Kendi işini kuracak Çankırı’lıya kaçırılmayacak fırsat!

featured
service

Avrupa Birliği’ne üyelik öncesi kırsal kalkınmayı hızlandırmaya yönelik 2007 yılında kurulan Tarım ve Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurumu (TKDK) AB fonlarından tahsis ettiği geri ödemesiz milyarlarca lira para ile binlerce girişimcinin önünü açıyor.

Avrupa Birliği uyum sürecinde kendisine yüklenen sorumluluklar çerçevesinde kamudan özele birçok alanda reform üzerine reform gerçekleştiren Türkiye, bir yandan da üyelik sürecinin nimetlerinden faydalanıyor. Bunların başını ise AB fonlarından gelen paralar çekiyor. Alanına göre farklılık gösteren fonlar sayesinde birçok girişimci aldığı geri ödemesiz paralarla mevcut yatırımlarını güçlendirirken, binlerce genç girişimci de hayallerini gerçeğe dönüştürüyor.

Türkiye, Tarım ve Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurumu aracılığıyla IPARD (Kırsal Kalkınma) fonlarından yıllık ortalama 750 milyon TL’ye yakın bir para alıyor. Bu zamana kadar dağıtılan hibe tutarı 1 milyar TL’yi aşmış durumda… 2016 yılına kadar girişimcilere dağıtılmak üzere ise kasada toplam 2 milyar 600 milyon TL’lik hibe bulunuyor. Avrupa Birliği sürecine müdahil olan her ülkeye sağlanan hibeler ile AB standartlarında üretim ve yetiştiricilik yapılması amaçlanıyor.

5 BİN 500 KİŞİYE İŞ KAPISI AÇILDI

Programın faaliyete alındığı 2011 yılından bu yana 145 bin kişi ile yüz yüze görüşme yapıldı. Yapılan görüşmeler sonrasında yaklaşık 2 milyar TL bütçeli 4 bin 568 projeye onay verildi. En fazla proje 187 adet ile Sivas’tan geldi. En yüksek hibe ödemesi ise 100 milyon TL ile Ankara’dan gelen projelere çıkartıldı. Onay verilen projeler sayesinde 5 bin 500 kişiye de yeni iş kapısı açılmış oldu.

42 İL DESTEK KAPSAMINDA

Kurumun Türkiye’de destek verdiği toplam 42 il bulunuyor. Amaç ise 81 ilinin tamamına hizmet vermek.

IPRAD kapsamında destek verilen iller şöyle; Afyon, Ağrı, Aksaray, Amasya, Ankara, Ardahan, Aydın, Balıkesir, Burdur, Bursa, Çanakkale, Çankırı, Çorum, Denizli, Diyarbakır, Elazığ, Erzincan, Erzurum, Giresun, Hatay, Isparta, Kahramanmaraş, Karaman, Kars, Kastamonu, Konya, Kütahya, Malatya, Manisa, Mardin, Mersin, Muş, Nevşehir, Ordu, Samsun, Sivas, Şanlıurfa, Tokat, Trabzon, Uşak, Van ve Yozgat…

Sera İnceleme 2

PROGRAM KAPSAMINDAKİ ALANLAR

Program kapsamında destek verilecek alanların kapsamı da geniş tutulmuş. Tarımsal işletmelere yönelik olarak süt ve et besiciliğine (kırmızı ve kanatlı eti), işleme ve pazarlama sektöründe ise et, süt, meyve-sebze ve su ürünlerinin işlenmesi ve pazarlanmasına destek ödemeleri yapılırken, küçük çiftçilere yönelik olarak da kırsal ekonomik faaliyetler kapsamında arıcılık, seracılık, tıbbi ve aromatik bitki yetiştiriciliği, yerel ürünler ve el sanatları ile kırsal turizm ve kültür balıkçılığına yönelik gerçekleştirilen yatırımlara hibe ödemeleri yapılıyor.

KAMU TÜZEL KİŞİLERİ HARİÇ HERKES BAŞVURABİLİR

Kamu tüzel kişilikleri hariç, herkese hibe ödemesi yapabildiklerini dile getiren Tarımsal Ve Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurumu Başkanı Kerem Akgündüz, programdan yeni kurulacak işletmelerin yanı sıra mevcut işletmelerin de faydalanabileceğini söyledi. Yatırım başvurusu yapmak isteyen vatandaşların gerekli uygunluk koşullarını sağlamak kaydıyla başvuru çağrı ilanı aracılığı ile duyurulan tarihler arasında uygun bir yatırım ile Kurum İl Koordinatörlüklerine başvurabileceğini aktaran Akgündüz, kurumun web sayfasında (ww.tkdk.gov.tr) yayınlanan dokümanlardan gerekli tüm bilgileri alabileceklerini söyledi.

BAŞVURUDA 65 YAŞA DİKKAT!

Süt ve et besiciliği kapsamında, başvuru sahiplerinden deneyimini kanıtlayıcı belge ve diploma istendiğini, işleme pazarlama sektörü ve kırsal ekonomik faaliyetlere yönelik yatırımlarda ise başvuru sahiplerinden bu şartın aranmadığını vurgulayan Akgündüz, bilinmesi gereken en önemli hususların başvuru sahiplerinin başvuru sunduklarında 65 yaşın üzerinde olmamaları, vergi sistemine kayıtlı olmaları ve vergi ile SGK prim borçlarının bulunmaması gerektiği olduğunu belirtti.

3 MİLYON AVRO’YA KADAR DESTEK

Program kapsamında destek verilen sektörler için farklı yatırım limitleri, kapasiteler ve kriterlerin söz konusu olduğunu ifade eden Akgündüz, bu çerçevede en alt limitin 5 bin TL, en üst limitin ise 3 milyon avro olduğunu söyledi.

YÜZDE 50’Sİ HİBE

Kullandırılan hibe destekler, yatırım kapsamında başvuru sahiplerinin sunacakları toplam uygun harcama tutarının en az %50’sini karşılayacak şekilde karşılıksız hibe olarak veriliyor. IPARD Programı gereğince; süt ve et üreten tarımsal işletmelere yönelik yatırımlarda ise hibe oranı %65’e kadar çıkabiliyor.

18 BANKAYLA KREDİ SORUNUNA ÇÖZÜM

IPARD Programı kapsamında destek almaya hak kazanan başvuru sahiplerinin yatırımlarının en az yarısını kendilerinin karşılamak zorunda olduğunu dile getiren Akgündüz,  öz kaynak sıkıntısı yaşayan ve kredi kullanmayı planlayan yatırımcılarla ilgili de; ‘’Ülkemizde bulunan 18 banka ve Tarım Kredi Kooperatifleri Merkez Birliği ile bir protokol imzaladı. Söz konusu protokol ile her banka IPARD Programından faydalanacaklar için faiz ve komisyon indirimleri, yatırım süresince geri ödeme yapılmaması gibi kolaylıklar sağlamaktadır. Ayrıca bankalar tarafından kredi niyet mektuplarından alınan yüksek oranlardaki masraflar, maksimum 100 TL olarak sınırlandırıldı.” diye konuştu.

4 BİN 568 PROJEYE 1 MİLYAR TL HİBE

Temmuz 2011-Mart 2014 tarihleri arasında IPARD Programı kapsamında 12 kez başvuru çağrı ilanına çıktıklarını ve bu çağrılar sonrası gelen talepler doğrultusunda 4 bin 568 projeye 1 milyar 50 milyon TL hibe sağladıklarını belirten Akgündüz, sadece 2014 yılı sonuna kadar 5000 projeye 750 milyon liralık hibe ödemesi yapmayı planladıklarını söyledi.

ÖDEMELER 1 İLE 3 TAKSİT ARASINDA YAPILIYOR

Ödemelerin projedeki uygun harcama tutarına göre 1, 2 veya 3 taksit halinde yapıldığına dikkat çeken Akgündüz, uygun harcama tutarı 250.000 avro’ya kadar olan projelerde tek taksit, uygun harcama tutarı 250.000 – 1.000.000 avro aralığında olan projelerde bir veya iki taksit, uygun harcama tutarı 1-3.000.000 avro aralığında olan projelerde ise bir, iki veya üç taksit halinde ödeme yapılmasının söz konusu olduğunu aktardı.

Haber Kaynağı: TGRT Haber

Kendi işini kuracak Çankırı’lıya kaçırılmayacak fırsat!

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bizi Takip Edin