Hava tahmini çiftçinin ayağına gidecek

featured
service

Orman ve Su İşleri Bakan Yardımcısı Harun Tüfekci, meteoroloji uzmanlarının artık çiftçinin ayağına giderek gerekli uyarıda bulunacağını söyledi.

Tüfekci çeşitli programlara katılmak üzere geldiği Çankırı’da Vali Vahdettin Özcan, AK Parti Çankırı Milletvekili Hüseyin Filiz ve MUhammet Emin Akbaşoğlu, Belediye Başkanı İrfan Dinç, kurum müdürleri ve vatandaşlar karşıladı.

Vali Özcan, makamında kendisini ziyaret eden Tüfekci’ye Çankırı’daki çalışmalar hakkında brifing verdi.

Tüfekci, yaptığı açıklamada, Orman ve Su İşleri Bakanlığı’nın Çankırı’da yaptığı yatırımlar  hakkında bilgi verdi.

Orman köylüsünü rahatlatacak bir kanun tasarısı üzerinde çalıştıklarını belirten Tüfekci, şöyle konuştu:

“Orman kanununa yeni bir düzenleme getiriyoruz. Daha önce orman köylüleri kendi arazilerine orman çeşidi dediğimiz ağaç dikmeye çekiniyordu. Belli bir hektarı geçince ‘Orman ora senin olabilir ama artık burada bir ağaç bile kesemezsin’ deniyordu. Maalesef yıllarca buna müdahale etmişiz. Yeni düzenleme ile vatandaşa müjde veriyoruz. Vatandaşın 20 dönüm 30 dönüm yeri var. Artık istediği ağacı diksin. Buna bir yasal düzenleme yapıyoruz. Vatandaşımız çekinmeden şimdiden başlasın, kendi arazisine istediği ağacı diksin. Buna Orman ve Su İşleri Bakanlığı artık müdahale etmeyecek.”

Vatandaşların ağaçlara kıyamayacağını dile getiren Tüfekci, “Ben inanıyorum ki o ağaçlar büyüdükten sonra bizim insanımız o ağaçlara kıyamaz.  Daha önce insanlar ağaç dikmeye çekiniyordu. Artık ağaç dikmeye çekinmesin. Rahat rahat kendi arazisine ağacını diksin” dedi.

Meteoroloji müdürlüğünün Çankırı’da yaptığı yatırımlardan bahseden Tüfekci, “Geride bıraktığımız 12 yılda 17 meteoroloji gözlem istasyonu kurduk 2016 da 3 tane daha kuracağız. 2017 ‘de iki tane daha kuracağız. Bölgedeki hava durumunu gözlemleyip vatandaşımıza daha doğru bilgiyi ulaştırmak için uğraşacağız” diye konuştu.

Çiftçiye ulaşacaklarını kaydeden Tüfekci, “Eskiden sadece haberlerde hava durumu izlenirdi. Şimdi bire bir meteoroloji tarafından valilikler, belediyeler uyarılıyor. Artık bundan sonra bizim meteoroloji birimlerimiz bizzat köylünün ayağına gidip, sizin alanda şöyle bir tehlike var diyerek tedbir alınmasını sağlayacak. Bu şekilde çiftçimizin zararını minimuma indirecek” ifadelerini kullandı.

Kaynak:Bizim Çankırı

Hava tahmini çiftçinin ayağına gidecek

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

1 Yorum

  1. 31 Mart 2016, 14:13

    Bakan yardımcısı olan şahıs çiftçiler için erken uyarı sisteminin cep telefonu aracılığı ile 2002 yılından beri uygulandığını bilmeden bunu müjde olarak söylemesi gerçekten çok manidar.2003 yılında kurduğum elma bahçemde ben tarım il müdürlükleri aracılığı ilr kullanmaktayız.Kimler bu mevkilere hangi donanımlarla geldikleri ortada

    Cevapla
Bizi Takip Edin