Hacı Murad-ı Veli Camii ve Türbesi İhalesi 22 Ağustos 2014 Tarihinde Gerçekleştirilecek

featured
service

Sayın Valimiz Vahdettin Özcan, daha önce 17 Aralık 2012 tarihinde tamamlanan boya, sıva ve çatı tamiri gibi çalışmalar sonrasında türbe ile ilgili daha geniş kapsamlı bir çalışma yapılacağının müjdesini vermişti.

Bu kapsamda, 10 Şubat 2014 Pazartesi günü Vakıflar Genel Müdürlüğü Ankara Bölge Müdürlüğü’nden gelen Mimar Filiz Karakuş ve Elektrik Mühendisi Ahu Akgül Şen tarafından Sayın Valimiz Vahdettin Özcan’a proje hakkında sunum yapılmıştı.

Başbakanlık Vakıflar Genel Müdürlüğü Ankara Bölge Müdürlüğü tarafından 2014 yılı içerisinde yapılması planlanan çevre düzeni projesi Ankara 1 Numaralı Kültür Varlıklarını Koruma Bölge Kurulu’nun 26/02/2014 tarih ve 1309 sayılı kararı ile uygun bulundu.

Proje, bay-bayan tuvaletleri ve abdest alma yerleri, mutfak, yemekhane, avlu, otopark ve oturma yerleri gibi geniş çaplı bir düzenlemeyi kapsıyor.

Sayın Valimiz Vahdettin Özcan, ihalenin 22 Ağustos 2014 Cuma günü gerçekleştirilip inşaata başlanacağını ileterek, ilimiz genelindeki tarihi ve kültürel mekanlara gereken önemin verildiğini ve bu konuda yapılan çalışmaların artarak devam edeceğini belirtti.

Hacı Murad-ı Veli, XII. Yüzyılda Türkistan’dan gelerek Hicaz, Şam ve Urfa dolaylarında bulunduktan sonra Tosya ve Çankırı Bölgesine yerleşen Aliyyülbüka’nın oğludur. Türbesi Eldivan İlçesine bağlı Seydiköyü’nde bulunmaktadır. Türkistanlı âlimlerden ders alarak yetişen Hacı Murad-ı Veli, 1187 yılında Seydiköyüne yerleşmiş ve halkın eğitimi ile meşgul olmuştur. Köyün üst kısmında bulunan türbe ve cami, Hacı Murad-ı Veli’nin makamı olması sebebiyle çok sayıda ziyaretçi çekmektedir.

1jGLAG 72yqGa gj9q1b nYJRqR nYJRqR rYJ3b1 LdOyqb PvO0b7

Hacı Murad-ı Veli Camii ve Türbesi İhalesi 22 Ağustos 2014 Tarihinde Gerçekleştirilecek

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bizi Takip Edin