İtfaiye Teşkilatı 300 Yaşında

featured
service

İtfaiye Teşkilatının kuruluşunun 300. yıl dönümü etkinlikleri kapsamında Çankırı Belediyesi İtfaiye Müdürlüğü çeşitli etkinlikler düzenliyor. İtfaiye Müdürülüğü bahçesinde düzenlenen ilk gün programında İtfaiye Haftası kutlanırken, ateş savaşçıları hünerlerini sergiledi.

Hafta nedeniyle düzenlenen programa Vali Vahdettin Özcan, Belediye Başkanı İrfan Dinç, kamu kurum kuruluşlarının temsilcileri ile çeşitli meslek odalarının temsilcileri katıldı.

Törende konuşan İtfaiye Müdürü Ahmet Semerci, itfaiye teşkilatının kuruluşu ve tarihsel süreci hakkında bilgiler vererek, Çankırı itfaiyesinin her türlü teknik donanıma sahip olduğunu söyledi. İtfaiye teşkilatının son yıllarda geliştiğini ve mesleki açıdan kurumsallaştığını belirten Semerci, ”Günümüz itfaiyesi yangına, ağaçtaki kediye, trafik kazasında sıkışan yaralıya hatta eve giren yılana bile müdahale ediyor. İmdat diyen herkesin yardımına koşuyoruz” diye konuştu.

Çankırı Belediye Başkanı İrfan Dinç’ de göreve geldiği süre içerisinde İtfaiye Müdürlüğü’nün gelişmesine önem verdiğini hatırlatarak, ” Son yıllarda itfaiye aracı filomuzu genişlettik. Geçtiğimiz aylarda da 30 metre merdivene sahip yeni bir araç aldık. İtfaiye erlerimiz artık her türlü teknik donanıma sahipler. Sadece yangınlara müdahalede değil, trafik kazalarında da bu teknik imkanları kullanıyoruz. Ben tüm erlerimize sağlıklı, yangından uzak günler diliyorum” dedi.

Konuşmaların ardından itfaiye erleri düzenlenen tatbikatlarda becerilerini sergiledi, teknik ekipmanlarını tanıttı. İlk olarak Osmanlı döneminde yangınlara müdahale eden tulumbacılar nostaljik bir gösteri düzenledi. Tulumbacıların ardından ise yaralı kurtarma tatbikatı gerçekleşti. İtfaiye personeli, kurtarma aracını kullanarak yaralı bir vatandaşı ikinci kattan indirip sağlık ekiplerine teslim etti.

Bina içerisinden yapılan kurtarma tatbikatının ardından trafik kazalarında yapılan yaralı kurtarma çalışmaları tanıtıldı. Araç altına sıkışan bir yaralının kurtarılması ve araç içinde sıkışarak hayatını kaybetmiş bir insanın çıkarılması alandakilere gösterildi. Gösteriler sırasında kullanılan teknik ekipmanlar da tanıtıldı.

Kurtarma operasyonlarının ardından İtfaiye Köpeği Daisy’nin yaralı insanları nasıl tespi ettiği katılımcılara sergilendi. Ateş savaşçıları son olarak köpükle yangın gösterme çalışmalarını sergiledi. İtfaiye Müdürlüğü çalışanları, İtfaiye Haftası kapsamında çeşitli etkinlikler düzenlemeye devam edecek.

7000 7001 7003 7004 7005 7006

İtfaiye Teşkilatı 300 Yaşında

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bizi Takip Edin