Ilgaz Tüneli’nde Sona Doğru Gelinildi

featured
service

İnşaasına 2012 yılında başlanan, Türkiye’nin en uzun tünelinden biri olan ve İç Anadolu’yu Karadeniz’e bağlayacak olan Ilgaz Dağı Tüneli inşaasında sona gelindi.

110 iş makinesi, 613 personel 24 saat çalışmalara devam edilen, özellikle Kastamonu ve Sinop illeri için hayati öneme haiz olduğu belirtilen Ilgaz tüneli inşaatında çalışmalar büyük bir hızla, çift vardiya devam ediyor. 450 metresi kalan delme işleminde ilk ışığın Mart ayında görüleceği belirtildi.

Seyahat Süresi 27 Dakika Kısalacak

Toplam uzunluğu 227 kilometre olan Ilgaz Dağı Tüneli geçişi Kastamonu ve Sinop ile Ankara arasındaki ana güzergah durumunda bulunuyor. Ilgaz Tüneli’nin yapımı ile oldukça yüksek eğimlerin yer aldığı eski güzergah iptal edilerek, yolun uzunluğu 5.4 kilometre kısalıp, 11.4 kilometreye düşürülecek. Sadece bu kesimde mevcut yol 35 dakikada geçilebilinirken, tünel geçişi ile seyahat süresinin 27 dakika kısalacağı hesaplandı.

2016’da Tamamlanacak

227 kilometrelik Ankara-Çankırı-Kastamonu arasında Ilgaz Tüneli yolunun 218 kilometresi bölünmüş yol standardında tamamlandığı belirtilirken, Ilgaz Tüneli’nde devam eden çalışmaların son aşamaya geldiği kaydedildi.

Toplam uzunluğu 10 bin 761 metre olan tünelin kazı ve destekleme çalışmalarında 9 bin 900 metre seviyesine geldiği, nihai beton kaplama imalatlarında ise 6 bin 700 metre seviyesine ulaşıldığı öğrenildi. Projenin, 2016 yılı içerisinde tamamlanması hedefleniyor.

Ilgaz Tüneli’nde Sona Doğru Gelinildi

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bizi Takip Edin