Halk Sağlığı Müdürlüğü Tarafından Sağlıklı Beslenme Ve Hareketli Yaşam Yürüyüşü Yapıldı, Öfkeyle Baş Edebilme Eğitimi Verildi

featured
service

Haber: Fatmanur Duman / Yeni Çankırı Muhabiri

Sağlıklı Beslenme Ve Hareketli Yaşam Yürüyüşü Yapıldı

Sağlık Bakanlığı tarafından yürütülmekte olan “Sağlıklı Yaşam ve Hareket Yılı” faaliyetleri kapsamında yürütülen etkinliklere toplumumuzun düzenli fiziksel aktivite yapmaya teşvik edilmesi için Halk Sağlığı Müdürlüğümüz organizasyonluğunda, yürüyüş etkinliği yapılmıştır.

Halk Sağlığı Müdürlüğümüzün organizasyonuyla Cumartesi günü saat 11.00’de İlimiz Recep Tayyip Erdoğan Parkı’nda İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü çalışanlarının katılımıyla “Sağlıklı Beslenme ve Hareketli Yaşam Yürüyüşü” gerçekleştirildi.

Öğrenciler, çok sayıda sağlık personeli ve aileleri olmak üzere bir çok kişi katılmıştır. Parkurun tamamlanmasının ardından kumanya dağıtımı yapılarak etkinlik sonlandırılmıştır. Katılımcılar tarafından büyük beğeni toplayan gösteri etkinliğinin başka etkinliklerle devam etmesi yönünde dileklerde bulunulmuştur.

Günümüzde dünyanın hemen hemen tüm bölgelerinde obezite artmakta, bu durum sadece yetişkin kadın ve erkekleri değil, çocukları ve gençleri de etkilemektedir. Kalp ve damar hastalıkları, diyabet, hipertansiyon, bazı kanser türleri, kas iskelet sistemi hastalıkları gibi hastalıkların oluşmasına, yaşam kalitesinin azalmasına ve ölümlere yol açan obezite, sadece küresel boyutta bir halk sağlığı problemi olmakla kalmayıp, ülke ekonomilerine olumsuz yönde etki eden bir unsur olarak da karşımıza çıkmaktadır.

Uzun, sağlıklı ve mutlu bir yaşam beklentisi içindeki 21. Yüzyıl insanı için, obezitenin önlenmesinde hareketli yaşam çok büyük bir önem taşımaktadır. İlimizde koruyucu sağlık hizmetleri uygulamalarını yürütmekte olan Kurum olarak  sağlıklı beslenme ve hareketli yaşam konusunda  konusunda toplumun her kesimine ulaşmayı amaçlamaktayız.

Halk Sağlığı Müdürlüğü

Öfkeyle Baş Edebilme Eğitimi Verildi

Gazi Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi öğrencilerine Perşembe günü   13.00-14.00 saatleri arasında Psikolog & Psikoterapist Sema Kahveci tarafından  “Öfkeyle Baş Edebilme”  konulu eğitim verilmiştir.

Bu araştırma Orta ve lise birinci kademeye devam eden öğrencilerin, saldırgan davranışlarını azaltmaya yönelik öfke denetimi programının etkililiğini ortaya koymayı amaçlayan, 3×3 (placebo kontrol gruplu, öntest, son test, izleme testi) Split plot modeline dayalı deneysel bir çalışmadır.

Araştırmada, “Öfke denetimi eğitimi verilen deney gru-bu öğrencilerinin saldırganlık düzeyleri, bu eğitimi almayan placebo ve kontrol grubundaki öğrencilerin saldırganlık düzeylerine göre azalma gösterecek ve bu azalma uzun süreli olacaktır.” denencesi test edilmiştir. Araştırmada bağımsız değişken; saldırganlığı azaltmaya yönelik öfke denetimi eğitimi programı, bağımlı değişken ise deneklerin saldırganlık puanlarıdır. Bağımlı değişken araştırmacı tarafından geliştirilmiş olan “Saldırganlık Ölçeği” ile ölçülmüştür. Araştırmada elde edilen bulgular, öfke denetimi eğitimi alan deney grubunun eğitim sonrasında saldırganlık puanlarının kontrol gruplarına göre önemli düzeyde azaldığı ve bu farkın iki aylık süre sonunda da devam ettiğini ortaya koymuştur. Elde edilen bu sonuç araştırma denencesini doğrulamıştır.

Halk Sağlığı Müdürlüğü

 

Halk Sağlığı Müdürlüğü Tarafından Sağlıklı Beslenme Ve Hareketli Yaşam Yürüyüşü Yapıldı, Öfkeyle Baş Edebilme Eğitimi Verildi

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bizi Takip Edin