Görme Engelliler Medresede Tarihleriyle Buluştu

featured
service

Çankırı Belediyesi ve Esentepe 30 Ağustos İlkokulu tarafından ortaklaşa düzenlenen “Birimizin görmesi yeterli” projesi kapsamında görme engellilere Çankırı’nın tarihi anlatıldı. Okulun minik öğrencileri görme engellilere şehrin tarihinin canlı tutulduğu Buğday Pazarı Medresesini gezdirirken, belediye personelleri ve öğretmenler de Çankırı tarihi hakkında bilgi verdi.

Görme engellilerin adeta tarihi canlı yaşayarak öğrendiği etkinlikte, medresede bulunan tarihi eşyalar ve yöresel kıyafetler engellilere tanıtıldı. Engelliler sohbet salonunda oturarak tarihi havayı tenefüz ederken, yaren odasında da yaren kültürünü canlı yaşadılar. Görme engelliler yaren odasında baş ağa oldular. Etkinlik kapsamında görme engelliler, hat sanatının icra edildiği odayı, çarık odasını, tuz odalarını ve ahşap oyma odasını gezerek yöresel eşyalara ve tarihi eserlere dokundular. Görme engelliler tarihi mekanları gezerken, yöresel türkülerimizi ve manilerimizi seslendirdiler.

Görme engelliler, engelli olmanın hiçbir şeye engel olamayacağını söylerlerken yarışmalarda aldıkları ve başarıları aktardılar.

Kendilerinin her zaman destekçisi olan birilerinin olduğunu dile getiren görme engelliler, kendilerine sağlanan imkanlardan ve katkılardan dolayı başta Belediye Başkanı İrfan Dinç olmak üzere bütün herkese teşekkür ettiler.

Görme Engelliler Medresede Tarihleriyle Buluştu

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bizi Takip Edin