Kafkasya çatışmaları konuşuldu

featured
service

Avrasya Stratejik Uygulama ve Araştırma Merkezi (ÇAVSAM) tarafından Avrasya Konuşmaları kapsamında yapılan Kafkasya Çatışmaları oturumu Çankırı Karatekin Üniversitesi Uluyazı Kampüsü İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi ÇAVSAM Toplantı Salonu’nda yapıldı.

Oturuma konuşmacı olarak Çankırı Karatekin Üniversitesi İktisadi ve idari Bilimler Fakültesi Uluslararası İlişkiler Anabilim Başkanı Doç. Dr. Sezai Özçelik katıldı.

Çankırı Karatekin Üniversitesi Avrasya Stratejik Uygulama ve Araştırma Merkezi Avrasya Araştırmaları Serisi kapsamında yayınlanan Kafkasya Çatışmaları Analizler ve Çözümler kitabının da yazarı olan Sezai Özçelik, çatışma stilleri ve günümüzdeki örneklerini anlattı.

Özçelik, Kafkasya’da son yıllarda yaşanan çatışmaların nedenleri ve çözümleri üzerine yapılan çalışmaları anlatarak Dağıstan, Osetya ve Çeçenistan gibi Kafkasya ülkelerinde yaşanan sorunlara değinerek bu bölgede önemli bir sorun haline gelen Dağlık Karabağ’da yaşanan çatışmanın analizini yaptı.

Özçelik, Karabağ’da yaşanan çatışmanın analizinin yanı sıra son yıllarda dünyada yaşanan diğer çatışma örneklerine de değindi.

Kosova, Ruanda ve Grönland gibi farklı bölgelerde yaşanan çatışmaları değerlendirildiği toplantıda, çatışma yönetimi ve çatışmadan sonra toplumun ve siyasetin yeniden inşasının nasıl olması gerektiği konuşuldu.

Toplantıda, Kafkasya çatışmalarının son yıllarda dünya üzerinde yaşanan en sorunlu çatışmalar olduğu ve donmuş çatışmalar haline geldikleri ve bu asırda çözümlerinin çok zor olduğu üzerinde duruldu. Çatışma analizlerinin üzerine çok fazla bilimsel araştırma yapılmadığı ve bu tür toplantıların yapılması gerekliliğinin ön plana çıktığı toplantı, çatışma analizlerinin iyi değerlendirilerek dünya üzerindeki barışı temininin daha kolay sağlanması için çalışmalarına ara vermeden devam edecekleri mesajını vererek son buldu.

 

Kafkasya çatışmaları konuşuldu

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bizi Takip Edin