İlimiz ve İlçelerinde Akaryakıt ve LPG otogaz istasyonlarına çapraz denetim yapıldı

featured
service

Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı, Metroloji ve Standardizasyon Genel Müdürlüğü koordinasyonunda, 17-19 Şubat 2016 tarihleri arasında ilimiz ve bağlı ilçelerde faaliyet gösteren Akaryakıt ve LPG otogaz istasyonlarına yönelik çapraz denetim çalışmaları gerçekleştirildi.

Yapılan denetimlere Samsun, Amasya, Tokat, Çorum, Ordu, Samsun, Kastamonu, Zonguldak ve Yozgat Bilim, Sanayi ve Teknoloji Müdürlüklerinden 24, Metroloji ve Standardizasyon Genel Müdürlüğü’nden 2, Çankırı İl Jandarma Komutanlığı’ndan 3, Çankırı İl Emniyet Müdürlüğü’nden 2 personel olmak üzere toplam 31 personel katıldı. Ayrıca 10 denetim aracından oluşan 5 ekip halinde Bakanlığın koordinasyonunda çapraz denetim yapıldı.

Denetim çalışmaları kapsamında; 67 lisanslı Akaryakıt istasyonu ile 59 lisanslı LPG otogaz istasyonu denetlendi. Denetlenen istasyonlardan 4 Akaryakıt istasyonu ile 4 LPG otogaz istasyonunun faaliyette olmadığı tespit edilmiştir.

Bilim, Sanayi ve Teknoloji İl Müdürü Yusuf Möhür denetleme sürecinde yapılan çalışmaları şu şekilde özetledi:

“İlimiz ve İlçelerinde faaliyette olan 67 Akaryakıt ve 59 LPG otogaz olmak üzere 126 adet istasyonda lisans kontrolü yapılmış, tamamının lisanslı olduğu tespit edilmiştir.

Faaliyette olan 67 Akaryakıt istasyonunda satışa arz edilen akaryakıt ürünlerinin kaçak olup olmadığının tespiti amacıyla, ulusal marker denetimi yapılmıştır. 142 adet marker ölçümü yapılmış olup, tamamı geçerli çıkmıştır. Otomasyon sistemi çalışmayan istasyonu bulunmamaktadır. Tip onayı olmayan Add-blue sayacına rastlanmamıştır.

Sayaçlarda yapılan miktar kontrollerinde, 352 adet Akaryakıt sayacı ve 105 adet LPG sayacı olmak üzere toplam 457 adet sayaç denetlenmiştir. Yapılan miktar kontrollerinde, 1 adet Akaryakıt sayacı, 3 adet LPG sayacı hatalı olduğu tespit edilmiştir. Hatalı tespit edilen sayaçlar için 3516 sayılı Ölçüler Ayar Kanununa muhalefetten idari para cezası uygulanmıştır. Faaliyette bulunan istasyonlarda 731 adet Akaryakıt sayacı ve 124 adet LPG sayacı olmak üzere toplam 855 adet sayacın damga süresinin kontrolleri yapılmış olup, damga süresi geçmiş sayaca rastlanmamıştır.

59 LPG otogaz istasyonda yapılan denetimde; kaçak tüp dolumuna yarayan aparata rastlanmamıştır. LPG istasyonlarında ATC’si olmayan LPG dispenseri çıkmamıştır. Lpg otogaz istasyonu sorumlu müdür belgesi olmayan 3 adet istasyon tespit edilmiştir.

Denetim sırasında; kontrol edilen işyerlerinin sigortasız işçi çalıştırıp çalıştırmadığını tespit etmek amacıyla, çalışanların kimlik bilgileri işlenmiştir. Çankırı Sosyal Güvenlik İl Müdürlüğüne gönderilmiştir.”

Kaynak:Bizim Çankırı

İlimiz ve İlçelerinde Akaryakıt ve LPG otogaz istasyonlarına çapraz denetim yapıldı

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bizi Takip Edin