Gölez Köyünde Lavanta dikimi gerçekleştirildi

featured
service

Gölez Köyündeki Lavanta Dikimine İlçemiz Kaymakamı Sayın Sinan İNALTEKİN’de iştirak etti.

Eldivan Mekez ve Köylerinde eğimli, taşlı, kireçli tarımsal vasfını yitirmiş arazilerde alternatif bir üretim modeli yaratarak bu arazileri tarıma kazandırmak maksadıyla Lavanta yetiştirilmeye başlanmıştır. Eldivan Kaymakamlığı ve Eldivan Belediyesi’nin Lisinia Yaban Hayatı Koruma ve Rehabilitasyon Merkezi’nden temin ettiği lavanta çelikleriyle yaklaşık 10 da alana lavanta dikilmiştir.

Lavanta bitkisi can suyu verildikten sonra çok su ihtiyacı olan bir bitki değildir. İlçemizin sulanamayan kıraç topraklarında yetişebilecek ve verim alınabilecek bir bitkidir. İlçemiz tarım havzalarına kuraklığa dayanımı yüksek su ihtiyacı az olan lavanta gibi tıbbi bitkilerin yetiştirilmesiyle düşük maliyetlerle yüksek girdiler elde ederek çitçilerimize alternatif yaratmış olacağız. Lavantadan, buğdaya göre 4 kat dekara daha fazla gelir elde edilecek ve suyu da az kullanarak doğaya katkı sağlanacaktır. Lavanta çiçekleri açtığı zaman mükemmel bir görsel şölen oluşturacak. Bu yapılan çalışma ayrıca köylerdeki gençlere yeni bir iş imkanı sağlayacaktır.

Eldivan Kaymakamı Sinan İNALTEKİN Gölez Köyümüz’deki lavanta dikim alanlarına ziyarette bulundu ve “İlçede sulanabilir 14 bin, sulanamayan 160 bin dekar arazi bulunuyor ve İlçe genelinde vatandaşları alternatif tarıma yönlendirmeye çalışıyoruz. Vatandaşlar geçmişten gelen alışkanlıklarla buğday ve arpa gibi bitkilerin üretimine yönelmişler. Fazla para kazanamıyorlar. Onları daha fazla para kazanabilecekleri su tüketimi daha az alternatif ürünlere yönlendiriyoruz. Böylece düşük maliyetlerle yüksek gelir elde ederlerken aynı zamanda su tüketimini azaltarak yeraltı su kaynaklarımızı da korumuş oluyoruz ” diye konuştu.

Çiftçilerimize teknik yardımda bulunan Eldivan İlçe Gıda, Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğünde görevli ziraat mühendisi Mengücek Fırat ŞEKER ‘Lavanta Toprak konusunda fazla seçici olmayan bir bitki, kireç bakımından zengin, pH değeri 5,8 ve  8,3 olan süzek, kalkerli ve kuru ilçemiz topraklarda daha iyi yetişir. Sıcağa karşı dayanıklı olan lavanta, soğuk ve kurak iklimlerden de etkilenmez. Bitki iklim koşullarına göre değişim göstermekle beraber genellikle Temmuz ayında çiçeklenme gösterir. Bu dönem bitkinin hasat zamanıdır. Testereli ot bıçağı kullanılarak, hasat gerçekleştirilir. Bazı arazilerde çit biçme makinaları da hasatta kullanılmaktadır. Makinalı yapılan hasatlar, zaman ve işgücü açısından tasarruf sağlamaktadır. Bitkiden hasat edilen çiçekler ya uçucu yağ üretiminde kullanılır ya da gölgede kurutmaya alınır. Lavantadan uçucu yağ üretimi su ya da buhar distilasyonu ile yapılır. Lavanta baharat torbaları, bitkisel yastıklar, aromaterapi ürünleri ve cilt bakım ürünleri (sabun gibi) gibi katma değerli ürünlerin hazırlanmasında da kullanılır. Lavanta Yetiştiriciliği karlı bir iş fırsatıdır. Üretim 2.yıl başlar. Dönüm başına 500 çelik kullanılmıştır. İş gücü dekar başına çalışma süresi: ekimde yaklaşık 14 saat / yıldır’

Kaynak:Bizim Çankırı

Gölez Köyünde Lavanta dikimi gerçekleştirildi

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bizi Takip Edin