Kaçakçılara Ne Oldu Derken “Kaçakçılar Fena Şekilde Enselendiler”

featured
service

Tesadüfe Bak. Beklenen Cevap ta geldi. Haber de Geldi.

Geçtiğimiz iki gün önce “Kaçakçılara Ne Oldu” derken başlıklı haberler ilimizde yayınlanırken, 24 Temmuz 2014 Perşembe günü Çankırı Emniyet Müdürlüğü Basın Halkla İlişkiler Büro Amirliğinden gelen Basın bülteni kafaları karıştırdı.

İki Gün Önce Çankırı’da Kaçakçılara Ne Oldu Başlıklı Yayınlanan Haberi Birlikte Okuyalım:

İran’dan başlayıp Avrupa’ya uzanan E-80 karayolunun Çankırı bölümünde 2010′dan 2013 yılına kadar yapılan operasyonlarda, 20 milyon 780 bin liralık kaçak mal ve uyuşturucu ele geçirilmişti. Bir kerede en fazla kaçak sigaranın yapıldığı yoldan emniyette başlayan tasfiyelerin ardından kaçakçılıkla ilgili hiç haber alınamadı.

Amasya, Tokat, Trabzon, Samsun, Ağrı ve Van başta olmak üzere birçok şehri İstanbul’a bağlayan E-80 karayolunda, bugüne kadar birçok kaçakçılık operasyonu gerçekleştirildi.

Çankırı Emniyet Müdürlüğü tarafından 2010 yılında, bu yolda yapılan operasyonlarda 103 bin 422 paket kaçak sigara ele geçirildi. Piyasa değeri yaklaşık 500 bin lira olan sigaraya el konuldu.

2011 yılında ise yol güzergâhı sigara kaçakçıları tarafından daha fazla kullanılır hale geldi. Türkiye tarihindeki en büyük kaçak sigara operasyonlarından birinin gerçekleştirildiği yolda, bir tır durdurularak içerisindeki 565 bin paket kaçak sigaraya el konuldu. Bu rakam bir kerede en fazla kaçak sigaranın yakalandığı operasyonlardan biri oldu. Aynı yıl, yol güzergâhının Ilgaz ve Çerkeş’ten geçen bölümlerinde yapılan operasyonlarda, 1 milyon 568 bin 218 paket kaçak sigaraya el konuldu. Sigaraların değeri ise yaklaşık 8 milyon liraydı.

2011 yılında yol güzergâhında maddi değeri toplamda yaklaşık 6 milyon olan 93 kilo 139 gram eroine el konulurken, 18 bin lira değerinde 61 kilo 302 gram kubar esrar maddesi yakalandı. Aynı yıl maddi değeri yaklaşık 1 milyon 68 bin lira olan yurda çeşitli yollarla sokulan bin 68 kamera yakalandı.

2012 yılının ilk 10 ayında maddi değeri 3 milyon 894 bin 835 lira olan 778 bin 967 paket kaçak sigaraya yapılan operasyonlarla el konuldu.

Toplam değeri 1 milyon 180 bin lira olan 30 kilo 900 gram eroin, 116 kilo 595 gram kubar esrar, 41 kilo 648 gram toz esrar ve 6 kilo 395 gram afyon sakızı ele geçirildi. Yol güzergâhında 3 bin 600 liralık telsiz ve bin 500 lira değerinde 30 uydu cihazına da el konulmuştu.

Emniyetin son 3 yılda zehir tacirlerine aman vermediği yoldan uzun bir süredir kaçakçılık haberi gelmedi.

Aha Beklenen Haber Geldi, Hadi Rahatlayın Bakalım Diyoruz…

Tarih 24 Temmuz 2014 Perşembe yukarıdaki yayınlanan habere inadına mı, yoksa bir tesadüf mü ne odluda beklenen haber maillerimize birden düşüverdi.

20 Temmuz 2014 günü Çankırı Emniyet Müdürlüğü Kaçakçılık Ve Organize Suçlarla Mücadele şube müdürlüğünce yapılan istihbari çalışmalar neticesinde bir araç ile ilimiz güzergâhı kullanılarak Doğu ilinden kaçak sigara getirileceği yönünde bilgilere ulaşılmış, yapılan çalışma sonucu bahse konu araç ile birlikte içerisinde değişik markalarda toplam 31.500 paket kaçak sigara ele geçirilmiş, olayda yakalanan S.Ş ve A.K isimli şahıslar hakkında adli tahkikat yapılmış, 21 Temmuz 2014 günü KOM Şube müdürlüğümüz tarafından yapılan istihbari çalışmalar sonucu İ.K isimli şahıs yakalanarak üzerinden 14 adet uyuşturucu hap (ecstacy) ele geçirilmiş olup, şahıs hakkında adli tahkikat yapılmıştır.

Kamuoyuna duyurulur denilmiş.

Bizde diyoruz ki her geçen gün Çankırı Emniyeti, Jandarması tarih yazıyor. Darbe Vurabilmek için Sabırsızlanıyorlar!..

Durduramazsınız beni. Farklı düşünmeyelim de “İran’dan başlayıp Avrupa’ya uzanan E-80 karayolunun da o kadar vilayetler, ilçeler, polis ve jandarma noktaları eller, kollar sallanılarak geçilinirken neden Çankırı ilimiz, Ilgaz, Kurşunlu Çerkeş İlçeleri geçilinemiyor?.. Kusur nerede, hata kimlerde hiç düşündünüz mü?..

Her zamanki meşhur sözlerimizi yine tekrarlıyoruz. “Asya, Avrupa, Tosya Geçilinilebiliyor ama Çankırı, Ilgaz, Kurşunlu, Çerkeş polisi geçilinemiyor.”

Dev operasyonlara imza atan güvenlik güçlerimizi kutlamamak ayıp olur.

Sonuç olarak Çankırı Polisi Ve Jandarmasından Kaçamıyorlar da, Kaçıramıyorlar da!..

Kaçakçılara Ne Oldu Derken “Kaçakçılar Fena Şekilde Enselendiler”

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bizi Takip Edin