazıldığını sorması üzerine KYK İl Müdürü Ak, bunun gerekçesinin Türkçe yazım kurallarına uygun olması için Genel Müdürlüğünü tasarrufu olduğunu ifade etti.

“Ballıca mevkisindeki eski yurt ile ilgili sorulan soruya burasının yeniden güçlendirilip, düzenlenerek öğrencilerimizin hizmetine sunulması düşünülmektedir.” diyen Sadık Ak “Yurtların doluluk oranının % 95 civarında olduğunu, öğrenci sirkülasyonunun da eskiye nazaran çok çok az olduğunu yurda giren öğrencinin başka barınacak yer arama çabasında olmadığını, yurtlarımız için alınan ücretin öğrencinin yemek parasını bile karşılamadığını, öğrenci yerleştirmelerinin de mutlaka genel müdürlükten ihtiyaç sahiplerinin müracaatlarına göre yerleştirilmektedir. Öğrencinin yerleştiğini biz ancak öğrenci bankaya yurt ücretini yatırdığında görmekteyiz. Başka türlü görme şansımız yok genel müdürlük öğrencinin oda ve yatak numarasına kadar kendisi belirlemektedir. Geçen günlerde yapılan eylemi organize edenlerin içinde bulunan öğrencimiz yoktur. İlk göreve geldiğim günden itibaren bütün öğrencilerimize kendi cep telefon numaramı vererek onlarda bir güven ortamı oluşturdum. Zaman zaman öğrenciler direkt arayarak sorunlarını iletmektedirler ve çözümünü de beraber yapmaktayız. Aileleri bile zaman zaman arayıp sormaktalar. Yurtlarımızda annesi de babasında vefat etmiş öğrenciler ile devlet koruması altındaki öğrenciler ücretsiz olarak kalmaktadır. Şuan için yurtlarımızda her şey yolunda gitmektedir. Burada zaman ayırarak beni dinlediğiniz için hepinize teşekkür ederim.” dedi.

Ensar Vakfı Başkanı Recep Yılmaz’da katılımlarından dolayı KYK İl Müdürü Sadık Ak’a teşekkür ederek günün anısına plaket takdim edip toplu fotoğraf çekinildikten sona program sona erdi.

Kaynak:Bizim Çankırı

Ensar Vakfının konuğu KYK Müdürü Sadık Ak oldu

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bizi Takip Edin