Ilgaz’da Her Yer Mantar!

featured
service

Çankırı’da mantar bolluğu yaşanıyor. Öyle ki her köşe başında bir vatandaş, ormandan topladığı mantarları satıyor.

Çankırı ile Kastamonu il sınırları arasında bulunan ve İç Anadolu’nun önemli kayak merkezlerinden biri olarak gösterilen Ilgaz Dağı’nda mantar bolluğu yaşanıyor.

Çankırı’da mantar ticareti yapan Yunus Usta, yaptığı açıklamada, bölgede ciddi bir mantar bolluğu yaşandığını belirtti.

Hava şartlarının bu durumda etkili olduğunu dile getiren Usta, şöyle devam etti:

“Bu yıl yağmurlar erken başladı ve şuanda da devam ediyor. Sık sık yağmur yağması toprağın neminin her daim kalmasını sağlıyor. Gündüzleri de hava açıyor. Güneşli ve sıcak hava mantarların yağmurdan sonra en çok istediği şey. Güneş toprağı ısıtmaya başladığında mantarlar patlamaya başlıyor. Şartların uygun olması nedeniyle bu yıl mantar çok.”

-1 kişi günde 100 kilo mantar topluyor-

Yaklaşık 20 yıldır bu işi yaptığını söyleyen Usta, “İlk bahar ve son baharda mantar işi oluyor. Ben de bu dönemlerde mantar toplayıp satıyorum. Ara dönemler de ise tabi mantar olmadığı için başka işler yapıyoruz. Bazen ailecek bazen ise tek başıma mantar toplamaya gidiyorum. Bir günde bir kişi yüz kiloya kadar mantar toplayabiliyor. Bu tabi mantarın bolluğuna da bağlı biraz” dedi.

Ilgaz ve çevresinde koç, saçak ve kanlıca başta olmak üzere birçok mantar türünün olduğunu aktaran Usta, “Bölge mantar türleri açısından zengin. Gittiğimizde bun mantar türlerinden bulabiliyoruz. Topladığımız bu mantarları Çankırı merkez, Ilgaz ve yakın yerlerde satıyoruz” diye konuştu.

Usta, mantar fiyatlarının kilosunun 3 ile 5 lira arasında değiştiğini belirterek sadece Ilgaz değil, Eldivan, Yapraklı ve bölgede bulunan diğer ormanlık alanlarda da mantarın bol olduğunu dile getirdi.

Ilgaz’da Her Yer Mantar!

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bizi Takip Edin