Karatekin yeniden Başkan oldu

featured
service

Eğitim-Bir-Sen 4. Olağan Kongresi Cumartesi günü Koç Otel’de gerçekleştirildi. Tek listenin yer aldığı kongre sonunda Kasım Karatekin tekrar Eğitim-Bir-Sen Çankırı Şube Başkanlığı’na seçildi.

Eğitim-Bir-Sen 4. Olağan Kongresi Sendika Delegelerinin katılımı ile Cumartesi günü gerçekleştirildi. Saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunması ile başlayan kongrenin Divan Başkanlığına Çorum Eğitim-Bir-Sen Şube Başkanı Tahir Eşkil seçilirken  katip üyeliklere ise Memur-Sen Çankırı Başkanı Ali Solak ve Diyanet-Sen Şube Başkanı Osman Doğan getirildi.

Sendikacılığın zor bir iş olduğunu dile getirerek konuşmasına başlayan Divan Başkanı Tahir Eşkil, “Yakın zamanımızda dik durarak büyük bir mücadele vermiş ve hayati çalışmalara imza atmıştır” dedi.

Divan Başkanı Eşkil’in konuşmasının ardından açılış konuşmasını gerçekleştiren Eğitim-Bir-Sen Çankırı Şube Başkanı Kasım Karatekin, “Kuruş değil duruş sendikacılığı yapıyoruz” dedi.

“Şubemizde 1120 üye sayımızla hem yetkili hem de etkiliyiz” diyen Karatekin, “Geride bıraktığımız 4 yıl içerisinde şubemizde üye sayımızı 600’den 1120’ye çıkararak % 100’e yakın bir artış sağladık. Ben bu vesileyle gecesini gündüzüne katan, adanmışlık örneği ile Eğitim-Bir-Sen ailesini güçlü kılmak için ter döken,  emekleri  ve  fedakarlıkları   karşısında  bütün arkadaşlarımıza,  teşkilatımızın  yöneticilerine,  ilçe  ve  işyeri   temsilcilerimize,   bütün üyelerimize teşekkürlerimi iletiyorum” dedi

Karatekin konuşmasının sonunda ise, “Eğitim-Bir-Sen olarak bizler, daha çok millet, daha az devlet anlayışını temsil ediyoruz. Bürokratik oligarşinin ve toplum mühendisliğinin yerine millet iradesinin hakim olması için çalışıyoruz. Doğru işler yapmak kadar doğru yerde durmayı önemsiyoruz. Bizi rakiplerimizden ayıran en büyük özellik işte bu duruşumuzdur.

Bugün Türkiye ileri demokrasi diye cümle kuruyorsa, geçmişin yanlışlarından arınıyorsa, millete rağmenciler kaybediyor, sessiz çoğunluk sesini yükseltiyor, darbe ve muhtıra girişimleri eskisi kadar başarılı olamıyorsa; bunda Eğitim-Bir-Sen’in, Memur-Sen’in omurgalı ve dik duruşunun çok ama çok önemli payı vardır.” dedi.

Karatekin’den sonra kürsüye gelen Milletvekili İdris Şahin ise yaptığı konuşmada, öğretmenlik mesleğinin çok kutsal olduğunu ifade etti.

Eğitim-Bir-Sen’in gerçek anlamda demokrasiye sahip çıktığını ifade eden Şahin, “Birçok konuda önderlik yaptınız ve gerçek anlamda demokrasiye sahip çıktınız. 27 Nisan e-muhtırasından sonra ortak akıl platformları Anadolu’da dolaşarak ortak akıl ve şuuru oluşturmaya çalıştı” dedi.

Ortak aklın yanında vicdanın önemli olduğunu vurgulayan Şahin, şunları söyledi:

“Her ne kadar ortak akılla hareket ederseniz edin ortak bir vicdana sahip değilseniz ortak aklın kifayesiz kalacağı aşikardır. Akılla hareket ederseniz vicdanları görmezden gelirseniz bugün Mescid-i Aksa dramı gibi, Suriye’deki dram gibi, Irak’taki dram gibi her türlü rezilliği birlikte yaşarız. Batının aklı vicdanının önüne geçmiş. Müslüman olarak, Müslüman Türk milleti olarak bizim her zaman aklımızla vicdanımızı örtüştürmemiz gerekiyor. Onun için biz mazlumların arkasındayız, kimsesizlerin kimsesiyiz diyoruz. Vicdanı elden bırakmadan ortak akılla hareket edip, ona göre davranmamız lazım.

Eğitim yatırımlarının AK Parti iktidarı döneminde arttığını belirten Şahin, “Cumhuriyet tarihi boyunca yapılan eğitim yatırımlarına bakın bir de bizim dönemimizdeki yatırımlara bakın. Ciddi bir artış yaşandığını göreceksiniz. Çok güzel hizmetler sunuyoruz” dedi.

Diyanet ve milli eğitimin toplum için çok önemli iki kurum olduğunu vurgulayan Şahin, “Diyanet ve milli eğitime müdahale etmeyeceğimizi ve bu iki kurumun çok önemli olduğunu defalarca söyledim. Çünkü birisi ahiretimizin teminatı. Bugün Anadolu’nun en ücra köşesine gittiğinizde iki kişiyle kendini tanımlar bu millet. Biri imam diğeri öğretmendir. Bizim öğretmenlerimiz önder olmalıdır.  Onlar bir yere talip olurken hem  ehliyetine hem liyakatine hem de temsil ettiği değerlere bakılmalıdır” ifadelerine yer verdi.

Şahin, eğitim kadrosunun oluşturulmasında çok dikkatli davranılması gerektiğini dile getirerek, “Eğitim kadrosunun şekillenmesinde siyasetten öte bir duruş sergilenmek suretiyle ehliyet, liyakat ve temsile uygun olarak bir tercih sergilenmesini sayın Valimiz, Milli Eğitim Müdürümüz başta olmak üzere herkesle paylaşıyorum. Her ne olursa olsun eğitimin vazgeçilmez olduğunu nitelikli ve özgür bireyler yetiştirmemiz gerektiğini bilmemiz gerekmektedir” şeklinde konuştu.

Eğitim-Bir-Sen Çankırı Şube Başkanı Kasım Karatekin ise, her zaman doğru duruş sergilediklerini ifade etti.

Yeni Türkiye heyecanını derinden yaşadıklarını ifade eden Karatekin, eğitim emekçilerinin sorunlarının çözülmesi için ellerinden gelen mücadeleyi yaptıklarını ifade etti.

Son olarak kürsüye gelerek kısa bir konuşma yapan Kurşunlu Belediye Başkanı Şakir Kaymak Eğitim camiasının bu ülkenin birer değeri olduğunu aktararak “Bizler siyasetçi olarak, yaptığımız projelerin çoğunu eğitim ağırlıklı yürütmeliyiz. Öyle ki Eğitim  camiası Türkiye’nin geleceğini inşa ediyorlar. Eğitimcilerimize destek olmak boynumuzun borcudur.” dedi.

Eğitimcilerin özlük haklarının kısıtlı olduğuna değinen Kaymak “Memurlar ve diğer kamu çalışanları arasında özlük hakları en kötü olanlar eğitimcilerdir. Ak Parti hükümeti olarak bu hakların en iyi seviyeye çıkartılması için sizlerin yardımıyla uğraş veriyoruz. Sizlere söz veriyorum her gittiğim toplantıda, her bulunduğum toplulukta sizlerin haklarını savunacağım, sizleri yalnız bırakmayacağım çünkü sizleri çok iyi anlıyorum.” dedi.

Protokol konuşmalarının arından, seçimlere geçildi.  Gerçekleştirilen kongre sonunda Kasım Karatekin güven tazeleyerek yeniden Çankırı Eğitim-Bir-Sen Çankırı Şube Başkanı olurken, Ahmet Dönmez, Kemal Pektaş, Arif Kırkpınar, Hüseyin Demirtaş, Bedriye Karakoç ve Serkan Aktaş yeni yönetim kurulunu oluşturdu.

 

 

 

 

 

Karatekin yeniden Başkan oldu

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bizi Takip Edin