İlimizde şap aşılaması aralıksız devam ediyor

featured
service

Çankırı Tarım ve Orman İl Müdürlüğü ekiplerince, hayvanlarda görülen şap hastalığına karşı aşılama çalışmaları devam ediyor.

Konuyla ilgili kurumdan yapılan bilgilendirme şöyle:

“Tarım ve Orman Bakanlığı, yeni tip şap hastalığıyla ilgili gelişmelerin ortaya çıkması üzerine, daha önce ülkemizde rastlanmayan SAT-2 serotipi etkeni tespit edilerek izole edilmiş ve ülkemizde bu serotipe karşı aşı üretimi için çalışmalara ivedilikle başlanmış, İl Müdürlüklerimizin yanı sıra tüm paydaşlar konuyla ilgili uyarılmıştır. Bakanlığımızca, hastalığın ülkemize sıçramasının engellenebilmesi için ilgili kurumlarla derhal iletişime geçilerek, sınır gözetim ve yol kontrol faaliyetlerinin artırılmasına ilişkin gerekli bilgilendirmeler yapılmıştır.

Bu manada ilimizde de bu serotipe karşı aşılama çalışmalarına süratle başlanılmış olup hafta sonu dahil devam etmektedir. İl müdürlüğümüz koordinasyonunda hastalığın yayılmasını önleyici tüm tedbirler alınmış olup, kesim, ithalat ve ihracat amaçlı yapılan sevkler dışında, şap hastalığına duyarlı tüm hayvan hareketleri (İl içi ve İl dışı) ilkbahar şap aşılama kampanyası süresince ülke genelinde durdurulmuştur. İkinci bir emre kadar hayvan pazarları kapatılmıştır.

İlimiz genelinde ciddi bir sıkıntı görülmemesine rağmen, büyükbaş hayvan varlığımızın tamamının aşılanması için İl ve İlçe Müdürlüklerimiz gerekli çalışmaları süratle yürütmektedir.”

İlimizde şap aşılaması aralıksız devam ediyor

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bizi Takip Edin