Ilgaz Dağı dünya markası olacak

featured
service

2016 Yılı 2. Dönem İl Koordinasyon Kurulu toplantısı dün Valilik Birlik Salonu’nda gerçekleştirildi.

Vali Vahdettin Özcan Başkanlığında yapılan toplantıya Vali Yardımcısı Zafer Engin, Bölge Müdürleri, Kaymakamlar, ilçe belediye başkanları ile STK temsilcileri katıldı.

Toplantının açılış konuşmasını gerçekleştiren Vali Özcan, 2016 yılı yatırım programında yer alan projelere ilişkin değerlendirmeler esas alınarak bilgilendirmelerin yapılacağını söyledi.

Vali Özcan, 2016 yılı yatırım programının mart ayı sonu itibariyle resmi gazetede yayınlanarak yürürlüğe girmesi nedeniyle bazı proje ve çalışmalarda gecikmelerin olabileceğini aktardı.

2016 yılı yatırım programında ilimiz için toplam 439 projenin yer aldığını dile getiren Vali Özcan, toplam proje tutarının da yaklaşık 2,6 milyar lira olduğunun altını çizdi.

Vali Özcan şöyle devam etti:

“Yatırım programında yer alan projeler ilimizin sosyo ekonomik göstergelerini ve kamu hizmetlerini iyileştirici niteliktedir. Devletimizin tahsis ettiği ödeneklerin yerinde ve zamanında kullanılması için yıl içinde her düzeydeki personel görevlerini yerine getireceğinden şüphemiz yoktur. Kuruluşlarca uygulamayı etkin kılacak çalışma ve iş programları ihale süreci ve mevsim şartlar gibi unsurlar dikkate alınacaktır. Yatırım programda yer alan projelerin zamanında bitirilmesi temel hedeftir. Projenin her aşamasında temel hedefin dikkate alınması ve gerekli gayretin sürdürülmesi gerekmektedir. Yürütülmekte olan yatırımların ilimizin kalkınma sürecine en üst düzeyde katkı vermesini diliyorum.”

2016 yılı yatırım programında Çankırı için önemli bir projenin de yer aldığını söyleyen Vali Özcan, “2. turistik yolumuz olan ‘Kadın Çayırı Yolu’ projesi yatırım programına girdi. 5 milyon 350 bin liralık proje tutarıyla yatırım programında yer almıştır. Emeği geçenleri tebrik ediyorum” diye konuştu.

Vali Özcan’ın konuşmasının ardından Vakıflar Bölge Müdürü Temel Ünlü, Çankırılıların merakla beklediği Büyük Cami restorasyonu çalışmaları hakkında katılımcıları bilgilendirdi.

Büyük Cami’nin Ramazan ayından önce hizmete açılacağını müjdeleyen Ünlü, “Büyük Cami Ramazan ayı öncesi ibadete açılacak. Bugün tekrar gittim inceleme yaptım. Çok az işimiz kalmış. Son rötuş ve temizlikler yapılıyor. Ramazan ayı öncesi çalışmalar bitecek” diye konuştu.

Ünlü, “2016 yılı içinde toplam 9 projemiz var 3 tanesi bitme aşamasında biri bitti ve 5 tanesi ihale aşamasında. İmaret camisi çalışmaları da bitme aşamasına geldi. Buğday Pazarı Medresesi ile bizzat kendim yakından ilgileneceğim. En kısa zamanda burası da hayata geçirilecek” dedi.

Daha sonra İller Bankası Bölge Müdür Vekili Kamil Yılmaz, Çankırı ili ve dahilinde 2 yatırımların olduğunu ve proje tutarının toplam 112 bin 580 lira olduğunu söyledi.

Devlet Su İşleri (DSİ) 5. Bölge Müdür Yardımcısı Ahmet Ersin Gökçe’de yatırım programında yer alan projelerden bahsetti.

Toplam proje sayısının 31 olduğunu dile getiren Gökçe, projelerin toplam tutarının da 632 milyon lira olduğunu sözlerine ekledi.

Koordinasyon toplantısında öne çıkan konu; DSİ ile Karayollarının Kızılırmak yolunda koordinasyonu gerektiren bir durum olduğunu protokol yapılmadığı için işe başlanılamadığı, Çeltik çiftçisinin mağdur olmaması için buranın bir an hallolması gündemde yer aldı.

Kızılırmak Belediye Başkanı Bayar Soysal söz alarak konu bugün çözülsün, yoksa biz mağdur olacağız. Yolda; sağda karayolu çalışamıyor, solda DSİ çalışamıyor nasıl olacak anlamış değiliz.

Vali Özcan konuyu hemen çözelim talimatı vererek konuyla yakınen ilgileneceğini belirtti.

Vali Özcan, Orman ve Su İşleri Bakanı Prof. Dr. Veysel Eroğlu ile geçtiğimiz hafta gerçekleşen toplantı hakkında da bilgi vererek “Bakanımız Genel Müdürlere, Ilgaz Dağına çok ciddi yatırımlar yapılması talimatı verdi. Bölge Müdürlerimiz konuyu takip etsin. Davos değil artık Ilgaz dağı konuşulacak. Manisa Spil Dağında olan yatırımların daha fazlası Ilgaz Dağımızda olacak.” dedi. 

Kaynak:Bizim Çankırı

Ilgaz Dağı dünya markası olacak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bizi Takip Edin