İstiklal Marşı’nın kabulü ve Mehmet Akif Ersoy’u Anma Günü kutlandı

featured
service

12 Mart İstiklâl Marşı’nın Kabulü ve Mehmet Akif Ersoy’u Anma Programı İlimiz Fatih Sultan Mehmet Anadolu İmam Hatip Lisesi Salonunda gerçekleştirildi.

Programa Vali Yardımcısı Recep Yüksel, Garnizon Komutanı Tuğgeneral Salih Büyük, Belediye Başkanı İsmail Hakkı Esen, İl Emniyet Müdürü Yılmaz Delen, İl Jandarma Komutanı J. Alb. Yusuf Mutlu Genç, daire müdürleri, STK temsilcileri, öğrenciler ve vatandaşlar katıldı.

Saygı Duruşu ve İstiklâl Marşı’nın okunması ile başlayan program Çankırı İl Milli Eğitim Müdürlüğü Fatih Sultan Mehmet Anadolu İmam Hatip Lisesi koordinesinde gerçekleştirildi.

6 Şubat 2023 tarihinde Kahramanmaraş merkezli yaşanan deprem felaketinde hayatını kaybedenler için Kuran-ı Kerim tilaveti ile devam eden programın açılış konuşmasını Fatih Sultan Mehmet AHL Müdürü Mehmet Marancı gerçekleştirdi. Milli Şair’in hayatından kesitler aktaran Marancı, “Akif sadece bir şair değil, düşmanların boyunduruğu altına girmek üzere olan bir milleti şaha kaldıran bir şahsiyettir. Milletini bu karanlık geceden uyandırmaya çalışan bir bağımsızlık ateşiydi Akif.” dedi.

Program, Mehmet Akif Ersoy’un Milli Mücadele döneminde kaleme aldığı “Cenk Marşı” isimli şiirinin okunması ve Akif’in hayatını konu alan sinevizyon gösterimi ile devam etti. Programda, Fatih Sultan Mehmet Anadolu İmam Hatip Lisesi öğrencileri tarafından sergilenen “İstiklal Marşı’nın Kabulü” konulu piyes dönemin yaşanmışlıklarını katılımcılara aktardı. Piyeste, Vatan Şairimiz Akif tarafından kaleme alınan İstiklal Marşı’nın kabul edilme süreçleri ve zorlu dönemde yaşanan olaylara vurgu yapıldı. Gösteri sonunda, seyirci ve piyes oyuncuları İstiklal Marşının mecliste kabulünü Marşımızı ayakta seslendirerek, aynı heyecanı salona taşıdırlar.

İstiklal Marşının Kabulü ve Mehmet Akif’i Anma Programı, Milli Eğitim Bakanlığı Mesleki ve Teknik Eğitim Genel Müdürlüğü koordinesinde “Akif’in Sözü, Cumhuriyetin 100’ü” konulu kompozisyon yarışmasında derece elde eden öğrencilere ödüllerinin verilmesi ile tamamlandı.

İstiklal Marşı’nın kabulü ve Mehmet Akif Ersoy’u Anma Günü kutlandı

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bizi Takip Edin